• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Hibe kredisi geri ödemesiz olan bir kredi türüdür. Hibe krediler devlet tarafından destek amaçlı olarak verilir. Bu krediler sayesinde küçük veya orta güçlü işletmelerin desteklenmesi, engelli vatandaşların topluma kazandırılması, kadın girişimlere olanak tanınması amaçlanır. Bu destekler ile işlerinde başarılı bireyler arttıkça ülkenin işsizlik oranı en aza inip ekonominin güçlenmesi hedeflenen durumlar arasındadır.

Hibe kredi için çok fazla talep oluşur. Kendi işini kurmak isteyenlerin sayısı günümüzde oldukça fazladır. İş kurarken devletin bu yardımından faydalanmak için başvuru sayısı epey fazladır. Bu yüzden krediye sahip olabilmek için devlet tarafından bazı koşullar belirlenmiştir. Bu koşullar ağırlaştığı için başvuru sayılarında azalma görülmüştür.  Hibe kredisi devletin desteklemiş olduğu kamu kuruluşlarına, özel işletmelere, vakıflara, girişimci veya yatırımcılara verilen geri ödemesiz bir paradır. 

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisinin alınması için öncelikle girişimcilerin eğitimlerini tamamlayıp sertifikaya sahip olması gerekir. Girişimcilik eğitimlerini almak isteyen kişiler KOSGEB’in resmi web sitesinde yaşadığı ile göre başvuru tarihlerini takip edebilir. Ancak bu eğitime her isteyen kişi katılamaz. Eğitimlere kabul edilmeden önce kişi ön değerlendirmeye tabi tutulur. Kişiye iş fikri hakkında sorular yöneltilir. Bu yüzden iyice hazırlanmak oldukça önemlidir.

Hibe Kredisinin Şartları Nelerdir?

hibe kredisi kosullari

Hibe almak için gereken koşullar sağlandığında devlet destekli hibeye isteyen herkes sahip olabilir. Bu koşullardan en önemli olan ise girişimcilerin sunduğu iş planlarıdır. Devlet değerlendirme yaparken işçi istihdamı ve vergi kazancı hususlarını dikkate alır. Hibe kredisi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 70 saatlik girişimcilik eğitimini tamamlamış olmak
 • Devlet tarafından verilen hibe kredilerini daha önce kullanmamış olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak

Devlet destekli evlilik kredisi nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Hibe Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Devletin verdiği hibeden yararlanacaklar yeni bir iş fikri ile başvurusunu gerçekleştirir. Bu destek girişimci veya yatırımcı kişilere verilir. Hangi sektörde girişim yapılırsa iyi kazanç elde edilir diyerek piyasanın önceden analiz edilmesi önemlidir. Kurulacak iş için faaliyet gösteren firmalara rakip olabilmek için diğerlerinden daha iyi hizmet vermek gerekir. Bu yüzden planlama aşamasında rakip firmaların detaylı bir biçimde incelenmesi girişimciye olumlu bir sonuç verir.

Devlet tarafından istihdam ve vergi kazancı ön planda olduğu için bu işletmelere destek verir. Genellikle verilen hibe desteği 50.000 TL ile 100.000 TL arasında olur. Bu destek zaten iş sermayesi için oldukça önemli rakamlar içerir. Hibe kredisine kolay bir şekilde sahip olabilmek için tercih edilebilecek durumlar şunlardır:

 • Eğitimlere katılarak girişimcilik sertifikasına sahip olmak
 • İş planını hazırlayıp KOSGEB komisyonuna sunulması ve onay alınması
 • Kömür, mermer, bakır, doğalgaz, petrol gibi yer altı madenlerinin işlenmesi ile ilgili bir girişimde ya da yatırımda bulunmak
 • Gıda, tekstil, seramik, demir, elektrikli aletler gibi ürün imalatlarını gerçekleştirecek bir iş yeri açmak
 • Elektrik ve gaz gibi enerji kaynağı dağıtımı sağlayan bir iş sektöründe girişimci veya yatırımcı olmak
 • Taşıt, konut, yolcu taşıma, ulaştırma ve depolama gibi alanlarda girişimcilik ya da yatırım yapılması

Hibe Desteği Sağlayan Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

Girişimciye hibe veren kuruluşlar sayesinde yeni iş yeri açacak olan kişilere destek sağlanmış olur. Hibe kredi veren kurum veya kuruluşlar şu şekilde listelenmiştir:

 • Türkiye genelinde bulunan kalkınma ofisleri
 • İlgili sektörler dahilinde kooperatif başkanlıkları
 • Bakanlıklar ve özel finans kuruluşları
 • Özel ve devlet bankaları
 • Küçük Esnaf ve Kobi Ölçeklerindeki İşletmeleri Destekleme Dairesi
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bağlantılı kuruluşlar
 • Dört farklı program yolu ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Daire Başkanlığı
 • TÜBİTAK Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi

Hibe Kredilerinde Geri Ödeme Var Mı?

Hibe kredilerinin geri yatırılması gibi bir durum yoktur. Çünkü hibe kelime anlamı olarak da karşılıksız anlamına gelir. Devlet tarafından girişimcinin sunduğu fikre göre değerlendirme yapılıp uygun hibe desteği verilir. Bu kredilere sahip olan girişimciler krediyi kullanma aşamasında kendilerine belirtilen kriterleri yerine getirmeleri halinde verilen hibeyi geri ödemekle yükümlü olmaz.

Bu konuda önemli olan husus girişimcinin hibe kullanırken imzalamış olduğu kredi sözleşmesindeki yükümlülükleri tam olarak yerine getirmiş olmasıdır. Dikkat edilecek bir husus hibenin hangi yatırım amacı ile alınıyorsa o iş için yerine getirme şartıdır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen büyükbaş hayvancılık desteği alındığında alınan hibenin bu alanda kullanılması gerekir. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için bakanlık tarafından istenilen kriterlerin yerine getirilmesi şarttır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

kosgeb basvuru asamasi

KOSGEB’e başvurmak için resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılması gerekir. Hibe alabilmek için KOSGEB başvurusu yapmak zorunlu bir durumdur. Veri tabanına kayıt yaptıktan sonra ana sayfada kredi başvuru belgeleri bulunur. Devletin verdiği hibe desteği alabilmek için girişimcilerin başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekir. Belgeler doldurulduktan sonra çıktısı alınır ve dosya olarak hazırlanır.

Bu dosya ile hibe desteğine sahip olmak isteyen kişilerin en yakın KOSGEB şubesine başvurması gerekir. KOSGEB’in sahip olduğu güçlü veri tabanı ile formda yanlış ve eksik bulunan bilgiler olduğunda sistem tarafından direkt elenir. Başvuru formlarında doğru bilgiler sunulacağı gibi projenin de tam olarak detaylı bir şekilde sunulması gerekir. Kapsamlı bir şekilde inceleme yapıldıktan sonra KOSGEB tarafından girişimciye olumlu veya olumsuz dönüş yapılır.

Başvuru Sonrası Hibe Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Başvuru onaylandıktan sonra hibe desteği almak için girişimcinin herhangi bir engeli bulunmaz. KOSGEB’e sunulan proje değerlendirilip başarılı bulunduğunda onaylanır. Onay sürecinden sonra iş ile ilgili çalışmalara başlanabilir. Girişimci açacağı işletmeyi, çalışanları, eşyaları ayarladıktan sonra tüm faturaları saklaması gerekir. Açılan iş yeri bir süre sonra KOSGEB tarafından incelenmeye gelir. Görevliler tarafından girişimci için bir belge hazırlanır ve bu belgede girişimciye destek sağlanıp sağlanmayacağı bilgisi yer alır.

KOSGEB tarafından başvuru, açılan iş yeri ve yürütülen proje olumlu karşılanırsa girişimciye %60 oranında bir hibe kredisi verilir. Bu oran kadın ve engelli vatandaşlar için %70 oranında olur. Verilen bu destek ile girişimci çalışmalara başlamış olur ve az bir harcama ile kendi işini kurmuş olur.

Yatırım tesvik belgesi nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Hibe Kredi Başvurusundan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Hibe kredi onay sürecinin kısa bir süre içerisinde sonuçlanması için başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemlidir. Bu bilgilerin eksikliği durumunda başvuru otomatik olarak sistemden silinir. Başvuru formu kontrol edildikten sonra sunulan proje fikri incelemeye alınır. KOSGEB kredi başvurularında olumlu sonuçlar elde edilebilmesi ve hibe desteği alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur.

Girişimcinin yaşadığı çevrede hiç olmayan ya da ihtiyaç duyulan projelerle bir iş planı hazırlayıp başvuru yapması diğer başvurular arasında ön plana çıkmasına yardımcı olur. Genelde hibe kredisi almak için yapılan başvurulardan genç girişimcilerin yeni bir fikir sunması daha çok dikkat çeken bir durum olur. Başvurudan sonra hibe kredi ile ilgili merak edilen sorular için KOSGEB destek hattı olan “444 15 67” numarası aranarak cevap alınabilir.

YORUMLAR YAZ
 • Dogecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Hibe kredi nedir, nasıl alınır? Yazısına göz atabilirsiniz. […]

 • Bitcoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Hibe kredi nedir? Nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]