• YARIM ALTIN
  8.251,00
  % -0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2572
  % 0,05
 • € EURO
  35,0493
  % 0,19
 • £ POUND
  40,9687
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4601
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3462
  % -0,30
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB başvuru koşulları arasında en önemli kural 18 yaşını doldurmuş olmaktır. 18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı KOSGEB desteklerinden yararlanabilir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için girişimci olmak ve küçük işletme sahibi olmak gerekir. KOSGEB gerekli şartları yerine getiren her Türk yurttaşının başvuru yapmasına izin verir. KOSGEB kredi ve hibe desteğinden yararlanmak için başvuruların şahsen yapılması önemlidir. KOSGEB başvuru şartlarını tamamlayan herkes KOSGEB’in veri tabanına üye olarak başvuru işlemlerini başlatabilir. KOSGEB başvurusunda ayrıca KOBİ beyannamesinin de hazırlanması istenir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığıdır. Bu başkanlık aracılığı ile Türkiye’de yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına hibe ve kredi desteği sunulur. Bu hibe ve kredi desteğinden yararlanmak için KOSGEB belirlediği koşullara uyulmasını ister. Koşulları yerine getiren herkese 50 bin Türk lirasına kadar geri ödemesiz destek verir. Aynı zamanda 300 bin Türk lirasına kadar da kredi desteği sağlar. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen herkesin öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydolması ve ardından başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir.

KOSGEB’e Ne İçin Başvuru Yapılır?

KOSGEB’e başvurulmasının nedenleri arasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve girişimcilerin, kendilerini geliştirmeleri vardır. KOSGEB’e başvurmak isteyen kişiler KOSGEB’in avantajlarından yararlanabilir. Hem geri ödemesiz maddi destek, hem ekipman desteği hem de sıfır faizli kredi gibi birçok farklı destek türü bulunur. Kişiler kendileri ve işletmeleri için gerekli ihtiyaçlarını karşılamak adına KOSGEB’e başvuru yapabilir. Bir işletme sahibinin veya girişimcinin KOSGEB’e başvurma nedeni, yerel üretimin desteklenmesi olmalıdır. KOSGEB yerel üreticiyi destekleyerek iş gücünü arttırmayı ve daha sürdürülebilir bir ticaret anlayışı benimsemeyi hedefler. Bu doğrultuda ise birçok farklı alandan ve sektörden başvuruları kabul ederek girişimcileri destekler.

Borsada KAP ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu Nereye Yapılır?

nereden kosgeb basvurusu yapilir

KOSGEB başvurusu doğrudan KOSGEB’e yapılır. KOSGEB başvurusu esnasında öncelikle sisteme kaydolunması ve KOBİ beyannamesinin doldurulması gerekir. KOSGEB başvurusunu dolduran ve şartları yerine getiren herkes başvurusunu tamamlayabilir. KOSGEB tarafından istenen evrakların teslim edileceği yer ise başkanlığın il binalarıdır. KOSGEB’e başvuru yapan kişiler, il ve ilçelerde yer alan merkezler aracılığı ile başvurularını tamamlayabilir.

KOSGEB Başvurusu Dijitalden Yapılır Mı?

KOSGEB online başvuru kabul eden bir altyapıya sahiptir. 2019 sonunda yaşanmaya başlanan korona virüsü pandemisi nedeni ile birçok başvuru işlemi dijital platformlara taşınmıştır. İşlemlerini online platformlara taşıyan başkanlıklardan biri de KOSGEB’dir. KOSGEB’in resmi internet sitesi aracılığı ile sisteme üye olunabilir ve gerekli başvuru işlemleri tamamlanabilir. Başvuru işlemlerini tamamlamak için mutlaka KOBİ beyannamesinin de eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

KOSGEB’e Kim Başvurabilir?

KOSGEB desteğine başvuranlar başkanlık tarafından belirlenen şartları yerine getiren kişilerdir. 18 yaşından büyük olan tüm kadın, genç ve girişimciler KOSGEB’e başvuru yapabilir. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri de KOSGEB’e başvuru yaparak işletmeleri için destek alabilirler. KOSGEB’e başvuru yapıldıktan sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin tamamlanması ve bitirme belgesinin teslim alınması gerekir. Bu belge ile işletmelere destek verilir. KOSGEB başvuru şartları arasında eğitimin tamamlanması önemli bir koşul olarak yer alır. Bu neden ile başvuru sahiplerinin eğitimi tamamlaması son derece gereklidir.

KOSGEB Başvuru Koşulları Nedir?

KOSGEB desteğine başvurmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. KOSGEB tarafından belirlenen şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Girişimci olmak
 • KOSGEB veri tabanına üye olmak
 • KOBİ beyannamesini doldurmak
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak

KOSGEB başvuru şartları arasında yer alır. KOSGEB başvuru şartlarını yerine getiren herkes hibe ve kredi desteğinden yararlanabilir. Ayrıca KOSGEB tarafından sunulan diğer desteklerde yararlanmak da mümkündür.

KOSGEB Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuru takibi yapmak için e- devlet sistemi kullanılabileceği gibi KOSGEB’in resmi internet sitesi de tercih edilebilir. KOSGEB başvuru takibinin yapılabileceği 2 farklı çevrim içi platform bulunur. Bu platformlardan biri e- devlet sistemidir. Kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilir. Eğer kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılamıyor ise e- devlet sisteminde yer alan farklı giriş seçenekleri de değerlendirilebilir. Bu giriş seçenekleri arasında e- imza, internet bankacılığı ve kimlik bilgileri ile giriş seçenekleri bulunur.

KOSGEB Başvuru Belgeleri Nedir?

kosgeb basvuru icin gerekli evraklar

KOSGEB başvuru esnasında istenen belgelerin hangisi olacağına başkanlık karar verir. KOSGEB tarafından desteklenen birçok sektör ve iş kolu bulunur. Farklı sektörlerden yapılan başvurular için ek belge talep etme hakkı bulunan başkanlık tarafından istenen ortak belgeler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
 • KOSGEB üyeliğini gösteren belge
 • Eksiksiz doldurulmuş KOBİ beyannamesi
 • İş yeri ruhsatı
 • Girişimcilik belgesi
 • KOSGEB taahhütnamesi
 • Başvuru formu
 • İş planı

KOSGEB başvurusu esnasında sunulması gereken başvuru belgeleri arasında yer alır.

Borsada alıcı satıcı nasıl görünür? Yazısına da göz atabilirsiniz.

KOSGEB Eğitimi Nedir?

KOSGEB eğitimi başkanlık tarafından sunulan tüm desteklerden yararlanmak için alınması gereken bir eğitimdir. KOSGEB eğitimi almak için KOSGEB destek başvurusu esnasında eğitim için de doldurulması gereken bir başvuru formu bulunur. Bu eğitim Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı ile bilinir ve eğitimi eksiksiz bir şekilde tamamlayan herkese katılım belgesi verilir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine kaydolmak için KOSGEB’e başvuru yapılması gerekir.

KOSGEB Eğitimi Zorunlu Mu?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi destek almak isteyenler için zorunlu bir eğitimdir. Eğitimin bir kere alınması yeterli olur. KOSGEB kursuna katılmak için online başvuru yapılabileceği gibi başkanlık üzerinden de fiziksel başvuru formu ile süreci tamamlamak mümkündür. KOSGEB başvuru şartları arasında Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin alınması ve eğitim kapsamında iş planı hazırlanması yer alır.