• YARIM ALTIN
  8.128,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7903
  % 0,36
 • € EURO
  35,5159
  % 0,28
 • £ POUND
  42,0449
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  4,5093
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,3724
  % -1,34
 • BITCOIN/TL
  1886750,235
  % -0,31
 • BIST 100
  %

Borsada KAP Ne Demek?

Borsada KAP Ne Demek?

Borsada KAP, açılımı Kamuyu Aydınlatma Platformu olan anapara piyasası ve Borsa mevzuatı sebebiyle kamuya açıklanması zorunlu olan bildirimlerin elektronik imzalı olarak iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik sistem olarak bilinmektedir. Anapara Piyasası Heyeti’nin Sermaye Piyasası Kurulu, Kamuyu Aydınlatma Platformu Şartname’si kapsamında, kamuya açıklanan her türlü bilgi ve dokümanın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda İşletim Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş MKK-Kaydi Sistem Müdürlüğü tarafından yürütülen sistem, haftanın her gün 24 saat olarak çalışmaktadır. Uygulama, tüm Türkiye’ye dağılmış 600’den fazla işletmeyi ve 3000’den fazla kullanıcıyı içermekte olup, tüm kesimlerin doğru, anlaşılır, bütün bilgiye, internet üzerinden eş zamanlı ve düşük maliyetle ulaşabilmelerine olanak sağlayacak şekilde planlanmıştır. Borsada KAP ayrıca geçmişe dönük bilgilere de basit ve düşük maliyetle ulaşım olanağı sağlayan elektronik bir arşiv bulunmaktadır. Kamuyu Aydınlatma Platformuna bildirimler, elektronik sertifikalar kullanılmak üzere gönderilmektedir. Bu anlamda ortaklıklar, bildirimlerin yapılmasını aksatmayacak şekilde, geçerli elektronik sertifika bulundurmak zorundadırlar. Borsa İstanbul’da pozisyon görmek üzere anapara piyasası taşıtlarını ilk kez halka talep edecek ortaklıkların anapara piyasası taşıtlarının ve ilk kez kayda alma başvurusunda bulunacak fonların katılma hisselerinin kayda alma sebebiyle Heyet’e başvuru yapıldığı tarihte, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına, elektronik sertifika başvurusunda bulunulmuş olması gerekmektedir. Kamuyu Aydınlatma Platformu uygulamasına, anapara piyasası vasıtaları Borsa İstanbul’da operasyon gören ortaklıklar ile borsa yatırım fonlarının yanında yatırım kuruluşları, yatırım fonları, emeklilik yatırım fonları, yabancı yatırım fonları, operasyon görmeyen yatırım ortaklıkları, portföy idare işletmeleri de bildirim yollayabilmektedir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun Temel Özellikleri Nelerdir?

kamuyu aydinlatma platformu temel nitelikler
 • Bildirimler html, word, excel ve XML formatında görüntülenmektedir.
 • Bildirimle alakalı detaylı dökümanlar, bildirime PDF formatında ek olarak gönderilmektedir.
 • Bildirim şablonları sebebiyle herhangi bir konuya ilişkin bir bildirimde bulunması gereken en aşağı durumların tanımı mümkün olmaktadır.
 • Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından e posta yoluyla mesai saatleri içerisinde kapsamlı bir yardım hizmeti verilebilmektedir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Avantajları Nelerdir?

Kamuyu Aydınlatma Platformu karları üç tip kesim için farklılık göstermektedir. Bu iki kesim farklılıkları şöyledir;

 • Bildirim Gönderen Kesimler Açısından: Bildirimlerin elektronik imzayla toplanması, bilgilerin seri bir şekilde, aracısız olarak anında kamuyla paylaşılması, haftanın her günü 24 saat olarak bildirim gönderme avantajı, gereksiz kağıt tüketimi yapılmadan kağıt tasarrufu ve bürokrasi azaltılması bildirim gönderen kesimler için avantaj olarak gözükür.
 • Yatırımcılar Açısından: Bilgiye eş zamanlı olarak seri bir şekilde ulaşma imkanı, ortaklıklara ilişkin güncel genel bilgilere tek bir yerden hızlı ulaşım imkanı, Borsada KAP,internet sitesinden anlık ve geçmişe dönük bildirimlere ücretsiz ulaşma imkanı, ortaklıklara dayalı belli finansal tablo kalemlerinin karşılaştırabilme imkanı, elektronik arşiv ve bildirim türüne, gönderen şirkete, konulara göre geçmişe dönük bilgi sorgulama imkanı, bildirim şablonları yoluyla bilgi kalitesinin artırılması yatırımcılar açısından avantaj olarak gözükür.
 • Düzenleyici Otoriteler Açısından: Düzenleyici kurumların esas görevlerine odaklanmaları yolunda bir adım olan kağıt tüketiminin gereksiz yapılmaması ve bürokrasi azaltılması, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda bildirimlerde bulunması gereken en aşağı durumlar tanımlanıp bilgi kalitesinin artırılması ile anlaşılır, ihtiyaca uygun ve doğru bilginin kamuya açıklanmasının sağlanması ise düzenleyici otoriteler açısından avantaj olarak gözükmektedir.

Thodex hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Bildirim Tipleri Nelerdir?

bildirim sekilleri kamuyu aydinlatma platformu

Kamuyu Aydınlatma Platformu bildirim çeşitleri, sermaye piyasası araçları Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar için; Sermaye Piyasası Kurulu’nun Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği kapsamında finansal raporlarını, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliği kapsamında özel durum açıklamalarını ve Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul ve Merkez Kayıt Kuruluşu düzenlemeleri kapsamında kamuya açıklanması gereken diğer durumları açıklamaları gerekmektedir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Özel Durum Açıklamaları

Kamuyu Aydınlatma Platformu hususi durum açıklamaları, özel durumlar, içsel bilgileri ve sürekli bilgileri oluşturan durumlardır. İçsel bilgi kavramı ise sermaye piyasası aracının değerini ve yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyebilecek henüz kamuya açıklanmamış bilgilerdir. Sürekli bilgi kavramı ise içsel bilgi tanımı dışında kalan ve Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ gereğince açıklanması gerekli tüm bilgilerdir. Özel durumlar için bilgilerin değişikliği ortaya çıktığı veya öğrenildiği anda kamuya açıklanması gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul ve Merkezi Kayıt Kuruluşu düzenlemeleri çerçevesinde sermaye piyasası araçları Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar ve katılma payları işlem gören borsa yatırım fonları tarafından kamuya açıklanan bildirimler olmakla beraber Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili tebliğleri kapsamında yatırım fonları, emeklilik yatırım fonları, varlık finansman fonları, konut finansman fonları ve yabancı yatırım fonlarının kamuyu aydınlatma yükümlülükleri, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılmaktadır.

Paribu hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Finansal Raporlar

Kamuyu Aydınlatma Platformu finansal bildirileri, ortaklıklar Avrupa Birliği tarafından kabul edilen haliyle UMS/UFRS’nı uygulamakta olup, bu kapsamda, benimsenen ayarlara aykırı olmayan, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan TMS/TFRS esas alınmaktadır. Finansal raporların içeriğinde finansal tablolar, yönetim kurulu faaliyet raporları ve sorumluluk beyanlarından oluşan raporlar olup, finansal tablolar ise dipnotlarıyla birlikte finansal durum tablosu, kapsamlı gelir tablosu, nakit akış tablosu ve öz kaynak değişim tablosunu içermektedir. Borsada KAP, finansal raporların gönderim süreleri ise şu şekildedir; Konsolide olmayan: yıllık finansal raporlar 60 gün, bağımsız denetimden geçmemiş raporlar 30 gün, bağımsız denetimden geçmiş raporlar 40 gün, bağımsız denetimden geçip işlem görmemiş kuruluşlar için 45 gündür. Konsolide ise: yıllık finansal raporlar 70 gün, bağımsız denetimden geçmemiş raporlar 40 gün, bağımsız denetimden geçmiş raporlar 50 gün, bağımsız denetimden geçip işlem görmemiş kuruluşlar için ise 55 gündür.

YORUMLAR YAZ
 • KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?3 yıl önce
 • […] Borsada KAP ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]