• YARIM ALTIN
  8.127,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7828
  % 0,34
 • € EURO
  35,5206
  % 0,28
 • £ POUND
  42,0228
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,5086
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3711
  % -1,67
 • BITCOIN/TL
  1887124,289
  % 0,15
 • BIST 100
  %

Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasası özellikleri diğer piyasa türleri ile benzerlik göstermekle birlikte ayırıcı özellikleri de bulunur. Ayı piyasası, diğer piyasa türlerine göre negatif anlam taşıyan bir piyasa türüdür. Piyasadaki düşüşü, azalan kazanç miktarını ve karamsarlığı anlatmak amacı ile kullanılan bir terimdir. Ayı piyasası özellikle ekonomik buhran dönemlerinde ortaya çıkar ve birçok yatırımcıyı büyük ölçekte etkiler. Ayı piyasası düşen piyasaları ifade etmek amacı ile kullanılır. Ayı piyasasının tam tersi özelliklerine sahip boğa piyasası da bulunur.

Ayı Piyasası Ne Anlama Gelir?

Ayı piyasası anlamı piyasanın düşüşüne işaret eder. Ayı piyasası yaşandığında uzun bir süre piyasayı derinden etkilediği bilinir. Ayrıca ayı piyasasının alt limiti yüzde 20 olarak belirlenmiştir. Yüzde 20’nin altındaki piyasa düşüşleri ayı piyasası olarak ifade edilir. Ayı piyasası artışa geçtiğinde borsada alınan hisse oranı ve fiyatları düşer. Ayrıca yatırımcılar ayı piyasası döneminde yatırım yapmaktan kaçınarak maddi kayıp yaşamamaya çalışır.

Ayı Piyasası Ne İşe Yarar?

Ayı piyasasının görevi düşen ekonomiye işaret etmek olarak betimlenir. Ayı piyasası ortaya çıktığında, piyasada kazanç elde etmek oldukça zor olur ve borsa bu durumdan doğrudan etkilenir. Negatif anlamı bulunan ve karamsarlığa işaret eden ayı piyasası yükselişe geçtiğinde borsada yatırım yapma oranları azalır. Ayı piyasası kötüye giden ekonomiyi ve borsadaki riskleri belli eder.

Ayı Piyasasını Kim Yönetir?

Para politikasını yöneten kişi ve kurumlar tarafından ayı piyasası yönetilir. Ayı piyasası, devletlerin ekonomik durumlarına işaret eder ve genellikle kriz durumlarında ortaya çıkar. Doğrudan bir kişi veya bir kurum ayı piyasasını yönetemez ancak kolektif bir yapı ile ayı piyasası yönetilebilir. Ayı piyasası ayrıca devletlerin merkez bankaları ve borsa altyapıları ile de doğrudan ilişkilidir.

Ayı Piyasası Nasıl İşler?

Ayı piyasasında düşme yaşanan hisseler ortaya çıkar ve borsa takibi yapan kişiler tarafından öngörülebilir riskler oluşturulur. Ayı piyasası farklı sürelere sahiptir ve ne kadar süreceği kestirilemez. Ayı piyasası dönemi başladığında; hisse senetleri değer kaybeder ve yatırımcılar piyasadan tüm paralarını çekerler. Yatırımcıların piyasadan çekilmesi ise borsada düşüşlerin yaşanmasına neden olur. Ayı piyasası, tüm yatırım araçları üzerinde etkili olan negatif bir piyasa terimidir.

Ayı Piyasasının Özellikleri Nedir?

ayi piyasasi ozellikleri nedir

Ayı piyasasının anlamı doğada yer alan hayvanlardan gelir. Ayının saldırış biçimi ve avını etkileme yöntemi nedeni ile piyasada düşüş olduğunda ayı piyasası denir. Avın uğradığı zararı anlatabilmek için ekonomide ayı piyasası terimi ortaya çıkmıştır. Ayı piyasasının özellikleri şu şekildedir:

 • Boğa piyasasının tam tersidir.
 • Borsada düşen hisseleri gösterir.
 • Bu dönemde yatırım yapmak tehlikelidir.
 • Hisse senetleri değer kaybeder.
 • Yatırımcılar piyasadan çekilir.

Emtia nedir? Çeşitleri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ayı Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Ayı piyasasını takip etmek için gündeme, ekonomiye ve borsaya hakim olmak gerekir. Borsada art arda düşüşler yaşandığında yatırımcılar ve borsa uzmanları tarafından ayı piyasasının başladığı anlaşılır. Ayı piyasasını takip etmek için borsa bilgisinin olması gerekir. Ayı piyasasının yaşanması ile ülkelerdeki işsizlik oranı artar, işveren sayısı azalır ve ülkenin para birimi değer kaybeder. Bu gibi durumlar ayı piyasasının aktifleştiğini gösterir.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası süresi değişkenlik göstermesi ile bilinir. Ayı piyasasının net bir geçerlilik süresi bulunmaz. Ayı piyasası bazı durumlarda birkaç hafta sürerken bazı durumlarda ise yıllarca sürebilir. Ayı piyasasının ne kadar süreceği tahmini veriler ve öngörüler ile ortaya çıkarılabilir. Ancak tahminlerin yüzde yüz bir kesinliği bulunmadığına da dikkat etmek gerekir. Ayı piyasası, ülke ekonomisi için oldukça önemli bir kavramdır ve süresi şartlara bağlı olarak değişir.

Ayı Piyasasında Ne Yapılır?

Ayı piyasası esnasında yapılacaklar arasında yatırımcıların paralarını geri çekmeleri başta gelir. Ayı piyasası esnasında yatırımcıların ve borsa ile ilgilenen kişi ve kurumların dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar arasında hisse alış ve satışlarının durdurulması veya azaltılması, gerekmedikçe borsada oynanmaması ve paranın geri çekilmesi gerekir. Yatırımcıların, bütçelerini geri çekmesi ile de ayı piyasasının süresi doğru orantılıdır. Yatırım çeşitlerine ve miktarlarına ayı piyasasında dikkat etmek gerekir.

Ayı Piyasası Ne Zaman Başlar?

Ayı piyasası başlangıcı farklı etmenlere bağlı olarak değişir. Ayı piyasasının ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği ekonomik unsurlara ve politikaya bağlıdır. Ekonomideki gerileme, işsizlik oranlarındaki artış ve borçlanmalar ayı piyasasını başlatan etkenlerdir. Ayı piyasası, boğa piyasasının geri çekilmesi ile başlar ve ne kadar süreceği bilinmez. Boğa piyasasının aşırı yükselişe geçtiği dönemde dikkatli olmak gereklidir. Boğa piyasasının aşırı yükselişi, ayı piyasasını da aniden ortaya çıkarabilir. Bu neden ile yatırım yapmadan önce sektörün ve yatırım çeşitlerinin iyi bilinmesi önemlidir.

Borsada Ayı Tuzağı Var Mıdır?

borsada ayi tuzagi var midir

Borsada ayı tuzağı borsada sıkça karşılaşılan bir taktiktir. Boğa piyasası, borsaya hakim olduğunda bir hisse senedinin değerinin bilinçli olarak düşürülmesi ile başlatılan bir tuzaktır. Yatırımcıların ayı tuzağına dikkat etmeleri gerekir. Hisse satışlarının durdurulması veya değerinden daha aşağı fiyatlara satılması bu tuzak ile sağlanır. Borsada ayı tuzağı, boğa piyasasının da etkilenmesini sağlar. Yatırımcılar önlem almak amacı ile yükselen borsalarını daha düşük bir fiyattan satışa çıkarırlar.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Ayı piyasasında yatırım yapmak yerine eldeki yatırımların korumaya alınması önemlidir. Ayı piyasası, hisse senetlerinin değerinin düşmesi anlamına gelir. Bu neden ile de eldeki hisse senetlerinin daha düşük fiyatlara elden çıkarılması ile karşılaşılır. Ayı piyasası başladığında yatırım yapmak yerine eldeki yatırımların korunmaya alınması veya hisselerin satışa çıkarılması gereklidir. Boğa ve ayı piyasası esnasında bilinçli hazırlanan tuzaklara da dikkat edilmelidir. Boğa piyasası esnasında ayı ve ayı piyasası yaşanırken de boğa tuzağı yapılabilir.

Ayrıca Borsa nedir, nasıl oynanır? Detaylarını inceleyebilirsiniz.

Ayı Piyasasının Boğa Piyasasından Farkı Nedir?

Ayı piyasasıyla boğa piyasası farkı birinin olumlu bir gelişme olması ve diğerinin ise daha karamsar bir piyasa anlamına gelmesidir. Ayı piyasası ve boğa piyasası birbirinin zıttı olan iki farklı piyasa türüdür. Boğa piyasasında ekonomi olumlu yönde açılırken, işsizlik oranları azalır ve işveren sayısı artar. Ayı piyasasında ise ekonomi düşüşe geçer, para değerini kaybeder, işsizlik sayısı artar ve işten çıkarmalar başlar. Ayı piyasası daha karamsar bir piyasa türüdür.  

Ayı Piyasasında Altın Ne Anlama Gelir?

Altın ayı piyasası altın fiyatlarını ilgilendiren bir terimdir. Altın ayı piyasasında altın fiyatlarının beklenenden daha uzun bir süre düşüşte olacağı anlamına gelir. Fiyatların bir süre daha artışa geçmeyeceği ve yatırımcıların buna dikkat etmesi gerektiğini gösterir. Altın fiyatlarındaki bu azalma, altın borsasını ve yatırımlarını doğrudan etkiler. Eldeki altınlar çıkarılır veya korumaya alınır. Ayrıca altınların farklı borsa hisseleri ile değiştirilmesi için de çalışmalar yapılabilir. Ancak altın ayı piyasası yaşandığında altına yeni yatırımların yapılmaması tavsiye edilir.

Piyasa Türleri Nedir?

Piyasa türleri arasında ayı ve boğa piyasası borsayı yakından etkileyen iki piyasa türüdür. Piyasadaki düşüşleri ve yükselişi anlatmak amacı ile kullanılır. Boğa ve ayı piyasasının yanı sıra kurt piyasası olarak bilinen bir terim daha vardır. Ayı piyasası borsa endekslerini yakından ilgilendirir.