• YARIM ALTIN
  8.161,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1980
  % 0,05
 • € EURO
  34,9955
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9676
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3563
  % 0,23
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınıp Satılır?

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınıp Satılır?

Hisse senedinin alınıp satılması için borsaya hakim olmak ve hisse senetlerinin ne zaman değer kazanacağı öngörebilmek gerekir. Hisse senedini almak veya satmak için bir aracı kurum ile çalışılmalıdır. Aracı kuruma verilecek olan alış emri veya satış emri ile hisse senetleri alınıp satılabilir bir hale gelir. Hisse senedi sahiplerinin birçok hakkı bulunur ve bu haklardan yararlanmak için kişilerin kar paylarını arttırmaları gerekebilir. Hisse senedi borsada sıklıkla tercih edilen yatırım araçlarından biridir. 

Hisse Senedi Ne Anlama Gelir?

Hisse senedinin anlamı borsada yatırım yapmak için kullanılan yatırım türlerinden biridir. Yatırım enstrümanı olarak da bilinen hisse senetlerinin alış ve satışlarının yapılması ile yatırımcılar kara geçer. Hisse senedi ayrıca diğer borsa enstrümanlarına oranla daha değerlidir. Hisse senedi olan kişilerin, hissesini aldıkları şirketlerde söz hakkı ve yönetim kurulunda yer alma hakları bulunur. Hisse senedi sahiplerinin haklarını bilmeleri ve yükümlülüklerini bilmesi gerekir.

Hisse Senedi Sahiplerinin Hakları Nedir?

Hisse senedi sahiplerinin hakları her hisse senedi sahibi için geçerli olan haklardır. Hisse senedi sahipleri bu haklardan yararlanabilir ancak yükümlülüklerini de yerine getirmeleri gerekir. Hisse senedi sahiplerinin hakları şunlardır:

 • Öncelik hakkı
 • Tasfiye edilme esnasında kalan bakiyeden pay alma hakkı
 • Şirketin kazancından kar payı talep etme ve alma hakkı
 • Şirketin yönetiminde yer alma ve karar verme hakkı
 • Genel Kurul’da kullanılmak üzere oy verme hakkı
 • Şirket ve şirketin işleri ile ilgili bilgi alma hakkı
 • Şirket belgelerini inceleyebilme hakkı
 • Şirketi denetleyebilme hakkı

Sermaye Piyasası Kurulu Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) borsa ile yakından ilgilenen bir kuruldur. Hisse senedi alıp satmadan önce Sermaye Piyasası Kurulu ile iletişime geçilmesi ve onay alınması gerekir. Sermaye Piyasası Kurulu, Ankara’da hizmet veren bir kuruldur ve 2499 sayılı kanun kapsamında çalışır. Sermaye Piyasası Kurulu, yatırımcıların güvenilir bir şekilde işlem yapabilmesi için lisans çıkaran ve yetki belgesi veren bir kuruldur. Sermaye Piyasası Kurulu’nda görev alan kişiler başbakanlığa bağlıdır ve Bakanlar Kurulu üyeleri, Sermaye Piyasası Kurulu’nda görev alabilirler ve görevi atayabilirler.

Borsada Hisse Senedi Nedir?

borsa hisse senedi nedir

Borsada hisse senedi almak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınması gerekir. Borsada hisse senedi almaya bir yatırım aracı olarak bakılır. Borsada hisse senedi almak için aracı kurum belirleyip anlaşma imzalamak gerekir. Hisse senedi almak ve satmak için aracı kuruma emir vermek yeterli olur. Borsada hisse senedi sahibi olmak isteyen kişilerin, hisse alacağı piyasaya hakim olması ve sektörü iyi araştırması tavsiye edilir. Hisse payı alınan şirketlerin yönetimlerinde de hisse sahiplerinin özel hakları olur.

Gramajına göre altın çeşitleri nelerdir yazımıza göz atabilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi almak isteyen kişilerin uygulaması gereken aşamalar bulunur. Bu aşamaları sırası ile yerine getiren yatırımcılar, borsadan hisse senedi alabilir. Hisse senedi almak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Aracı kurum belirlemek
 • Aracı kurum ile anlaşmak
 • Gerekli evrakların ve teminat miktarının aracı kuruma iletilmesi
 • Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay almak
 • Borsada yükselen ve değer kazanan hisseleri takip etmek
 • Alınacak hisseye karar vermek
 • Aracı kuruma alış emri vermek

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında aracı kurumlar yer alır. Aracı kurumların güvenilir, bilinir ve profesyonel olmaları önemlidir. Aracı kurumlar ile olan ilişkiye, verilen yetkiye ve haklara hakim olmak yatırımcılar için pozitif bir etki yaratacaktır. Ayı piyasasına dikkat etmek ve ayı piyasası arttığında hisse alıp satmamaya özen göstermek gerekir. Borsada haftanın beş günü borsayı yakından takip etmek de önemlidir.

Borsadaki hisse değerleri hafta başı ve sonunda hızlıca değişebiliyor. Hafta sonları ekonomik gelişmelerin yakından takip edilmesi de hisse senetlerinin değerini yakından ilgilendirir ve hızlı hamle yapmayı sağlar.

Hisse Senedi Alırken Aracı Kuruma Para Ödenir Mi?

Borsada aracı kurum fiyatı aracı kurumlara göre değişkenlik gösterir. Aracı kurumlar genelde komisyon ile çalışan firmalardır ve yatırımdan pay alırlar. Alınacak olan pay sözleşme ile belirlenir ve her iki tarafında onayı ile pay oranı kesinleştirilir. Borsada yatırım yapmak için aracı kurum ile hareket edilmesi önemli şartlardan biridir. Bazı aracı kurumların komisyon oranı 10 binde 5 gibi ortalama bir değere sahip iken bazı aracı kurumların fiyatları ise 10 binde 1 olabilir. Alınacak komisyon oranı aracı kurumlara ve yatırım sektörüne göre farklılık gösterir.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse senedi satışı yapmak için aracı kuruma satış emrinin verilmesi gerekir. Satış emri verildikten sonra aracı kurum tarafından kendi komisyon tutarı kesilerek hisse senedinin satışı yapılır. Hisse senedinin satışı için yapılan işlemler, alış için yapılan işlemler ile aynıdır. Tek farkları satış ve alış olmasıdır. Hisse senedi alma ve satma yöntemleri benzerlik gösterir.

Hisse Senedini Satarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hisse senedi satarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur dolandırıcılardır. Hisse senedi alırken ve satarken güvenilir şirketler ile iş yapılması gerekir. Hisse senedi satarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kar – zarar marjının hesaplanarak satış yapılması
 • Ayı borsası döneminde satış yapılmaması
 • Hisse alış fiyatının altına satılmaması
 • Yasal yöntemlerin izlenmesi

Hisse senetlerinin satışında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır.

Hisse Senedi Her Zaman Satılır Mı?

Hisse senedi satma zamanının iyi belirlenmesi gerekir. Hisse senedi satılacağı zaman oranların yüksek olması, piyasa değerinin düşmemesi olması gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Hisse değerlerinin düştüğü zaman dilimlerinde satış yapılmaması gerekir. Elden hızlıca hisse senedi çıkarılmak isteniyor ise hisse senedi değerinden daha ucuz bir meblağa satılabilir. Ancak hisse senedinin satış emrini vermeden önce kar – zarar analizinin yapılması yatırımcılar için önemli olabilir.

Ayı Piyasası Döneminde Hisse Senedi Satılır Mı?

ayi donemi hisse senedi

Hisse senedinde ayı piyasasının yeri oldukça önemlidir. Ayı piyasası dönemlerinde hisselerin elden çıkarılması veya saklanması bazı dönemler için zararlı olabilir. Ayı piyasası olarak bahsedilen dönem borsada gerilemenin yaşandığı ve hisse değerlerinin düştüğü karamsar dönemi işaret eder. Bu neden ile ayı piyasası başladığında birçok yatırımcı elindeki hisse senetlerini hızlıca satışa çıkararak kar elde etmeye çalışırlar. Bazı yatırımcılar ise hisse senetlerini satmak yerine koruma altına alırlar. Ancak ayı piyasası dönemlerinin ne kadar süreceği bilinmediği için genellikle satış yapılır.

Forex nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi için hesap açmak isteyen kullanıcıların SPK ile anlaşmaları ve ardından aracı kurum belirlemeleri gerekir. Aracı kurum belirleme aşamasında yasal, güvenilir ve deneyimli kurumların tercih edilmesi son derece önemlidir. Özellikle borsaya yeni girenler ve sıfırdan yatırım yapacak olan kişilerin hesap açma esnasında profesyonel kişilerden destek alması yararlarına olacaktır.

Hisse Senedi Borsada Ne Anlama Gelir?

Hisse senedi borsada bir yatırım türüdür. Şirketlerin açtıkları hisse paylarını satın alarak şirketin kazancından pay almak, yönetimde söz sahibi olmak ve oy kullanmak gibi hakları da beraberinde getirir. Hisse senedi sahipleri diledikleri zaman borsada hisse senetlerini satabilir veya yeni hisse senetleri alabilirler.

YORUMLAR YAZ
 • Borsada Açığa Satış Nedir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Hisse senedi nedir? Nasıl alınıp satılır? yazısına da göz atabilirsiniz. […]

 • BIST100 Nedir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Hisse senedi nedir? Nasıl alınıp satılır? yazısına göz atabilirsiniz. […]