• YARIM ALTIN
  8.202,00
  % 0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8982
  % 0,27
 • € EURO
  35,8578
  % 0,70
 • £ POUND
  42,5446
  % 0,75
 • ¥ YUAN
  4,5268
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3741
  % 0,83
 • BITCOIN/TL
  1911261,182
  % -1,18
 • BIST 100
  %

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?

Temettü nedir sorusu borsada sıklıkla karşılaşılan bir sorudur ve temettü kar payı anlamına gelir. Borsada hisse sahiplerinin kar paylarının hesaplanması, diğer hisse sahipleri ile paylaşılması gibi yükümlülükleri bulunur. Kay payını elde etmek için hisse sahibi olmak gerekir. Hisse sahibi olan kişilerin birtakım hakları bulunur ve bunlar arasında şirketin kar payından yararlanma hakkı da yer alır. Temettü almak için kar payı sahibi olmak ve bir şirketin hisse senedini almak gerekir.

Temettü Ne Anlama Gelir?

temettu ne demek

Temettünün anlamı kar payıdır ve hisse sahibi olan kişileri yakından ilgilendirir. Borsada hisse senedi alan kişilerin temettü hakları bulunur. Şirketler kara geçtikleri takdirde tüm hisse senedi sahiplerine kar payından haklar verilir. Temettü payını nakit veya hisse senedi olarak verilebilir. Hisse senedi sahiplerinin hepsi temettü haklarından yararlanabilir.

Gramajına göre altın çeşitleri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak için hisse senedi sahibi olmak gerekir. Temettü hakkından yararlanmak isteyen hisse senedi sahipleri şirketlerin yönetim kurulları ile iletişime geçerek ortaklar ile görüşebilir. Borsadan hisse senedi alan kişilerin, pay oranlarına bakılmaksızın kar payı hakları bulunur. Şirketlerin elde ettikleri kar miktarlarından yıllık veya aylık olarak yararlanma hakları bulunur. Birçok şirket yıllık kar payı dağıtımını tercih eder. Temettü almak için şirket hisse senedi alınması gerekir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması için hisse senetlerinin nominal değerleri baz alınır. Nominal değerler, bir borsa senedinin üzerinde yazılı olan değerdir. Nominal değerler sadece hisse senetleri için değil aynı zamanda çek, tahvil ve pul gibi yatırım araçlarında da yer alır. Nominal değer, menkul kıymetler için de geçerlidir. Hisse senedinin miktarına bağlı olarak temettü hesaplaması yapılır.

Temettü Hesaplarken Püf Noktalar Nelerdir?

Temettü hesaplanmasının önemi şirketlerin temettü oranları ile ilgilidir. Yüzde 20’lik temettü oranı bulunan şirketlerde her hisse senedi oranı için 1 Türk lirası eklenir. Hisse senetlerinin oranları ve kağıt üzerindeki hisse senedi miktarı nominal değer baz alınarak hesaplanır. Temettü payları ülkelerin kendi para birimlerine bakarak yapılır. Türkiye’deki hisse sahiplerinin alacakları kar payları Türk lirası olarak verilir.

Temettü Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Temettü alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında hisse senetlerinin güvenilir şirketlerden alınması gerekir.  Temettü alırken dikkat edilecek diğer unsurlar şunlardır:

 • Hisse senedinin analizinin yapılması gerekir
 • Şirketin incelenmesi önemlidir
 • Şirketin özel durumlarının bilinmesi
 • Şirketin borç oranlarının dikkate alınması
 • Aracı kurumun güvenilir olması

Hisse senedi alırken dikkat edilecek unsurlardır. Hisse senedi kurallara uygun bir şekilde alındıktan sonra her hisse sahibinin kar payı almaya hakkı vardır.

Temettü Zorunlu Mu?

Temettü zorunlu bir işlem olup her hisse sahibinin yararlanmasına açıktır. Hisse senedi sahibi olan kişiler, hisse oranlarına göre belirlenecek olan kar paylarından yararlanabilir. Bunun için güvenilir şirketler ile çalışılması ve şirket politikalarının incelenmesi gerekir. Temettü zorunlu bir işlemdir ancak şirketlerin iç yapılarına göre kar payı paylaşımlarındaki miktarlar farklılık gösterebilir. Fakat şirketlerin kar paylarını paylaşmaları ve oranları değişebilir. Birçok şirket için zorunlu olan temettü, bazı şirketler için ise zorunlu değildir.

Borsada Bedelsiz Temettü Nedir?

Bedelsiz temettü bir şirketin iç yapısı ile ilgili bir terimdir. Elde edilen kazanç miktarının ve öz kaynakların şirketin hisse sahibi olan kişiler arasında paylaştırılmasına bedelsiz temettü denir. Bedelsiz kar payı, her şirket tarafından uygulanmak zorunda değildir. Bunun yanı sıra birçok şirket bazı dönemlerde ve kar oranlarına bağlı olarak bedelsiz temettü yaparlar. Bedelsiz kar payı, bir şirketin ortakları arasında yönetimin paylaşacağı paraya verilen isimdir. Hisse sahiplerine paylaştırılan bedelsiz temettü, sermayeyi arttırmayı da amaçlar.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü dağıtımı şirket tarafından yapılır ve genellikle yıllık kar payı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Temettü dağıtımı şirketin ödemesi zorunlu olan giderlerin ardından yapılır. Şirketler kar paylarını, hisse senedi sahipleri ile paylaşmak zorunda değildir. Temettü dağıtımı yapma kararı şirketin yönetim kurulu ve genel kurulları tarafından verilir. Temettü dağıtımı yapılacak ise verilecek payın yüzde 20’den az olmaması önemli bir kuraldır.

Temettü Hisseleri Nedir?

Temettü hissesi borsadan hisse senedi alışı yapan yatırımcıları ilgilendirir. Şirketlerin hisse senetlerini satın alan kişilerin temettü hakkı bulunur. Temettü hakkı aynı zamanda temettü hissesi olarak da bilinir. Kar payı hissesinden yararlanmak her hisse senedi sahibinin hakkıdır ancak şirketler temettü dağıtmak zorunda değildir.

Temettü Hisseleri Ne İşe Yarar?

Temettü hissesinin avantajı şirkette hisse sahibi olan kişileri yakından ilgilendirir. Kar payı hissesinin avantajları arasında yatırımcıların yıllık kar marjlarını yükseltmesi yer alır. Temettü verimlerinin yüksek oluşu hem avantaj hem de dezavantaj sağlar. Şirketlerin büyüme paylarına göre temettü oranları belirlenir ve hisse sahiplerinin ek kazanç almaları sağlanır.

Temettü Veren Şirketler Nedir?

Temettü veren şirketler genellikle kar oranları yüksek olan şirketlerdir. Küçük şirketlerin ve büyümekte olan şirketlerin temettü dağıtma oranı daha azdır. Elde edilen yıllık kar miktarından vergi, stopaj ve ödenmesi gereken zorunlu giderler kesildikten sonra kalan payın ortaklar ile paylaştırılması gerekir. Tüm şirketlerin kar payı dağıtmaları için kesinlik içeren bir yasa veya kural bulunmaz.

Emtia nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Temettü Ne Zaman Dağıtılır?

temettu ne zaman gerceklesir

Temettünün dağıtılma zamanı genellikle yıl sonudur. Şirketlerin elde ettiği gelirler hesaplanır ve giderler çıkarılır. Ardından temettü ödemesi yapılacak ise ortak sayısına ve hisse senedi miktarlarına bağlı olarak ödeme yapılacak paylar belirlenir. Temettü dağıtımının ne zaman yapılacağına şirketler karar verir.

Temettü Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Temettü ödemeleri genellikle yıl sonunda yapılır. Temettü ödemeleri için ayrıca şirketlerin stopaj ödemesi yapması da gereklidir. Kar payı dağıtımı yapmak isteyen şirketler temettü için kendileri gün belirleyebilir. Temettü gününe bağlı olarak öncesinde tüm ödemelerin yapılması ve vergilerin ödenmesi gerekir. Vergi ödemelerinin ardından hisse senedi sahiplerine temettü dağıtımı gerçekleştirilir.

Temettü Tuzakları Var Mı?

Temettü tuzağı borsada sıklıkla karşılaşılan tuzak türlerinden biridir. Temettü tuzaklarından uzak durmak için dikkatli olmak gerekir. Borsada temettü tuzakları, gerçek olamayacak miktarlarda kar payı oranları açıklanması ile yapılır. Yüksek oranlarda temettü hisselerinin piyasaya sürülmesi ile hisse senetlerinin değeri düşürülebilir. Temettü tuzaklarının hem avantajları hem de dezavantajları vardır ve özellikle küçük hisse sahipleri ve küçük şirketler dezavantajlardan etkilenir.

İlk Kez Temettü Alacakların Bilmesi Gerekenler Nedir?

Temettü rehberi ilk kez kar payı hak eden kişilerin bilmesi gereken bilgilere yer verir. Temettü alabilmek için öncelikle hisse senedi sahiplerinin bunu hak etmesi gerekir. Hak edişin ardından temettü stratejisi oluşturulur. Her şirketin temettü dağıtması zorunlu değildir. Hisse senedini almadan önce şirket incelemesi yapılması ve kar payı dağıtılıp dağıtılmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Temettü Nasıl Hak Edilir?

Temettü hak edilişi için şirketlerin kar payının yüzde kaçını paylaşacağını ortaklar ile paylaşması gerekir. Örneğin tüm kar oranının yüzde 90’ının ortaklar ile paylaşacağını açıklayan bir şirketler ödemelerini Türk lirası veya lot olarak yapar. Her şirket temettü dağıtımını nakit olarak yapmak zorunda değildir. Temettü hak eden kişilerin bunu bilmesi önem taşır.

YORUMLAR YAZ
 • Cardano Nedir? Özellikleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Temettü nedir? Yazısını gözden geçirebilirsiniz. […]

 • Devlet Destekli Hangi İşler Yapılabilir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Temettü nedir? Yazısına göz atabilirsiniz. […]

 • Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Temettü nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz. […]

 • 2021 Hayvancılık Hibe Kredisi Nasıl Alınır? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Temettü nedir? Yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz. […]