• YARIM ALTIN
  7.919,00
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2138
  % 0,06
 • € EURO
  34,9960
  % 0,31
 • £ POUND
  41,2320
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4494
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3570
  % -0,01
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

KOSGEB Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

KOSGEB desteği almak için gerekenler başvuru şartlarının yerine getirilmesi ve eksik evrak olmadan başvuru yapmaktır. KOSGEB tarafından destek başvurusunda bulunacak kişiler için belirlenmiş bazı koşullar bulunur. Bu koşulları yerine getiren kişiler KOSGEB desteklerinden yararlanmaya hak kazanabilir. Hak kazanmak için yapılması gereken işlemler arasında başvuru belgelerinin tamamlanması da yer alır. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı KOSGEB eğitimini alarak kredi ve hibe desteğinden yararlanabilir. KOSGEB destekleri birçok farklı sektörü kapsar ve her sektör için belirlenmiş farklı koşullar bulunur.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme Başkanlığı olarak bilinen KOSGEB, yerel üretimi arttırmayı hedefler. Yerel üretimin artması ile yerel üreticiye sunulan destek miktarı da artarak sürdürülebilir ve adil ticaret anlayışı benimsenecektir. Bu neden ile de KOSGEB tarafından sunulan desteklerin tümü, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesine yöneliktir. Başkanlık tarafından her sene geliştirilen çalışma alanları ve destek türleri aracılığı ekonominin büyümesi sağlanır. Küçük işletmelere verilen destek ile hem kadınların hem de gençlerin kalkındırılması ve ekonomide aldıkları payın büyütülmesi hedeflenir.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB destek türleri başvuru yapılan sektörlere göre farklılık gösterir. KOSGEB destekleri şu şekildedir:

 • Girişimcilere sunulan destekler
 • İşletme büyütme destekleri
 • İşletme geliştirme destekleri
 • AR-GE destekleri
 • KOBİ destekleri
 • Laboratuvar destekleri

Başlıca KOSGEB destekleri arasında yer alan başlıklardır. Bu başlıkların her biri farklı sektörlere ve farklı iş planlarına hizmet eder. Örneğin, genç çiftçiler, girişimcilere sunulan destekten yararlanabilirken; hali hazırdaki iş yerini geliştirmek isteyenler 2. ve 3. destekten yararlanır.

Borsada açığa satış ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

nasil kosgeb destegi alinir

KOSGEB’den destek almak için başkanlık tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekir. İlgili şartları yerine getiren tüm Türk vatandaşları KOSGEB desteğini almaya hak kazanır. Destek almak için öncelikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına başvuruların yapılması gerekir. Başvuruların, işletme sahibi tarafından şahsen yapılması istenir. Bir aracı kişi veya kurum aracılığı ile işlem yapılmasına izin verilmez. KOSGEB desteğini almak için ayrıca ilgili belgelerin de başvuru esnasında sunulması gerekir.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvurusu yapmak için kullanıcıların öncelikle tüm şartları yerine getirdiğinden emin olması gerekir. Şartlara uyan kişiler KOSGEB’e başvuru yapabilir. KOSGEB Başvurusu yapmak için e- kobi beyannamesinin doldurulması ve gerekli evrakların başkanlığa sunulması gerekir. Başvuruda kullanılacak evraklar ile birlikte başvuru işlemi tamamlanır. Dileyen kişiler, tüm başvuru sürecini e devlet sistemi aracılığı ile takip edebilir. KOSGEB başvurusu yapmak oldukça kısa süren bir işlemdir ve şartlar yerine getirildiği müddetçe başvuruda herhangi bir problem veya aksama yaşanmaz. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin başvuru yapacakları iş alanına göre bir plan hazırlaması gerekir.

KOSGEB Başvurusu Nereden Yapılır?

kosgeb basvurusu yapilan yer neresidir

KOSGEB başvuru kanalları başkanlık tarafından belirlenir ve internet sitesinde duyurulur. Ayrıca gazete ve televizyon gibi araçlar ile de başvuru kanallarında güncelleme yaşanır ise tüm yurttaşlar ile paylaşımı yapılır. KOSGEB desteğine başvuru yapmak için kullanılan kanallar şunlardır:

 • E- devlet sistemi
 • KOSGEB resmi internet sitesi

Üzerinden başvurular alınır. Korona virüsü önlemleri kapsamında KOSGEB başvuruları uzaktan alınmaya başlanmıştır. Bu neden ile kullanıcıların tüm başvuru sürecini (başvuru, takip, sonuç ve sorgu gibi) çevrim içi kanallar aracılığı ile takip etmesi gerekir.

KOSGEB Neden Destek Verir?

KOSGEB destek nedeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisini güçlendirmektir. KOSGEB aracılığı ile verilen tüm destekler, ihtiyaç sahipleri için geçerlidir. Ulusal ekonomi için önemli unsurlardan biri yerel işletmeciler ve dolayısı ile yerel üretimdir. KOSGEB destekleri ise iç ekonominin güçlenmesi ve iş gücünün artması için birtakım hedefler doğrultusunda başvuruları kabul eder. Türkiye’deki tüm küçük işletmelerin desteklenmesi, tarımsal üretimin artması ve adil ticaret kavramının gelişebilmesi için KOSGEB desteklerine başvuru yapılması beklenir. Başkanlık tarafından sunulan destekler sadece işletmelerin kalkınmasını değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının da kendisini geliştirmesini hedefler. Bu doğrultuda hazırlanan kadın girişimci desteği ile de kadın ve erkek arasındaki cinsiyet ayrımcılığına son verilmesi hedeflenir.

KOSGEB Desteklerine Herkes Başvuru Yapabilir Mi?

KOSGEB desteklerine başvurmak için gerekli şartları yerine getirmek yeterlidir. KOSGEB tarafından belirlenen şartları yerine getiren herkes başvuru yapabilir. Bunun için belirlenen herhangi bir cinsiyet kuralı da bulunmaz. Kadınlar, gençler ve erkekler için geçerli olan KOSGEB destekleri ile tarımdan turizme kadar birçok alan desteklenir. Hem iş gücünü arttırmak ve dezavantajlı sayılan kesimin de iş gücüne katılmasını sağlamak hedeflenir. Hem de ulusal ekonominin güçlenmesi ve daha sürdürülebilir bir üretim ve tüketim anlayışının benimsenmesi üzerinde çalışmalar yürütülür.

Borsada alıcı satıcı nasıl görünür? Yazısına da göz atabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Verir Mi?

KOSGEB hibe veren ve verdiği hibeyi geri almayan bir başkanlıktır. KOSGEB hibesinden yararlanmak için 18 yaşından büyük olmak gerekir. Yasal yaş sınırını tamamlayan herkes Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına başvuru yapabilir. KOSGEB tarafından verilen hibe miktarı 2021 yılı için 60 bin Türk lirasıdır. Tüm girişimcilere ve küçük – orta ölçekli işletme sahiplerine verilen bu 60 bin Türk lirası, başvuru sahiplerinden geri alınmaz. KOSGEB, 60 bin Türk lirasını nakit olarak başvuru sahibinin banka hesabına aktarır. Genellikle Ziraat Bankası hesabı tercih edilir.

KOSGEB Kredi Verir Mi?

KOSGEB kredi ve hibe desteği ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekler. Eksiksiz başvuru yapan ve şartlara uyan her işletme sahibi KOSGEB desteğine başvuru yapabilir. KOSGEB destekleri iş alanlarına ve başvuru türlerine göre farklılık gösterir. KOSGEB işletmelere 300 bin Türk lirasına kadar sıfır faizli kredi imkanı verir.