• YARIM ALTIN
  8.269,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2591
  % 0,06
 • € EURO
  35,0242
  % 0,11
 • £ POUND
  40,9100
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,4622
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3474
  % 0,03
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Engellilere Kredi Veren Bankalar 2022

Engellilere Kredi Veren Bankalar 2022

Engelli kredilerini bankalar düşük faiz oranlarıyla, yüksek vadelerle verebilmektedir. Engelliler, diğer vatandaşlardan farklı olmaması adına, sürekli olarak düzenlemeler yapılıp, engelli bireylerin günlük hayat akışına uyum sağlamaları için çalışmalar yapılmaktadır. Engelli maaşına kredi veren banka sayısı da oldukça fazladır. Hem devlet hem özel bankalar bu desteği sağlamaktadır. Engellilere kredi veren bankalar 2022 yılı itibari ile güncellenmesi beklenmektedir. Bu güncelleme ile şartlar ve belgelerde değişiklikler olacağı kadar vade oranları ve faiz oranlarında da değişikler söz konusu olacaktır.

Ziraat Bankası Engellilere Kredi Desteği

engelli vatandaslar icin kredi basvurusu

Ziraat Bankasının engelliler için kredi oranlarında değişiklikler yaptığı belirlenmiştir. Bu sistemin adını ‘’Engelsiz Bankacılık’’ olarak adlandıran Ziraat bankası, engelli vatandaşların diğer vatandaşlar ayrılmaması ve ekonomiye destek sağlamaları adına oldukça yardımcı olmaktadır.  Kredilerinde 60 aya varan vadeler imkânı sunan Ziraat bankasının, engelliler için kredi başvuruları şubelerden yapılmaktadır. Şubelerde kredi başvuru formu veya dilekçe doldurulmalıdır. Kredi oranlarında 60 aya varan vade imkânları sunarken belirli şartları da göz önünde bulundurmaktadır.

 • Kişinin 6 ay sigortaya kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Engelli kişinin iş yeri var ise girişimcilik sertifikası gerekmektedir.
 • Belirli gelir düzeyine sahip olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir.
 • Kişiye ait herhangi bir icra veya haciz durumunun olmaması gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası, engelli bireylerin kredi çekebilmesi için kefil veya teminat istememektedir.

50.000 TL’lik kredi üst limiti belirleyen banka, bu miktar için 60 ay vade ve %1,59 oranında faiz oranı belirlemiştir.

Ayrıca Yetim Aylığı Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

PTT Engelli Kredi Başvuru ve Şartları

PTT engelli kredi şart ve başvuruları detaylı olarak verilmiştir. PTT’nin sunduğu bu imkân diğer bankalara ve hibe desteklerine oranla daha gelişmiştir. Çoğu banka kredilerinde ve hibe desteklerinde engelli bireyin 65 yaşından büyük olmaması gerekirken PTT bu yaş sınırını 84 olarak belirlemiştir. PTT’nin sunduğu imkânda kredi sınırlı olarak verilir ve her sene üzerinde değişiklik yapılmaktadır. PTT kendi üzerinden krediyi vermemekle beraber anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kredi imkânını sunmaktadır. Bu bankalar;

 • ING; ING bankası tarafından, PTT aracılığı ile engelli bireylere verilecek olan kredinin üst limiti 50.000 TL iken faiz oranı %1,35 olarak belirlenmiştir.
 • TEB (Türk Ekonomi Bankası); TEB bankası tarafından, PTT aracılığı ile engelli bireylere verilecek olan kredinin üst limiti 50.000 TL iken faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiştir.
 • Denizbank; Denizbank bankası tarafından, PTT aracılığı ile engelli bireylere verilecek olan kredinin üst limiti 50.000 TL iken faiz oranı %1,90 olarak belirlenmiştir.
 • Burgan Bankası; Burgan bankası tarafından, PTT aracılığı ile engelli bireylere verilecek olan kredinin üst limiti 10.000 TL iken faiz oranı %2,99 olarak belirlenmiştir.
 • Aktif Banka; Aktif Banka bankası tarafından, PTT aracılığı ile engelli bireylere verilecek olan kredinin üst limiti 20.000 TL iken faiz oranı %2,59 olarak belirlenmiştir.

Olarak sıralanmaktadır.

PTT krediler için kefil veya teminat istememektedir. Gelir belgesi, kredi çekmek için yeterlidir. Kredi için verilecek ücret sabit olsa da ödemeler engelli bireyin kendi seçimine bırakılmıştır. Üst limit olarak 60.000 TL belirleyen PTT, alt limit sınırı koymamıştır. 60.000 TL için en fazla 60 ay vade yapılabilmektedir. Engelli bireyin, krediyi ne için kullanacak olduğu oldukça önemlidir. Sunulan üst limitin (60.000 TL’nin) üstünde kredi çekmek isteyen engelli bireyler için PTT şartları değiştirmektedir. PTT bu bağlamda engellilere kredi veren bankalar 2022 listesinde en avantajlı olarak değerlendirilebilmektedir.

PTT üzerinden engelli bireylerin kredi imkânını değerlendirebilmeleri için öncelikle gerekli evraklarla en yakın PTT’ye başvurabilmektedirler. Ön başvuru işlemleri gişe üzerinden yapılmaktadır. PTT, kredi notuna önem vermektedir. Ön başvuru işlemlerinden sonra PTT şubelerine giderek bilgi alınabilir. Daha hızlı ve kolay işlem yapabilmek için PTT’nin resmi web sayfasında İnternet Bankacılığı kısmına girmek gerekmektedir. Burada internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra başvurular kısmında ön başvurunun kabul edilip, edilmediği bilgisi yazacaktır.

Engellilere Krediler Dışında Verilen Destekler

Engellilere verilen destekler, engel durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu destekler engelli bireyin, engel oranına bakılarak, yapabileceği işlere bakarak ve günlük hayatına devam ediyor mu sorusunun cevabını alarak yapılabilmektedir. Birçok banka kredi anlamında, devlet ise hibe anlamında engelli bireylerin günlük hayatlarından kopmaması sağlamıştır. Bu destekler;

Engelli aylığı; Engel oranı yüksek olan bireylerin, çalışma oranları da düşük olacağından devlet geçimlerini sağlamak adına yardımcı olmaktadır.

Evde bakım maaşı; Kendine bakamayacak olan engelli bireyleri (bu oran %90 olarak belirlenmiştir) kendisine bakmakla yükümlü olan bireyler için devletin verdiği destektir.

Vergi indirimleri; Engelli bireyler için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve belirli şartları sağlayan engelli bireylerde vergi indirimleri veya vergiden muaf olma durumu olmaktadır.

Belirli yerlere giriş çıkış için yapılan indirimler; Müze, milli park, THY, otobüs, tren, telekomünikasyon şirketleri gibi engelli olmayan bireyleri belirli düzeylerde ücret ödediği yerlere, indirimli olarak girme hakkı tanınmıştır.

İŞKUR İşyeri açma belgesi; Bu durum engel durumu %80 altında olan engelli bireyler için geçerlidir. Kendisine bakmakla yükümlü olan bireyler üzerine olan, engelli bireyler için İŞKUR işyeri açma belgesi verilmemektedir.

Engellilere KOSGEP Desteği

engelli vatandaslar icin kredi veren bankalar

Engellilere KOSGEP desteklerini esirgememek adına çalışmalarını sürekli olarak güncellemektedir. Engellilere kredi veren bankalar 2022 yılında daha da artış gösterecektir. Bu listeye KOSGEP ise çok önceden eklenmiş bulunmaktadır. KOSGEP desteği almak isteyen engelli bireylerin girişimcilik sertifikaları ile birlikte ek olarak işletme belgelerinin de olma şartı sunulmuştur. KOSGEP’in vermiş olduğu desteği hibe olarak da adlandırılabilir. Bu hibe desteğinin alabilmek için gerekli şartlar sunulmuştur. Bu hibe desteğini 65.000 TL olarak belirleyen KOSGEP, 12 aya bölerek desteğini 12 ay boyunca sağlamaktadır. Bunun dışında işletmeler için verilen hibe desteğinde 5.000 TL en alt limit olarak belirlenmiştir. Bu destek sigorta masrafları olarak adlandırılmaktadır. 12 aya bölünen 65.000 TL’nin 15.000 TL’si işletmenin 12 ay boyunca ödeyeceği elektrik, su gibi doğal ihtiyaç karşılamak adına kullandığı fatura ücretlendirmelerinin miktarı olarak belirlenmiştir. Yine aynı şekilde işletme için alınacak makine, donanım gibi önemli ihtiyaçlar için ise 45.000 TL bütçe ayırmıştır. Şart olarak engelli bireyin, işletmesini 3 yıl boyunca açık tutması gerektiğini sunmuştur.

Ayrıca Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atınız!

Engellilerin Kredi Çekebilmesi İçin Gerekli Evraklar ve Şartlar

Engellilerin kredi başvurularında gerekli evraklar ve şartlar bankalara göre değişiklik göstermektedir. Engellilere kredi veren bankalar 2022 yılında da aynı belge ve şartları sunabilmektedir. Standart olarak her bankanın sundukları arasında;

 • 18 yaşından büyük, T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Alınan maaşı düzenli olarak verildiğinin kanıtlayan belge gerekmektedir.
 • Kredi notunun, kredi çekebilecek düzeyde olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Yüzde oranının yazılı olduğu, engelli vatandaşın sağlık raporu,
 • Gelir belgesinin fotokopisi,
 • Engelli maaşı üzerinde herhangi bir haciz durumunun olmaması veya engelli bireyin üzerine olan bir malın üzerinde haciz olmaması gerekmektedir.

Var iken bazı bankalarda bu durum değişiklik göstermektedir.

 • Krediler için genelde kefil istenmese de, istisna gösteren bankalar kefil istemektedir. Aynı zamanda teminat olarak gösterilebilecek, üzerinde haciz olmayan bir mal varlığı da istenilebilmektedir.
 • Kefilin gelir belgesi, (Nadir durumlarda olan ve kefil isteyen bankalar için geçerlidir.)