• YARIM ALTIN
  8.127,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7868
  % 0,35
 • € EURO
  35,5165
  % 0,27
 • £ POUND
  42,0218
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,5086
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3711
  % -1,67
 • BITCOIN/TL
  1886750,120
  % -0,31
 • BIST 100
  %

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada açığa satış yöntemi, hisse senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını veya satışa dair emrin verilmesini ifade eden bir işlem türü olmakla beraber, satışa dair takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış işlemi sayılmaktadır. Açığa satış işlemi hem borsada hem de forex piyasasında yapılan bir işlem olup aynı zamanda bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olunmayan ama kişilerin, satış işlemi yaptıktan sonra ücretinin düşmesini bekledikleri hisse senedini satmaları anlamına gelmektedir. Fiyat düşmeden satış yapıldığında, fiyat düşünce aynı hisse senedini daha ucuza geri alıp aradaki fiyat farkından kar edilmektedir. Başka işlemlerde önce alıp, sonra satarak kar ya da zarar ederken; açığa satış işleminde önce satıp, geri alırken oluşan farktan kazanılmaktadır.

Borsada Açığa Satış İşlemi İle Kar Elde Etmek

Borsada açığa satış yöntemi birçok işlem gibi büyük ölçüde risk barındırmakta olup eğer borsa hakkında doğru bilgi birikimine sahip kişiler bu işlemi kullanırsa kısa zaman içerisinde borsada açığa satış işlemi ile yüksek oranda kar elde edebilirler. Borsada açığa satış işlemi ile kar elde edebilmek için hisse senetleri izlenmelidir. Başlangıçta yüksek fiyatlar ile açığa satılan hisseler, zaman içerisinde değerini kaybetmektedir. Bu düşüş dikkatli takip edildiği zaman hisse senetleri daha düşük fiyatlar ile satın alınabilmektedir. Arada oluşan fark, net olarak kar payını temsil etmekte olup, düşük fiyattan alınan hisse senetleri, yükseldiği zaman satışa koyarak kar oranını ciddi anlamda artırmak mümkün olacaktır. Borsada açığa satış işlemlerinde çok risk olsa da kar payı oranı da bir o kadar yüksektir.

Kuruyemişçi bayiliği veren firmalar hangileridir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Açığa Satış İşlemi İçin Şartlar Nelerdir?

borsada aciga satis islemi kosullar

Açığa satış işlemi için şartlar, ilk önce yatırımcının yerine getirmesi gereken prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürler yapılması gereken sıra ile şöyledir; Açığa satış yapmak isteyen yatırımcı ilk önce Kredi Sözleşmesi imzalamak zorundadır. Açığa satış izni aracı kurum tarafından değerlendirme sonrası verilmekte olup açığa satış işlemi için aracı kurumdan aracı kuruma değişen portföy büyüklüğü limiti bulunmaktadır. Açığa satış limiti aracı kurumun uygun bulduğu paylarda ve yatırımcı portföyünün güvence altına alınmasına göre belirlenmektedir. Ayrıca açığa satış işlemleri pay bazında, gerçekleşen tüm ücret seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek her gün günlük bültenler ile ilan edilmektedir. Açığa satış işlemlerinin ilanı yatırımcının işlem stratejilerini belirlemesinde faydalı referans veri üretmektedir.

ığa Satış Yasağı Nedir?

Açığa satış yasağı, borsanın belli dönemlerinde, belli hisselerde açığa satışa yasak veya kısıtlama getirebilmektedir. Özellikle düşüş piyasasında, elinde hazırda hisse senedi bulunan yatırımcıların satışının yanında açığa satış yapan yatırımcıların satışları da eklenince hızlı bir şekilde şirket veya hisse senedi üzerinde sert hareketler aşağı yönlü olarak gelişebilmektedir. Borsa İstanbul, pandemi döneminde getirdiği açığa satış yasağını ilk etapta BİST 30 hisseleri için, 12 Şubat 2021 itibarıyla ise BİST 50 hisseleri için kaldırmıştır.

Borsada Açığa Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

borsada aciga satis islemi nasil gerceklesir

Borsa açığa satış işlemi, önce satış ardından da alış işlemi gerçekleştirilip yatırım aracını, açığa satışa konu olan ürünü değeri düşmeden önce yüksek fiyata satmak amaçlanmaktadır. Değer düşüklüğü gerçekleştiğinde ise alış yapmak gerekmektedir. Bu durumda, normalde ücretler yükseldiği zaman kar elde edilirken, fiyat düştüğünde de kar elde edilmektedir. Bu işlemin tam tersi ise açığa alım denilmektedir. Kazanç sağlamak için açığa satış işleminin zıt mantığıyla hareket edilmeli, borsada para kazanma mantığıyla yaklaşılmalıdır. Borsada açığa satış işlemi hakkında; açığa satış işlemine konu olan şirketlerin değerlendirmesi yapıldığında ve birkaç tane şirketin mali yapısının sağlam olmadığı tespiti yapıldığında, böyle bir durumda hisselerin ilerleyen dönemde değerinin düşeceğini öngörülmüş olur ve sonuç olarak da değer kaybedecek hisse senedine yatırım yapmayarak borsada mantıklı davranılmış olunur. Eğer bu öngörü sonucu doğru çıkarsa zarar edileceği gibi bu nedenle de kazanç sağlamak için açığa satış işlemi kullanılmalıdır. Bahsedilen hissenin 1 lot değerinin 5 Türk Lirası olduğunda ve 30 gün vadeli olarak 50 lot açığa satışta bulunulduğunda bunun sonucu olarak lotun değeri beklenilen gibi 5’ten düşük olursa kar, yüksek olursa da zarar edilmiş olunur. Mali durumu kötü olan bir şirket değer kaybetmemek için başka ortaklarla anlaşmış olabilmektedir. Bu sebeple açığa satış yapılan değerli menkul kıymetin takibi iyi yapılmalıdır. Böylece değer düşüşü yaşanmayacağı gözlemlenerek işlemde sonlandırılmalıdır.

Damacana su bayiliği veren firmalar hangileridir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Koruma Amaçlı Açığa Satış İşlemleri Ne Demek?

Koruma amaçlı açığa satış işlemleri, koruma olarak yapılan açığa satış işlemlerinin amacı açığa satış yapmak sebebiyle uzun konumdan meydana gelen risklerin küçültülmesi anlamını taşımaktadır. Korunma yani hedging, iki ayrı konumu olan bir yatırımcının bir konum durumunda uğrayacağı olası riski diğer konumda sağlayacağı kazanç ile dengelemesi anlamına gelmekte olup, yatırımcılar bazen, sahip oldukları hisse senetlerinin istenmeyen ücret dalgalanmalarından meydana gelebilecek zarar etme riskinden korunabilme amacı ile aynı hisse senedinin hem alımını hem de açığa satış işlemini gerçekleştirmektedirler. Elinde hisse senedi bulunduran ve o hisse senedinin ücretinin düşeceğini öngörüp düşeceğini umarak fakat, sahip olduğu hisse senetlerini elinden çıkarmak istemeyen bir yatırımcı, açığa satış işlemini tercih edebilmektedir. Bunun için, aynı şirketin hisse senetlerinden, elinde bulunan miktar kadar ödünç alıp açığa satış işlemi yapmalıdır. Eğer yatırımcının öngörüsü doğrultusunda hisse senedinin ücreti inerse açığa satış işleminden elde edilecek kar, elde bulundurulan hisse senetlerinden kaynaklanan zararı telafi etmiş olacaktır.

YORUMLAR YAZ
 • Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar 20213 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • KOSGEB Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • Borsada Mum Ne Demek?3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demek? Yazısına da göz atabilirsiniz. […]