• YARIM ALTIN
  7.790,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3109
  % -0,05
 • € EURO
  35,1161
  % 0,47
 • £ POUND
  41,7116
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4550
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3629
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  2183589,323
  % -0,03
 • BIST 100
  %

BIST100 Nedir?

BIST100 Nedir?

Bist100 hisseleri borsada en değerli ve en çok işlem gören şirketlere yer veren listenin adıdır. BIST 100 listesine giren şirketlerin hisseleri Borsa İstanbul’da en çok değer gören, işlem yapılan ve dikkat çeken listelerdir. Belirli bir tarih aralığında BIST 100 listeleri düzenli olarak değiştirilir ve güncellenir. BIST 100 listesi Borsa İstanbul tarafından hazırlanır, düzenlenir ve duyurusu yapılır. BIST100 en popüler hisse senetlerine yer veren önemli bir listedir ve borsa yatırımcılarını yakından ilgilendirir.

BIST100 Ne Anlama Gelir?

BIST100’ün anlamı Borsa İstanbul 100 popüler şirkettir. Borsa İstanbul tarafından hazırlanan BIST 100 listesi o dönemde popüler olan ve değer kazanan şirketlere yer verir. BIST 100 listesi sadece Türkiye için değil global çerçevede tüm ülkeler için hazırlanır. Borsada aktif olarak yer alan, hisse senetleri değer kazanan ve yatırımcıların dikkatini çeken tüm ilk 100 şirkete bu listede yer verilir. BIST 100 aynı zamanda şirketlerin ve onlara ait olan hisse senetlerinin performanslarını ölçmek amacı ile de kullanılır.

BIST100 Endeksleri Ne Anlama Gelir?

bist100 endeksi anlami

BIST100 endeksleri şirketlerin hisse senetlerinin gelişim durumlarını ve performanslarını gösteren bir listedir. BIST 100 endeksleri borsada yer alan tüm hisse senetleri arasında endeksi en fazla olan şirketlere işaret eder. BIST 100 endeksleri temel bir gösterge aracı olarak kullanılır ve şirketlerin hisselerinin performanslarının ve piyasadaki paylarını öğrenmek için tercih edilir. BIST 100 listesinin endeksi hesaplandığında borsa piyasasının genel durumu hakkında detaylı bilgi edinilir.

Hisse senedi nedir? Nasıl alınıp satılır? yazısına göz atabilirsiniz.

BIST100 Endeks Kodu Nasıl Belirlenir?

BIST100 endeks kodu ülkelere göre belirlenir ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için belirlenen kod diğer ülkelere göre farklıdır. Her ülkenin kendi borsası bulunur ve bu borsayı anlatabilmek ve takip edebilmek için kodlar hazırlanır. BIST 100 işlem kodları ülkelerin borsa piyasaları hakkında bilgi edinmek, takip etmek ve işlem yapmak için kullanılır.

Türk Borsasının BIST100 İşlem Kodu Nedir?

Türk borsası işlem kodu XU100 olarak belirlenmiştir. XU100 kodu ile Türk borsası takip edilebilir ve bu kod ile işlem yapılabilir. Türk borsası hakkında detaylı bilgi edinmek, borsada yer alan şirketlere ulaşmak ve hisse senetlerini incelemek için XU100 kodunun kullanılması gerekir. Bu kod uluslararası platformlar kullanılırken yatırımcıların ve takipçilerin daha kolay işlem yapması için hazırlanmıştır.

Borsada Kaç Hisse Senedi Var?

Borsadaki hisse sayısı şirket sayısına ve onların açtığı hisse miktarlarına göre sürekli olarak değişir. 2021 mart ayı itibari ile borsadaki hisse senedi sayısı 491 olmuştur. Bu sayı yatırımcıların alış ve satış işlemlerine bağlı olarak artabilir ve / veya azalabilir. Borsadaki hisse sayısı yıllara, ekonomiye ve politik şartlara göre değişiklik gösterir. Ayrıca borsa içerisinde yaşanan trendlere bağlı olarak da hisse senedinin sayısı değişebilir. Ayı trendi döneminde hisse senetlerinin sayısı düşerken; boğa trendinde hisse senetlerinin sayısı yükselişe geçer.

BIST100 Endeksi Hangi Aralıklarla Yeniden Belirlenir?

BIST100 endeksini belirlemek için Borsa İstanbul belirli tarih aralıkları seçti. Borsa İstanbul tarafından her 3 ayda bir yeni BIST 100 listesi yayımlanır. Listede borsa içerisinde en popüler olan ve değer kazanan şirketlere ve hisselerine yer verilir. BIST 100 listesi 4 dönem içerisinde incelenir. Bu dönemler şunlardır:

 • Ocak, şubat ve mart ayı 1. dönem
 • Nisan, mayıs ve haziran ayları 2. Dönem
 • Temmuz, ağustos ve eylül ayları 3. Dönem
 • Ekim, kasım ve aralık ayları ise 4. Dönemi oluşturur.

Borsa İstanbul yukarıda belirtilen her 3 aylık periyotta bir olmak üzere yeni BIST 100 listesini açıklar.

BIST100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

BIST100 endeksi hesaplama için belirlenmiş bir formül bulunur. Bu formüle göre BIST 100 endeksi hesaplanabilir. BIST 100 hesaplaması çoğunlukla uzmanlar tarafından yapılır ve Türk borsasının genel durumu ortaya çıkarılır. BIST 100 endeksini hesaplamak için Et, Fit, Nit, Hit ve Bt terimlerinin açılımını bilmek gerekir. Hesaplamada kullanılan terimlerin açılımı şunlardır:

 • Et: Endeksin T zamanını gösterir.
 • Fit: 1. Olan payın T zamanını ve fiyatını gösterir.
 • Nit: 1. Olan payın T zamanını, fiyatını ve toplam sayısını gösterir.
 • Hit: 1. Olan payın yine T zamanını ve pay oranını gösterir.
 • Bt: Endeksin T zamanına bölünebilmesi için kullanılan bir değerdir.

BIST100 Endeksi Hesaplama Formülü Nedir?

bist100 hesabi nasildir

BIST100 endeksi hesaplama formülü yukarıda belirtilen terimler ile yapılır. Et = { (Fit x Hit x Nit) / Bt formülü hile BIST 100 endeksi hesaplanabilir. İşlemin yapılabilmesi için T zamanındaki değerin baz alınması gerekir. Hisse senetlerinin T zamanı içerisinde fiyatları, toplam sayıları, pay oranları, fiili dolaşımları ve bölen değeri ile BIST 100 endeksi hesaplanabilir. Bist 100 hesaplaması yapmak için T zamanındaki bilgilere sahip olmak gerekir. Formül net ve doğru bilgiyi yatırımcılara sunar.

BIST100 Endeksi Kaç Ayda Yenilenir?

Bist 100 endeksi yenilenme zamanı 3 ay olarak Borsa İstanbul tarafından açıklanır. Her 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 kere bist 100 listesi yenilenir. Her liste yenilenmeden önce Borsa İstanbul tarafından en az 15 gün önce listedeki değişiklikler kamuoyu ile paylaşılır. BIST 100 endeksi yenilenme zamanına borsa İstanbul karar verir ve bu süre 3 aydır. Her 3 aylık periyotlar baz alınarak BIST100 listesi değiştirilir.

Gramajlarına göre altın çeşitleri yazısına göz atabilirsiniz.

BIST100 Endeksinde Yer Alan Hisseler Nasıl Gruplandırılır?

BIST100 hisse grupları hisse senetlerinin piyasasına ve risk durumlarına göre belirlenir. A, B, C ve D olmak üzere 4 farklı başlıkta 2 grup vardır. İlk grup A ve B grubu olarak seçilmiştir ve adından C ve D grubu gelir. Grupların risk oranları ve içerisinde bulunan hisse senetleri ve şirketler farklıdır.

BIST100 A ve B Grubu Nedir?

BIST 100 A ve B grubu listedeki ana şirketlere işaret eder. BIST 100 listesi hazırlanırken, Borsa İstanbul tarafından A ve B grubu dikkate alınır. Bu grupta yer alan şirketlere BIST 100 listesinde yer verilir. A ve B grubu şirketler arasında en çok dikkat çeken şirketlere ve hisse paylarına yer verir.

BIST100 C ve D Grubu Nedir?

BIST 100 C ve D grubu¸ A ve B grubuna göre daha belirsiz ve risk oranı daha yüksek olan bir gruptur. Bu listede yer alan hisse ve şirketler A ve B grubunda yer alanlara göre daha risklidir ve yatırımcılar tarafından genellikle tercih edilmez. A ve B grubunda yer alan şirketler yatırımcılar için daha uygun ve güvenilirdir. Ancak C ve D grubunda yer alan hisse ve şirketlerin A ve B grubuna geçme ihtimalleri de bulunur. Bunu zaman içerisindeki gelişmeler ve BIST 100 listesinin kriterleri belirler.

BIST100 Endeksinden Çıkarılan Hisselere Ne Olur?

BIST100 endeksinden çıkarılan hisseler eğer değerleri düşüşte değil ise başka endeks listelerinde yer alabilirler. Aynı zamanda daha sonra tekrar BIST 100 listesine de girebilirler anca burada önemli olan hisse değerleridir. BIST100 listesinden çıkarılan hisselerin birçoğu tekrar işleme açılmayabilir.

YORUMLAR YAZ
 • Borsada Açığa Satış Nedir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] BIST100 nedir? Sitemizden inceleyebilirsiniz. […]

 • Boğa Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] BIST100 nedir? yazısını inceleyebilirsiniz. […]