• YARIM ALTIN
  7.869,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8298
  % 0,05
 • € EURO
  35,2789
  % -0,03
 • £ POUND
  41,8138
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5200
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3697
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2180864,585
  % -0,15
 • BIST 100
  %

Borsada Mum Ne Demek?

Borsada Mum Ne Demek?

Borsada mum, mum grafiği demektir. Bir zaman dilimi içerisinde oluşan ücret hareketlerinin açılış, kapanış, en yüksek fiyat ve en düşük fiyat gibi verileri aynı grafik üstünde gösteren ve bu grafik parçalarının birleştirilmesiyle makro ölçekli bir analiz yapmayı mümkün hale getiren grafiğe mum grafiği denilmektedir. Mum grafiğini diğer grafiklerden ayıran en önemli özellik her bir mumun kendi içerisinde analiz edilebilecek kapasitede fazla veri içermesidir. Yani her bir mum aynı zamanda ilgili zaman dilimi içerisindeki en yüksek fiyatın, en düşük fiyatın ve açılış kapanış ücretinin ne olduğunu gösterir nitelikte bulunur. Mum grafiğinin ortasındaki kalın kısmın altı ilgili zaman dilimi içerisindeki açılış ücretini gösterirken, üst kısmı ise kapanış ücretini göstermektedir. Ayrıca mum grafiğinin kalın kısmına ilave olarak görünen dikey çizgilerin üst kısmı en yüksek fiyatı, alt kısmı ise ilgili zaman dilimi içerisinde oluşan en düşük fiyat düzeyini göstermektedir.

Mum Grafiği Nasıl Okunur?

borsada mum grafigi nasil anlasilir

Mum grafiği okumak, aslında diğer analiz tekniklerinden faydalanabilmek için ihtiyaç duyulan en temel 4 bilgiyi vermesi kaynaklı araç olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple mum grafiğine tek bir bakışta ilgili zaman dilimi içerisindeki açılış fiyatını, kapanış fiyatını, en düşük fiyatı ve en yüksek fiyatı analiz etmek mümkün olmakta olup, bu veriler farklı analizlerde rahatlıkla kullanılabilir fakat yine de sadece bir muma bakarak nelerin olacağını tahmin etmek de imkan dahilinde bulunmaktadır. Fiyatlardaki yukarı ya da aşağı yönlü hareketler aynı zaman dilimi içerisinde mumun farklı varyasyonlarda görünmesini de sağlamakta olup, forex ve borsa da dahil olmak üzere finansal piyasalarda yükselişler yeşil, düşüşler kırmızı renkle ifade edilir ve bu renklerin ne anlama geldiğini bilmek oldukça önem arz etmektedir. Hangi trade uygulamasından yararlanıldığına bağlı olarak değişse de çoğu zaman yeşil renkli mum grafiği yükselişi, kırmızı ya da siyah renkli mum grafikleri düşüşü gösterir. Bu ilgili zaman dilimi içerisindeki işlemler sonrasında fiyatların hangi yönde hareket ettiğini tek bakışta görmek ve hızlı karar vermek isteyen yatırımcılar için çok değerli bir bilgidir.

Kuruyemişçi bayiliği veren firmalar hangileri? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Mum Grafiği Okunurken Dikkat Edilecek Durumlar

Mum grafiği okurken özen gösterilecek durumlar, Eğer mum grafiğine bakıldığında açılış fiyatı kapanış ücretinin üzerinde fiyat görülüyorsa, fiyatların yükseldiği fark edilmekte eğer mum grafiğine bakıldığında kapanış fiyatı açılış fiyatının altında görünüyor ise fiyatların düştüğünün fark edilmesi gerekir. Aynı zamanda eğer açılış ve kapanışta çok ciddi bir ücret farkı görülmediyse, fiyatlar ilgili zaman dilimi içerisinde genel itibarıyla aynı düzeylerde kaldıysa bu durum sonucunda oluşan mum grafiğine doji denilmektedir. Doji mumununda ücretlerde ciddi bir değişim yaşanmadığı için gövde kısmı bulunmamakta, düz bir çizgiye ilave edilmiş küçük bir yatay çizgi olarak görünmektedir. Doji mumunun olduğu bir piyasada işlem yapmadan önce farklı teknik analiz yöntemlerine de başvurulmalıdır çünkü piyasanın yukarı ya da aşağı yönde kararlı olduğu bir durumdan söz edilemez. Ayrıca eğer mum grafiğinde bir artı işareti varsa buna doji yıldızı denilmektedir. Doji yıldızı açılış ve kapanış, en yüksek ve en düşük fiyatları arasındaki farkın çok düşük olduğu piyasalarda görülmekte olup, ilgili zaman dilimi içerisinde bir fiyat değişimi olur, fakat bu ücret değişimleri oldukça küçük olduğundan mumun gövdesini oluşturmak mümkün olmamaktadır. Mum grafiğini sınırlandırmak mümkün olmamakla beraber oluşturulabilecek her türlü formasyonda ihtiyaç duyulacak temel bilgileri tek seferde gösteren en etkin grafiklerden birisi olmasıyla sık sık farklı formasyonların bir parçası olarak kullanılması gerekmektedir.

Mum Formasyonları

borsada mum imgeleri

Mum formasyonları, tek başına anlamsız imgelerin bir araya gelmesiyle anlamlı ve değerli bir bütün oluşturmasına denilmekte olup, bu kapsamda mum formasyonları da tavsiye edildiği durumuyla yalnızca bir mum çubuğundan hareketle değil en az 2 mumdan hareketle bir formasyon oluşturmaktadır. Kullanılabilecek formasyonların sayısına ilişkin bir sınırlama yapılması fazla mümkün olmamakla beraber hali hazırda kabul görmüş en sık kullanılan formasyonlar ise şunlardır; Çekiç boğa, Belden tutma boğa, Yutan boğa, Hamile boğa, Kros hamile boğa, Ters çekiç boğa, Delen mumlar boğa, Doji yıldız boğa, Değen mumlar boğa, Güvercin yuvası boğa, Tepen mumlar boğa, Beyaz asker boğa, Sabahyıldızı boğa, Doji sabahyıldızı boğa, Terkedilmiş bebek boğa, Üç yıldız boğa, Aşağı kopan iki tavşan boğa, Üçlü vadi boğa, Üç beyaz asker boğa, Düşen blok boğa, Durup düşünme boğa, İki tavşan boğa, Asılı adam ayı, Belden tutma ayı, Yutan ayı, Hamile ayı, Kros hamile ayı, Kayan yıldız ayı, Kara bulut ayı, Doji yıldız ayı, Değen mumlar ayı, İnen şahin ayı, Çakışan tepe ayı, Tepen mumlar ayı, Karakarga ayı, Akşam yıldızı ayı, Doji akşam yıldızı ayı, Terkedilmiş bebek ayı bu formasyonlar en sık kullanılan formasyonlardır.

Borsada açığa satış ne demek? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Mum Grafikleri Kullanmadan Önce Önemli Bilgiler

Mum grafiklerini kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken birtakım bilgiler bulunmaktadır. Kullanmadan önce sadece mum grafiklerine bakarak işlem yapılmamalıdır. Mumlar kişiye bir hisse senedinin durumu hakkında çok şey anlatabilmekte olup, fakat bu durum hisse senedi araştırmasının sadece bir kısmı olmalıdır. Ayrıca mum grafik araştırması temel araştırmalarla ve gösterge kontrol ederek sağlamlaştırmak gerekmektedir. Aynı zamanda kuyruklar çok önem arz etmekte olup, eğer uzun bir kuyruk varsa bu, genellikle alım ve satım işlemi baskısına karşı bir direnç olduğunun göstermektedir. Zaman aralığı da önemli olup, görülmeyen bir şeyi görülmüş gibi düşünerek hata yapılmasına dikkat edilmelidir. Bir yıllık grafik, gün içi grafiğinden farklı olmaktadır. Doji alıcılar ve satıcılar arasındaki dengeyi göstererek kişiye trend dönüş sinyali verebilmektedir. Bu sebeple doji ve çeşitleriyle ilgili iyi bilgi edinmelidir.

YORUMLAR YAZ
 • En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar 2021 – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Borsada mum ne demek? Yazısına da göz atabilirsiniz. […]

 • BTCTurk Hesabı Nasıl Açılır?3 yıl önce
 • […] Borsada mum ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]