• YARIM ALTIN
  8.122,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6645
  % 0,32
 • € EURO
  35,5639
  % 0,42
 • £ POUND
  42,0850
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  4,4872
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3713
  % 1,46
 • BITCOIN/TL
  1863308,243
  % -1,39
 • BIST 100
  %

Borsada Alıcı Satıcı Nasıl Görünür?

Borsada Alıcı Satıcı Nasıl Görünür?

Borsada alıcı satıcı görmek için derinlik analiz programları kullanılmaktadır. Derinlik analiz programı ile fiyat kademelerinde kaç alıcı ve kaç satıcı olduğu görülebilmektedir. Borsa derinlik ekranı açıldığında sağ tarafta satış, sol tarafta ise alış kademelerinin yer aldığı görülürken, borsada alı ve satıkademelerinin karşısında yazan rakamlar ise o kademede kaç tane emirin bulunduğunu göstermektedir.

Borsada Derinlik Analizi Nedir?

Borsada derinlik çözümlemesi, yapabilmek için erişim sağlayarak aracı kurumlar üzerinden veri paketleri satın alınması gerekmektedir. Veri dağıtım paketlerinin ücretler aracı kurumlar arasında farklılık içermektedir. Herhangi bir sabit ücretin varlığından söz edilmemektedir. Borsada derinlik analizi sayesinde yatırımcılar kademelerde bulunan alış ve satış miktarını takip edebilirken, alış kademelerinde yüklü emirlerin bulunması genellikle olumlu olarak yorumlanmaktadır. Bu durumda da menkul kıymetin fiyatının yükseleceği şeklinde bir yorum yapılabilmektedir. Ayrıca satış kademelerinde yüklü emirlerin bulunması olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda kademelerde bulunan emirler gerçekleşmeden ücretlerde bir değişim söz konusu olmayacağı için, menkul kıymet ücreti düşüş eğilimi içerisine girecektir.

Borsada Derinlik İzleme Programları Hangileridir?

borsada derinlik izleme uygulamalari

Borsada derinlik izleme uygulamaları, yatırımcılar için borsa hareketlerini analiz edebilmek için özel derinlik izleme programları oluşturulmuş olup, bu uygulamalara erişebilmek için aracı kurum ile irtibata geçilerek derinlik lisansı satın alınabilmektedir. Aracı kurumlar buna yönelik olarak zaman zaman kampanyalar düzenlemektedir. Aracı kurumların bazıları bu borsa alım ve satım görme uygulamalarını kullanıcılara ücretsiz olarak da sunmakta olup, bu uygulamaların isimleri aracı kuruma göre farklılık gösterdiğinden doğrudan erişim mümkün değildir. Borsada alıcı ve satıcı görmek için, ücretsiz uygulamalarda kullanabilir bu uygulamalara erişebilmek ve borsa ile ilgili anlık veri alabilmek için canlı borsa takip uygulamaları da kullanılabilmektedir. Bunlar arasında matriks, IBS, TAMS, Forex gibi uygulamalar öne çıkarken, bu uygulamalar aynı zamanda piyasalarda meydana gelen değişimleri, haberleri, verileri ve yorumları anlık olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan kullanıcılara aktarmaktadır.

Vadeli altın hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kademe Analizi Nasıl Okunur?

Kademe analiz okuması için, borsada işlemde olan hisse senetlerinin alım ve satım emirlerinin gösterildiği tablodaki değerler incelenmektedir. Borsada bir hisse senedine yatırım yapmak istenildiğinde her fiyattan teklif verilmekte olup, bir önceki güne göre ya da bir önceki seansa göre belli bir alım ve satım değeri kayıt altında tutulur ve yeni açılışı yapılacak hisse senetlerinin de emirleri bu ücretler üzerinden girilebilir. Borsada seans öncesi emir toplama işlemi uygulanmakta olup, alım ve satım yapmak isteyenlerin emirleri Borsa İstanbul’a iletilmektedir. Borsa açıldığı anda alım ve satımın ağırlıkta olduğu kademeler alım ve satım ücreti olarak belirlenmektedir. Borsa açıldığında ücreti 1.00 Türk Lirası olan bir hisse için alış kademesi olarak 1.00 Türk Lirası, satış kademesi olarak ise 0.99 Türk Lirası geçerli olabilmektedir. Bu aşamada 1.00 kademesinde 1000 lot, 0.99 kademesinde 2000 lot bulunursa, 1.00 kademesinden 1000 lot emir girilmesi hissede herhangi bir harekete sebep olmayacaktır. Ayrıca 1.00 kademesi için 1000 lot daha alış emri girilmesi halinde alım ve satım kademeleri dengelenmiş olacağı için hissede yine hiçbir fiyat değişimi olmayacaktır. Fakat 1.00 kademesi için 1000 lot daha alım emri girilirse toplamda 3000 lot alım girilmiş olacağından bu sayı satış kademesinde bulunan 2000 lottan fazla olduğu için hisse senedinin ücreti bir kademe ilerleyecek ve alış ücreti için belirlenen yeni fiyat 1.01 Türk Lirası olacaktır.

Kademe Analizi Nasıl Değerlendirilir?

degerlendirme kademe analizi

Kademe analizi değerlendirilmesi, belli kurumların gerçekleştirmiş olduğu bir işlemdir. Yatırım yapmak isteyen kişiler bu kurumlara ulaşıp ve belirli bir ücret ödeyip her ay düzenli olarak analiz tabloları satın alabilmektedir. Bu tablolar yatırım yapacak kişiler için olacakları görmelerine yardımcı olmaktadır. Başka bir şirket üzerine alış ücreti vermeyi düşünen bir kişi analiz tablosuna bakarak o firma için satış tekliflerinin daha fazla olduğunu görürse, alış ücreti verdiğinde zarara uğrayacağını ön görerek bu yanlıştan dönecektir. Ayrıca aynı şekilde yatırım yapılmak istendiğinde hisse senedi için alış teklifleri daha çoksa kişide alış teklifi vererek şansını daha çok arttırmaktadır. Kademe analizi bir hisse senedi için alış ve satış emirlerini kayıt altına alarak ileride hissenin değer kazanıp kazanmayacağını anlamaya yaramaktadır. Bu durumda özellikle borsaya yeni katılan kişiler için önemli bir olay olmakla beraber uzun süreli bir yatırım gerçekleştirmek isteyen kişiler içinde yaptıkları planlarda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için bu verilerden yararlanarak planları ona göre değiştirebilmektedir.

Kredili mevduat hesabı nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kademe Analizi Fırsatları

Kademe analizi vesilesiyle, borsada yatırım yapmak isteyen kişiler için en önemli olay yatırım yapacakları hisse senetlerinin değer kazanıp kazanmayacağıdır. Bu durumda kademe analizi sayesinde ön görülebilen bir bilgi alınabilir. Borsada alı ve satıolarak yetkili kurumlar ile anlaşma yaparak bu bilgilere ulaşabilen kişiler yatırım planlarını daha güvenli yapabilmektedir. Bir hisse senedi için açılış seansında kapanan ücretine göre bir sonraki seanstaki ücret aralığı tahmin edilerek verilen ücret emirlerinin işlem görmesi ve eşleşmesi için denk gelmesi de gerekmektedir. Bir önceki seans ücret bilgilerini bilen bir kişi yatırım yapmak istediği hisse senedi için daha avantajlı konumda olarak adım atabilmektedir. Yurt dışına göre Türkiye’de ücret değerleri daha sabit kalmakta olup, yurt dışında bir hisse senedinin ücreti aynı gün yüksek miktarlarda değişir durumdayken Türkiye’de bu durum gerçekleşmemektedir. Tutarlar küçük farklarla oynar ve sürprizlerle karşılaşılmamaktadır. Bu yüzden analiz tabloları yurt dışına göre Türkiye’deki yatırımcılar için daha kullanışlı olmaktadır. Analiz sayesinde belirli bir ücret dengesi oluştuğu için yatırım yapacak kişilerin şansları da eşitlenmiş olmaktadır.