• YARIM ALTIN
  8.299,00
  % -2,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4300
  % 0,21
 • € EURO
  34,5226
  % 0,26
 • £ POUND
  40,4362
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4796
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,3460
  % -0,11
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten kobi kredisi alabilmek için öncelikle söz konusu işletmenin KOSGEB sistemine kayıtlı olması şarttır. KOSGEB üzerinde üyeliği bulunmayan işletmeler ya da devletin KOSGEB aracılığı ile destekliyor olduğu sektörlerden herhangi birinde faaliyet göstermeyen işletmeler, ne yazık ki KOSGEB hibe kredisi alamaz. Sistemde kobi bilgi beyannamesinin güncel durumda olması da bir diğer şarttır. Kredi desteğine ihtiyaç duyan kobiler, KOSGEB il – ilçe müdürlüklerine müracaat ederek konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir.

Ayrıca internet üzerindeki pek çok bilginin güncel olmadığını söylemekte fayda vardır. Başvuru şartları ve benzeri tüm gereklilikler, ilgili kuruma başvurularak öğrenilmelidir. Bununla birlikte, KOSGEB’in verdiği kredi destekleri çeşitli bankalardan alınan esnaf kredilerinin faiz ya da kâr payı meblağlarının kolay ödenebilmesine yöneliktir.

Yani başvuru onaylanacak olur ise KOSGEB müdürlüklerine gidip para almak söz konusu değildir. Proje kapsamındaki anlaşmalı bankalar ise başvuru aşamasında kurum tarafından vatandaşlara bildirilir. Başvuru işlemleri ve kredi hesaplamaları bu bankalarca yapılır.

KOSGEB Kobi Kredisi Ne Kadar Sürer?

“Esnaf kredisi kaç yıl sürer?” sorusu için KOSGEB kurumunun verdiği cevap 3 yıldır. Bir kobi, yapmış olduğu başvurunun KOSGEB tarafından onaylanmış olması halinde 3 yıl kesintisiz olarak kredi desteği alma hakkına sahip olur.

KOSGEB Esnaf Kredisi Ne Kadardır?

Devletten esnaf kredisi almak isteyenler için önemli bir bütçe ayrılmıştır. KOSGEB tarafından yürütülen Kobi Finansman Destek Programı kapsamında birbirinden farklı 3 kredi tipi mevcuttur. Bunlar ise şöyledir:

 • Acil Destek Kredisi: Her türlü doğal afet ve terör saldırıları dolayısıyla işletmelerin gördüğü zararı karşılamak için verilen kredi hizmetidir. Bu kredi ülke çapında geçerliliğe sahip olmadığı gibi, söz konusu zararların ortaya çıkması halinde her türlü işletmenin başvuru yapma hakkı vardır.

Terör saldırısından ya da bir doğal afetten etkilenerek zarar eden işletmenin, valilik ya da kaymakamlık tarafından bu durumu belgeletmesi gerekir. Kredinin üst limiti ise özel duruma göre belirlenir.

 • Makine ve Teçhizat Kredisi: İşletme kredisine dahil olan bu destek, alımı yapılacak ekipmanlara göre değişebilen tutarlara sahip olabilir. Vade seçenekleri ise 12, 18, 24, 30 ya da 36 ay olabilir.   
 • İşletme Kredisi: Girişimci işletmeleri için en fazla 50.000 TL değerinde verilen kredidir. Engelli, gazi, şehit akrabası, kadın ya da genç girişimciler için kredi üst limiti 70.000 TL olarak belirlenmiştir. KOSGEB esnaf kredisi kapsamında verilen işletme kredileri 12 ya da 18 ay vade seçeneklerine sahiptir.

Bunlarla birlikte, ülke ekonomisi ve kalkınması için stratejik öneme sahip olduğuna karar verilen işletmeler 500.000 TL’ye varan meblağlarda destek alabilir.

Hibe kredi nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Esnaf Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

kosgeb esnaf kredisi bascurusu sureci

Geri ödemesiz kobi kredisi almak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri şehirde yer alan KOSGEB il ya da ilçe müdürlüğüne müracaat etmelidir. Daha sonra kredi almak için yapılması gereken tüm başvuru işlemleri, kendilerine bildirilecek olan anlaşmalı bankalardan herhangi biri aracılığıyla yerine getirilir. Fakat kredi desteğinin ilgili vatandaşa sunulabilmesi hakkındaki nihai onay yine KOSGEB kurumu tarafından verilir.

Esnaf Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Devletin kobiler için verdiği kredi destekleri anlaşmalı bankalarca yürütüldüğü için, başvuru sırasında gerekli olacak belgeleri ilgili bankalardan öğrenmek lazımdır. Bununla birlikte, bankaya başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken belgeleri KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine ibraz etmek her zaman şart olmayabilir. KOSGEB hibe kredisi kapsamında destekten yararlanmak için ilk şart KOSGEB sisteminde kayıtlı bulunmaktır. Bu şart sağlanmadan anlaşmalı bankalara müracaat edilirse kredi alınabilir fakat ilgili kurumun desteği söz konusu olmaz. 

Devlet Destekli Esnaf Kredisi Kaç Defa Alınır?

KOSGEB kobi kredi desteği, 3 yıllık destek süresinin dolması itibariyle tekrar alınabilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Fakat aynı zaman diliminde birden fazla kredi hizmetinin alınması mümkün değildir. Ayrıca İşletme Kredisi ve Makine – Teçhizat Kredisi birbirinin kapsamında sayılır.

Yani bu kredilerden herhangi birini alıp bir diğeri gibi kullanmak mümkündür. Örneğin bir esnaf İşletme Kredisi almışsa, bu kredinin belli bir bölümünü Makine – Teçhizat Kredisi olarak değerlendirebilir.

KOSGEB Tarafından Esnafa Verilen Kredi Desteği Geri Ödemeli Midir?

KOSGEB geri ödemesiz esnaf kredisi verir. Başvuru şartlarını yerine getiren tüm işletmeler için 3 yıl boyunca, geri ödemesiz olarak ilgili desteğin sunulması mümkündür.

Kobi Beyannamesi Nedir?

kobi kurallari nelerdir

KOSGEB’in karşılıksız kobi kredisinden faydalanmak için, sistem üzerinden kobi beyannamesini doldurmuş olmak gerekir. Söz konusu beyannameyi doldurmak, KOSGEB sistemi üzerinde kobi statüsüne sahip olma anlamını karşılar. KOSGEB hibe kredisi almak isteyen ve dolayısıyla bu beyannameyi doldurmak zorunda olanlar aşağıdaki adımları takip edebilir:

 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler bağlantısında yer alan “KOBİ Beyannamesi vermek / güncellemek için tıklayınız” seçeneğine tıklanır.
 • Açılacak olan E Devlet giriş ekranı üzerinden sisteme giriş yapılır.
 • E Devlet aracılığı ile açılmış olan KOSGEB giriş ekranının ilgili kutucuğuna, KOSGEB üzerinde kayıtlı olan vergi numarasını ya da TC kimlik numarasını yazmak mümkündür. Bunlardan herhangi biri kutucuğa yazılır.
 • Beyannamenin veriliyor olduğu yıl seçilir.
 • İşletmeye dair çeşitli bilgilendirme kutucuklarından gerekli olanlarına tik konarak ilerlenir.
 • İşletme adı, işletme türü, işletmenin vergi numarası, bağlı olunan vergi dairesi, adres, işletme yetkililerine ait TC kimlik numarası ve benzeri bilgiler açılan sayfaya girilir.
 • Daha sonra ticaret sicil gazetesinin ek olarak yükleneceği bir ekran açılacaktır. Söz konusu yükleme işlemi yapılır.
 • Tüm işlemler onaylanır ve beyanname verilmiş olur.

KOSGEB kredisi veren bankalar 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.