• YARIM ALTIN
  8.123,00
  % 0,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6809
  % 0,05
 • € EURO
  35,4548
  % 0,01
 • £ POUND
  41,9271
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4959
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3707
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez parası yardım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na veya muhtarlıklara gidilip başvuru yapılması gerekmektedir. Mama ve bez yardımı için gerekli evrakları hazırlayıp başvuru yapıldıktan sonra 30 gün içinde sonucu belli olur. Sonuç belli olduktan sonra başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS ile bilgi verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Şartları Nelerdir?

Mama ve bez yardımı koşulları şu şekildedir:

 • Bebeğin canlı olarak doğması gerekli
 • Anne ya da baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı
 • Anne ve babanın mavi kart sahibi olması gerekli
 • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması durumunda ya da annenin vefat etmiş olması durumunda babanın kimliği geçerli
 • Hane içerisine giren gelir kişi başına asgari ücretin 1/3’ü kadar olmalı
 • Anne veya baba üzerinde herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülk olmaması gerekir
 • Bebeğin kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı olmalı

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Yapılır?

mama ve bez yardimi alabilecekler

Mama ve bez desteği, mama ile beslenen ve altının bezlenmesi gereken bebek sahibi ya da yeni doğum yapan annelere yapılan bu yardım, aylık geliri yetersiz olan, düzenli bir gelire sahip olmayan, muhtaç ailelere yapılmaktadır. Emzirme ödeneğinin aksine bebek bezi ve bebek maması yardımlarında ailenin yoksul olması şartı aranmaktadır. Hane halkı kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinin altında olan kişilerin başvuruları olumlu bir şekilde kabul edilir. Başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanan ailelere 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı düzenli olarak yapılmaktadır.

KOSGEB Başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Yapılan Yerler

Bez ve mama desteği başvuruları yapılan yerler şu şekildedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • İlçedeki Kaymakamlıklarda Bulunan Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Muhtarlıklar

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadardır?

Mama ve bez yardımı fiyatı her ay annenin PTT hesabına yatmak üzere 150 TL ile  239 TL arasında ücret belirlenmiştir. Bu ödeme, 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde devam etmekte olup ailenin adres değişikliği halinde ise yapılan yardım kesilmektedir. Bu sebeple de mama ve bez yardımı alan ailenin adresini değiştirirken, adres değişikliğine dair başvurduğu kurumu bilgilendirmesi gerekmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Mama ve bez yardımı başvurusunda istenen evraklar şu şekildedir:

 • Bebek kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Başvuru sahibinin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Başvuru sahibinin gelir durum belgesi
 • Mama ve bez yardımı başvuru dilekçesi ya da formu

Başvuru dilekçesi ya da formu, başvurulan kurum tarafından kişiye başvuru esnasında verilmekte olup başvuru sahibinin bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması, gelir beyanına dair hatalı bilgi vermemesi gerekmektedir.

Mama ve Bez Parası Ne Zaman Yatar?

Mama ve bez ücreti, başvuru süreci ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmakla birlikte bu süre, başvurulan kurumun iş yüküne ve yoğunluğuna göre 40 güne kadar da uzayabilir. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişilerin başvuru esnasında belirttikleri telefon numaralarına yardımın PTT aracılığıyla isimlerine yatırıldığına dair bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu mesajı alan başvuru sahibi, PTT şubesine giderek, TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile parayı şubeden çekebilmektedir.

Bez ve Mama Yardımı Sorgulama

Bez ve mama desteğini sorgulama için e-devlet kullanılabilir. Başvurunun kabul edilip edilmediğini, başvuruya dair son durumu başvurulan kuruma gitmek zorunda kalmadan, e-devlet üzerinden takip edebilme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda e-devlet üzerinden mama ve bez yardımı başvuru formu da indirilebilir. Sorgulama işlemi için e-devlet web sitesine girilerek TC kimlik no ve e-devlet şifresiyle sisteme girilmelidir.

Doğum Yapan Annelere Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar

Doğum yapan annelere devlet destekleri çeşitli olup şu şekildedir:

Doğum Parası: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 2015 yılından sonra doğum yapmış tüm annelere verilmekte olup her doğum için bir kereye mahsus bu destek sağlanmaktadır.

Emzirme Ödeneği: Sigortalı çalışan anneye ya da anne çalışmıyorsa sigortalı çalışan babaya verilen destek olup sigortalı çalışan ebeveynin en az 120 gün priminin yatmış olması gerekmektedir.

Yarım Gün Çalışma Hakkı: Çocuk sahibi olmuş annelere yarım gün çalışma hakkı sunulmakta olup bu destekten faydalanmak için çocuğun 3 yaşından küçük olması gerekmektedir.

Annelik Nedeniyle İş Göremezlik Ödeneği: Sigortalı bir işte çalışan annelere devlet tarafından iş göremezlik ödeneği verilmekle beraber annenin hamilelik sebebiyle aldığı izin sürecini kapsamaktadır. Yardımdan faydalanabilmek için en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalıdır.

Doğum ve Süt Yardımı

sut ve dogum yardimi nedir

Doğum ve süt yardımı bebeklere verilen bu yardımlar 15 Mayıs 2015 tarihinden sonrasında doğum annelere ödenecek olan tutarlar şu şekildedir:

 • Tek doğan ve ilk çocuk için verilen doğum yardımı 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üç ya da daha çok çocuklar için 600 TL
 • İkiz çocuklarda ilk doğuma 700 TL
 • Üçüz doğumlarda 1300 TL

Dördüz ya da daha çok olan küçüklere ise her çocuk için 600 TL eklendikten sonra destek sağlanmaktadır.

Hasta Bezi Yardımı

Hasta bezi desteği, evde bakım hizmeti verilen hastalara bez yardımı olmakla beraber bu yardımı alabilmek için sağlanması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu amaçla belirlenen ilk koşul hastanın gerçek manada hasta bezine gereksinim duyup duymadığının belirlenmesidir. Bunun kanıtlanması için de tam teşekküllü bir hastaneden tabip raporu alınması gerekmektedir. Devlet hastanelerinde bulunan kurullar hasta üstünde gerekli incelemeleri yaptıktan sonrasında bez desteği verilip verilmeyeceğine karar vermektedir.

İkiz Bebeklere Devlet Yardımı Nedir?

İkiz bebeklere devlet desteği, Çoklu Doğum Yardım Programı kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere iki yıl boyunca her bir çocuk için 150 lira destek ödemesi yapmaktadır. Çoklu Doğum Yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı ve Süt Parası Nedir?

Doğum desteği ve süt parası, yeni doğum yapmış olan anneye yapılmakta olup, ilk çocuk için ödenen doğum parası 300 TL, ikinci çocuk için ödenen doğum parası 400 TL, üçüncü çocuk için ödenen doğum parası ise 600 TL olmaktadır. Süt Parası diğer adıyla Emzirme Ödeneği de ailelere devlet tarafından verilen bir destektir. Sigortalı olarak çalışan anneye doğum yaptığı zaman ödenmekle beraber eğer anne sigortalı değilse baba sigortalı ise yine süt parası alabilir ve doğumdan sonra sadece bir defa yatmaktadır.

Engelli maaşı nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvuru

Sosyal ve ekonomik yardım hizmeti için ön başvuru, ekonomik sıkıntı çeken ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti verilmektedir. Mama ve bez yardımı gibi ailelere kendi kendine yeterli duruma gelinceye kadar çocuklarının bakımını sürdürebilmeleri için devlet tarafından geçici veya belirlenen süreler için ekonomi destek verilmektedir. Başvuru e-devlet veya en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçe ile yapılabilir.