• YARIM ALTIN
  8.253,00
  % 1,75
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2155
  % 0,68
 • € EURO
  35,0522
  % 0,35
 • £ POUND
  40,8999
  % 0,61
 • ¥ YUAN
  4,4537
  % 0,55
 • РУБ RUBLE
  0,3472
  % 0,40
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak borsa piyasasına hakim olmayı ve okuma yapmayı gerektirir. Borsadaki hisselerin düzenli takip edilmesi, borsa takip etme taktiklerinin bilinmesi ve şirketlerin takip edilmesi gibi unsurlar borsa oynamak için önemlidir. Borsanın nasıl oynandığını anlamak için öncelikle borsa yapısının anlaşılması gerekir. Borsada oynamak için yatırım türlerinin farkında olmak ve risk oranlarını iyi takip etmek de önemlidir. Borsadan hisse alarak kazanç elde etmek isteyen kullanıcıların borsa türlerini de bilmesi gerekir.

Borsa Ne Anlama Gelir?

Borsanın anlamına baktığımız zaman bir ticaret türü olduğunu görüyoruz. Borsa, borsayı takip eden kişilerin kazanç elde etmesine yarar ancak bazı durumlarda maddi kayıplar da yaşanabilir. Borsada kazanç elde etmek için süreç takibinin iyi yapılması gerekir. Borsa türlerine hakim olmak ve yatırım tiplerini bilmek de önemlidir. Borsa aynı zamanda bir sektör pazarıdır. Şirketlerin ve holdinglerin hisselerini paylaşmalarını, halka arz işlemi yapabilmelerini ve gelirlerini arttırabilmelerini de sağlar.

Borsa Mantığı Nedir?

Borsanın mantığı kişilerin kazanç elde etmesidir. Düşük fiyat ile alım yapılması ve daha büyük bir meblağ elde edilmesi amacı taşır. Alınan hissenin daha yüksek bir fiyata satılması borsanın temel mantığını oluşturur ve borsa takipçilerinin hisse türlerini iyi bilmesi gerekir. Hissesi alınacak sektörün tanınıyor olması ve ayrıntılara hakim olmak borsadan kazanç elde edebilmek için önemlidir. Borsada oynamak için mantığın benimsenmesi ve hisselerin, alınan fiyattan daha düşüğe satılmaması önerilir. Aksi takdirde kazanç elde etmek daha zor olacak ve hisse sahibi zarara uğrayacaktır.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

borsa takibi nasil yapilir

Borsa takibi yapmak için borsa sitelerini sık sık kullanmak ve ekonomi gündemini takip etmek gerekir. Sadece yaşanılan ülke sınırlarını değil global anlamda ekonominin ve hisselerin takip edilmesi daha kazançlı olabilir. Bu neden ile yurt dışı hisselerinin de takip edilmesi, borsa sahiplerinin yararına olacaktır. Borsa takibi yapmak için belirli siteler bulunur ve bu sitelerin günlük kontrol edilmesi gerekir. Borsa takibinin yapılabilmesi için borsa okumasının ve risk analizinin, borsa sahibi tarafından yapılabiliyor olması da önem taşır.

Borsa Takibi Nereden Yapılır?

Borsa takibini canlı olarak yapılabilir. Borsada hisse takibi yapabilmek ve analizlere göre borsada hisse alışı veya satışı yapabilmek için canlı sistemlerin takip edilmesi de önemlidir. Gelişmelerden hemen haberdar olmak için borsa takibi yapılan uygulamaların bildirim sistemleri de kullanılabilir. Borsa İstanbul, Fed Ex ve Foreks gibi internet sitelerinin altyapıları canlı borsa takibi yapılmasına imkan tanır. Borsa takibi yapmak için güvenilir sitelerin kullanılması gerekir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oyunu nasıl oynanır sorusunun birçok yanıtı vardır. Borsada oynamak için sürecin nasıl olduğunun bilinmesi gerekir. Borsaya nasıl başlayacağını bilen yatırımcılar, borsada oynayarak gelir elde edebilir ve kazançlarını arttırabilir. Borsada oynamak için düşük hisselerin takip edilmesi ve satın alınması gerekir. Alınan hisselerin daha düşük fiyattan veya aynı fiyattan satılmaması ise uzmanlar tarafından tavsiye edilen önemli bir noktadır. Borsada oynarken alınan hisseyi, daha yüksek bir fiyattan satmak gerekir. Düşük fiyata alınan hissenin yüksek fiyata satılması borsada oynamak anlamını taşır.

Borsa Nereden Oynanır?

Borsa oynanan sitelerin yakından takip edilmesi ve borsanın canlı olarak izlenmesi borsada kazanmak isteyenlerin yapması gereken bir işlemdir. Borsada oynayan kişilerin, güvenilir site ve uygulamaları tercih etmesi önerilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından önerilen güvenilir bazı borsada hisse takibi yapılabilen siteler vardır ve bunların başında Borsa İstanbul gelir. Onaylı ve güvenilir mecralardan borsa takibi yapmak önemlidir.

Borsayı Etkileyen Unsurlar Nedir?

Borsada hisse senetlerini etkileyen unsurlar arasında borsa endeksi gelir. Borsadaki hisselerin etkilenmesinde bazen sadece ekonomik nedenler yeterli olmaz. Ülke ekonomisi ve dış ekonominin etkileneceği unsurlar bulunur ve bu unsurlar nedeni ile borsadaki hisselerde değişiklikler yaşanır. Örneğin bir şirketin iç dinamiğinde yaşanan sorunlar, kültürel çatışmalar, savaş ve hastalık gibi unsurlar da borsayı yakından etkiler. Nihai olarak baktığımızda borsa bir yatırım aracıdır ve yatırım araçları düzensiz olarak değişebilir. İçerisinde bulunan dönemin ve şartların yatırım araçları üzerinde büyük bir etkisi bulunur.

Borsada Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nedir?

Borsada dikkat edilmesi gerekenler arasında hisse senetlerinin alış ve satış fiyatları yer alır. Borsada oynamak isteyen kullanıcıların, aldıkları fiyatın daha üstünden satış yapması beklenir. Bu durum hisse senetlerinin değeri ile de yakından ilgilidir. Bir hisse senedini elden çıkarmak için acele ederken, hisse sahipleri daha çok zarara uğrayabilir. Hissenin ait olduğu sektör, piyasa ve şirketlerin de önemi büyüktür. Borsada hisse satın alırken ve satış yaparken sosyal, ekonomik ve politik etkenlere de odaklanmak gerekir. Bilinmeyen bir sektörden veya piyasadan hisse senedi alırken araştırma yapılması önemlidir.

Borsada Hisse Sahibinin Hakları Nedir?

Hisse senedi sahiplerinin hakları ve yükümlülükleri arasında kar payı, yeni pay alma hakkı gibi önemli haklar yer alır. Bu haklar tüm hisse sahipleri için geçerlidir. Borsada hisse sahibi olan kişilerin hakları şunlardır:

 • Sermayeye borçlanma hakkı
 • Bilgi alma hakkı
 • Bilgiyi saklama hakkı (sır saklama)
 • Hissesi alınan şirketin, yönetiminde yer alma hakkı
 • Tasfiye işlemlerinde bakiyeden yararlanma ve bakiyeye katılma hakkı
 • Rüçhan olarak bilinen yeni pay sahibi olma hakkı

Borsada hisse senedi sahiplerinin hakları ve yükümlülükleri arasında yer alır. Borsada hisse senedi almadan önce kişilerin hak ve yükümlülüklerini iyi öğrenmesi gerekir. Borsada hisse senedi satışı yaparken de ilgili hakların ve sorumlulukların bilinmesi önem taşır.

Borsada Hisse Nasıl Satılır?

borsada hisse nasil satilir

Borsada hisse senedini satmak için aracı kurum seçilmesi gerekir. Borsada hisse senedi alırken de aracı kurum seçilmesi beklenir. Borsada hisse satışı yapılacağı zaman satış emrinin verilmesi gerekir. Satış emrinin ardından 2 iş günü içerisinde satış miktarı ve hisse oranı, borsada canlı olarak takip edilebilir. Satışa çıkarılan hisse senetleri, canlı sistem üzerinden yeni alıcıları ile buluşur. Alış esnasında yapılan işlemler satış işlemi için de geçerlidir.

Borsada Hisse Nasıl Alınır?

Borsada hisse almak için belirli kuralların yerine getirilmesi gerekir. Borsada hisse senedi alma aşamaları şunlardır:

 • Aracı kurum seçmek ve iletişime geçmek
 • Seçilen aracı kurum ile birlikte yatırım hesabı açmak
 • Hesaba, hisse senedi almak için kullanılacak tutarı yatırmak
 • İlk hisse senedini alabilmek için sistemden alış emri vermek

Hisse senedi borsada alındıktan sonra elden çıkarılmak istenir ise hali hazırda anlaşma yapılan aracı kurum ile iletişime geçilir. Aracı kurum ile iletişime geçildikten sonra satış emrinin verilmesi gerekir.

Borsada Yatırım Türleri Nedir?

Borsada yatırım türleri çok çeşitlidir ve kişilerin en az bir türde uzmanlaşmaları kazanacakları payı arttırabilir. Borsadaki yatırım türleri şunlardır:

 • Menkul kıymetler
 • Vadeli işlemler
 • Opsiyon borsası
 • Altın ve kıymetli maden

Olmak üzere temelde 4 farklı tür bulunur. Her borsa türünün alt maddeleri ve ara türleri vardır. Borsada oynamak için yatırım türlerinin bilinmesi ve takiplerinin yapılması gerekir. Altın ve kıymetli maden borsası, menkul kıymetler borsasından sonra en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir.

YORUMLAR YAZ
 • Emtia Nedir? Çeşitleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] borsa nedir, nasıl oynanır? Bilgilerine […]