• YARIM ALTIN
  8.117,00
  % -0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1651
  % 0,03
 • € EURO
  34,9103
  % -0,18
 • £ POUND
  40,9711
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4433
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3566
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  2250833,465
  % -1,46
 • BIST 100
  %

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada açığa satışın anlamı yatırımcıların ellerinde olmayan miktarları, borçlanma ile alarak daha sonra yerine koymalarına verilen isimdir. Borsada yatırımcıların sahip olmadıkları hisse veya paralar ile işlem yapmalarına olanak tanınır. Bu imkandan yararlanmak isteyen yatırımcılar, borçlanma ile yatırım yaparak, kazanç elde ettikten sonra borçlarını kapatmaları için kurgulanan bir sistemdir. Borsada açığa satış işlemini yapmak için aracı kurumlara satış emri verilmesi gerekir.

Borsada Açığa Satış Ne Anlama Gelir?

Borsada açığa satış işlemi yatırımcıların sahip olmadığı hisseleri alabilmek için sermaye piyasasını kullanmalarına yarar. Sermaye piyasasında yer alan araçların yatırımcılara açılması ve satışının yapılması anlamına gelir. Borsadaki bir hisse senedini açığa satmak isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse senetlerini varmışçasına satmaları açığa satıştır. Açığa satış işlemi sermaye piyasası üzerinden yapılır ve kar elde edildikten sonra alınan miktar sermayeye geri ödenir.

BIST100 nedir? Sitemizden inceleyebilirsiniz.

Borsada Açığa Satış Süresi Kaç Gündür?

borsada aciga satis islemi kac gundur

Borsada açığa satışın süresi bulunmamak ile birlikte yatırımcının alıcı ile arasındaki ilişkiye bağlıdır. Satışa çıkarılan hisse, alıcısını bulana kadar açığa satış işlemi devam eder. Bu süreçte kar elde edildikten sonra açığa satış işlemi kapatılır. Açığa satışta kredi işlem engeli bulunmadığına dikkat etmek gerekir. Sermaye Piyasası Kurulu açığa satış işlemi için herhangi bir süre kısıtlaması getirebileceği gibi süresiz işlem yapılmasına izin verebilir. Açış satış süresinde etkili olan platformlardan biri de Borsa İstanbul’dur.

Borsada Açığa Satış Ne Zaman Başlar?

Açığa satış başlangıcı yatırımcılara bağlıdır. Yılın herhangi bir zamanında açığa satış için başvuru yapılabilir ve işlemler başlatılabilir. Borsada açığa satış işlemi yapmak isteyen kullanıcılar sadece hafta sonları olan cumartesi ve Pazar günlerinde işlem yapamıyor. Haftanın beş günü hafta içi mesai saatleri arasında borsada açığa satış işlemi başlatılabilir ve / veya sonlandırılabilir. Süreç takibini yapmak için de Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul ile iletişime geçmek gerekir.

Borsada Piyasa Enstrümanı Ne Demek?

Borsada piyasa enstrümanı sermaye piyasasında kullanılan çeşitleri ifade eder. Bu çeşitler arasında örneğin hisse senetleri bir enstrümandır. Borsada alışı ve satışı yapılabilen ve yatırım olarak kullanabilen araçlara enstrüman da denilir. Örneğin altın bir enstrüman aracı olarak görülebilir veya hisse senetleri, tarım ürünleri, madenler ve diğer yatırım türleri de enstrüman olarak kabul edilir. Yatırımı yapılacak araçlardan enstrüman olarak bahsetmek yanlış bir tabir değildir.

Borsada Açığa Satışın Püf Noktaları Nedir?

Borsada açığa satışın püf noktası sermaye piyasasına dair bütün detaylara hakim olmak başta gelir. Borsada açığa satışın diğer püf noktaları şunlardır:

 • Piyasa ile ilgili detaylı bilgi edinmek
 • Yatırım yapılacak aracın gelişmelerini yakından takip etmek
 • Borsa okuması yapabilmek
 • Borsa çeşitlerini öğrenmek ve deneyimlemek için farklı uygulamaları denemek
 • Yatırım araçlarının öğrenilmesi
 • Ekonomik analizlerin takip edilmesi
 • Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurullarına hakim olmak

Borsada açığa satışın püf noktaları arasında yer alır.

Kredili İşlem ve Açığa Satış Nedir?

Kredili açığa satış menkul kıymetler için geçerli olan bir sermaye piyasasıdır. Kredili menkul kıymet kredisi Sermaye Piyasası ve Borsa İstanbul tarafından yönetilir ve denetlenir. Hisse senetlerinin kredili işlemleri özellikle bankalar aracılığı ile gerçekleştirilir. Kredili işlem yapabilmek ve açığa satış gerçekleştirebilmek için aracı kurum ile anlaşılması ve satış emri verilmesi gerekir. Aracı kuruma satış emri verildikten sonra açığa satış işlemi gerçekleşir. Ayrıca kredili işlem ile de aracı kurumlar ilgilenir.

Borsada Açığa Satış Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada hisse senetleri açığa satışlarında Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından bazı yasaklar ile yapılır. Açığa satışta yasaklanan hisse senetleri, borsa piyasasının etkilenmesine de neden olur. Borçlanma adı altında yapılan açığa satış işleminde Sermaye Piyasası Kurulu, yatırımcıları koruma altına almak için yasaklar. Borsada hisse senetleri açığa satıştan doğrudan etkilenen enstrümanlar arasında yer alır.

Açığa Satış Ne Zaman Kapatılır?

Açığa satışı kapatmak Sermaye Piyasası Kurulu’na bağlıdır ve SPK ve Borsa İstanbul ister ise açığa satışı yasaklayabilir. Açığa satış kapatmak yatırımcıların bireysel karar verebileceği bir özellik değildir. Açığa satışı kapatmak için Sermaye Piyasası Kurulu ile görüşmek ve aracı kuruma kapatma işlemini bildirmek gerekir.

Açığa Satış Yapılamayan Yatırım Araçları Nedir?

Açığa satış yapılamayan araçlar arasında gayrimenkul ile ilgili olan araçlar yer alır. Açığa satışın yapılabildiği ve yapılamadığı yatırım araçları bulunur ve bu araçların hangisi olduğuna Sermaye Piyasası Kurulu karar verir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen ve yatırım aracı olarak açığa satışta kullanılamayacak olanlar şunlardır:

 • Varantlar
 • Gayrimenkul ve gayrimenkul yatırım fonları
 • Kira belgeleri
 • Girişim sermayesine ait olan yatırım fonları
 • Gayrimenkul için geçerli olan sertifikaları

Açığa satış işlemi için kullanılamaz.

Hisse senedi nedir? Nasıl alınıp satılır? yazısına da göz atabilirsiniz.

Açığa Satış Yapılabilen Yatırım Araçları Nedir?

Açığa satış yapılabilen yatırım araçları da Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenir. Borsa İstanbul ve SPK tarafından açıklanan, açığa satış yatırım araçları şunlardır:

 • Borsa yatırım fonları (hisse senetleri, döviz, altın vd.)
 • Ana Pazar olarak bilinen piyasadaki paylar
 • Yıldız Pazar olarak bilinen piyasadaki paylar

Açığa satış işleminde kullanılabilen yatırım araçlarıdır. Borsa yatırım fonlarına ait olan tüm başlıklar kredili işleme ve açığa satış işlemlerine açıktır.

Açığa Satış Yasağı Nedir?

botsada aciga satis yasagi

Açığa satış yasağı Borsa İstanbul tarafından uygulanabilen bir uygulamadır. Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu da yasaklar konusunda Borsa İstanbul’u destekler. Açığa satış yasağı, yatırımcıları ve borsa piyasasını korumak amacı ile Borsa İstanbul tarafından uygulanır. Yatırımcıların zarar etmesini, kar marjlarının düşmesini ve bu neden ile borsadan çekilmelerini engellemek amacı ile açığa satış yasağı uygulanır. A

Açığa Satış Yasağının Hisse Senetleri Üzerindeki Etkisi Nedir?

Açığa satış yasağının hissedeki etkisi hisse senetlerinin sert düşüşler yaşamasını engellemek olarak karşımıza çıkar. Açığa satış yasağı hisse senedi sahiplerini ve yatırımcıları korumak amacı ile uygulanan bir sistemdir. Açığa satış yasağından hem yatırımcılar hem de hisse senetleri doğrudan etkilenir. Hisse senetlerinin sert düşüşler yaşamaması ve değerlerinin düşmemesi ise açığa satış yasağı getirilir. Açığa satışı yapılan hisse senedinin ait olduğu piyasadaki dalgalanmaları durdurmak amacı ile de satış yasağı uygulanabilir.

Açığa Satış Yasağı Neden Yapılır?

Açığa satış yasağının nedeni borsayı, tüketiciyi, ekonomiyi, yatırımcıyı ve hisse senetlerini korumaktır. Açığa satış yasağı geldiği zaman yatırımcılar büyük boyutlu zarara uğramaktan ve kar paylarını düşürmekten kurtulur. Aynı şekilde hisse senetlerinin değerlerindeki fazla düşüşü engellemek ve piyasadaki dalgalanmayı durdurmak amacı ile de satış yasağı uygulanır. Satış yasağı, borsa piyasasını daha adil ve eşit bir yer haline getirmek ve yatırımcıları korumak amacı ile uygulanır.

Açığa Satışta Önemli Noktalar Nedir?

Açığa satışta önemli noktalar arasında vade süresine dikkat etmek yer alır. Uzun vadeli yatırımlarda yatırımcıların uğrayabileceği zararlar daha yüksek olabilir. Bunun için Borsa İstanbul tarafından açığa satış yasağı getirilir. Açığa satış işlemleri esnasında spekülasyonlara, tuzaklara ve yasaklara dikkat etmek gerekir. Borsada açığa satış için ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’un yakından takip edilmesi de yatırımcılar için oldukça önemlidir.

YORUMLAR YAZ
 • 2021 KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Veriyor? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış nedir? Yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz. […]