• YARIM ALTIN
  8.149,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1915
  % 0,03
 • € EURO
  35,0160
  % 0,05
 • £ POUND
  40,9855
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4499
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3558
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2291203,302
  % 5,78
 • BIST 100
  %

VeChain Nedir? Özellikleri Nelerdir?

VeChain Nedir? Özellikleri Nelerdir?

VeChain blockchain tabanlı olarak kurulmuş olan bir platformudur. Herhangi bir otoriteye bağlı olmadan çalışan bu sistemde tedarik zinciri yönetimindeki yaşanan sorunların çözülmesi amaçlanmıştır. VeChain tedarik sürecinde yaşanabilecek sorunlara şeffaf, erişilebilir, gözlemlenebilir ve güvenilebilir çözümler getirir. VET şeklinde de anılan blockchain ağında dağıtılmış yönetişim ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojisini kullanılmıştır. Bu teknolojiler sayesinde bilgi akışında tamamen şeffaf bir ekosistem oluşturmayı başarmıştır. 2016 yılında kurulan platformda iki dahili token vardır. Bu tokenler VET ve VTHO şeklindedir. Kurulalı henüz birkaç yıl olmasına rağmen uzun süredir piyasada olan platformlara fark atarak büyük şirketlerin ilgisini çekmiştir. Özellikle sahte mallara karşı oluşturduğu kontrol sistemiyle tercihe dilen bir ağ olmuştur. Şirketlerin tedarik zinciri içindeki maliyetlerini düşürürken daha fazla kontrol yapmalarını sağlar.

VeChain Özellikleri Nelerdir?

VeChain özelliklerinden en dikkat çekenleri şeffaf, güvenilir, erişilebilir ve gözlemlenebilir bir hizmet sunmasıdır. Özellikle sahte ürünlerden korunmak için iyi şekilde işleyen bir ağ yapısı vardır. Dünya üzerindeki birçok şirket tedarik sırasında sorunlar yaşar. Bunları çözmek ve kontrollü bir şekilde tedarik sağlamak için geliştirilmiştir. Bu teknolojide ürünler takip edilebiliyor, kalitesi belirlenebiliyor. Aynı zamanda ürünün özgünlüğü de sağlanıyor. VeChain ağındaki özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Birden Çok İşlem: Çoklu atomik işlem fonksiyonlarına sahiptir. Yazılımcılar bu fonksiyonlar sayesinde çoklu kanallar aracılıyla ödemelerini yapabilir.
 • İşlem Bağlılığı: Birbirlerine bağlı kümelerden oluşturulmuş yapısında işlem emirleri ayarlanabilirdir. İşlemleri uygularken işlem öncelikler özelliği de kullanılabilir.
 • Ücret Delegasyonu: İşlem ücretleri esnek bir yapıdadır. Taraflar işlemlerini ücret ödemeden yapabilir.
 • Kontrol Edilebilirlik: Oluşturulan BlockRef ve Expiration işlemlerine zaman sınırı uygulanabilir. İşlem zamanında işlenmediğinde ya da geçerlilik durumunu kaybettiğinde blokta yer almaz.

VeChain (VET) Kurucusu Kim?

vechain cio

VeChain kurucusu daha önce Louis Vuitton China’da CTO ve CIO görevlerinde bulunan Sunny Lu’ dur. Diğer ortak kurucu ise Jay Zhang’dır ve daha önce Deloitte ve PriceWaterhouseCoopers’ da finansal yönetimle ilgilenmiştir. Kevin Feng, JianLiang Gu, Richard Fu gibi isimler yönetim kurulunda farklı görevler üstlenmiştir. Şirket 2016 yılında kurulmuştur günümüze kadar birçok markayla çalışmıştır. Sunny Lu şirketin kuruluşundan sonra kripto para alanında tanınan biri olmuştur. Onun şirketinin tedarik zincirindeki oluşturduğu güven ve şeffaflık ilkeleri başka markaların da ilgilisini çekmiştir. VET kripto para pazarındaki en fazla aktif ortağı bulunan yapı olmuştur. Şirketin dünyanın farklı yerlerinde ofisleri bulunur. En az 20 takım üyesi ve 40’ tan fazla geliştiriciyle büyük bir ekibi vardır. Gıda, ilaç, lüks ürün, tarımcılık, lojistik gibi alanlarda hizmet verir.

Devlet destekli evlilik kredisi nedir? Yazısına göz atabilirsiniz.

VeChain (VET) Nasıl Çalışır?

VeChain’in çalışması belirli amaçlar üzerine kurulmuştur. Oluşturulan çalışma sisteminin kar amacı gütmemesi dikkat çeker. Tedarik sürecindeki kayıp, hasar ve hata durumlarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Platform ürünlerin takip edilmesi için kendi ürettiği çip sistemini kullanır. Blokzincir teknolojiyle sağlanan bu çalışma sisteminde akıllı çipler NFC Chiplere, RFID okuyuculara ya da QR kodlara uygulanabilir şekilde hazırlanır. Basit bir tedarik sağlama sistemi olmayan ağ sistemi güvenli bir şekilde tedarik işlemlerinin tamamlanmasını sağlar. Üründe bulunan akıllı çiplerle bütün aşamaları gözlemleyebilirsiniz. Ürün takibi aynı zamanda manuel şekilde veri girişine gerek kalmadığı için pratik bir yöntemdir. Akıllı çipin taranmasıyla ürün hakkındaki tüm bilgilere ulaşılabilir. Onu diğer platformlardan ayıran özelliklerden biri de resmi sürümünde bulunan ikili token düzenidir. Token sahibi olan kişiler bahis gibi faaliyetlere katılabilir. Bu şekilde ödül likiditesi elde ederek jeton ücretinin ve çeşitli hizmetlerin ücretinin komisyonu işletmenin gelirine dönüşebilir. Yani platformun VET isimli tokenine sahip olan şirketlerin ağ üzerinde daha öncelikli olduğu söylenebilir. VeChain hem global markalarla hem ülkelerde çeşitli ortaklıklar kurar. Yapının avantajlarından yararlanan birçok piyasa şirketi vardır. Bu şirketler ürünlerinin kayıt altına alınmasını, taşınmasını ve taklit olup olmadığının kontrol edilmesini sağlamış olurlar. Ürünlere yerleştirilen akıllı sensörler ürünün saklanması gereken sıcaklıkta değişiklik olduğunda uyarı veriyor. Benzer bir durum yükseklik sensörleri tarafından da kontrol ediliyor. Herhangi istenmeyen bir durum olduğunda sensörler uyarı gönderiyor. Akıllı koruma sistemleri hem ürünlere hem ürün bilgilerine güvence sağlamış oluyor.

VeChain Nerden Satın Alınır?

VeChain satın alımı doğrudan Türk Lirası ile gerçekleştirilebilen bir durum değildir. Öncelikle güvenli bir yerli borsa seçmelisidir. Borsadan alacağınız Bitcoin’ le VET satın alma işlemi yapabilirsiniz. Aynı şekilde VET/USDT, VET/BUSD, VET/BNB, VET/BTC, VET/ETH seçimlerinden birini yaparak VET sahibi olabilirsiniz. Seçtiğiniz borsaya yeterli miktarda Türk Lirası yatırma işlemini yapmanız gerekir. Ardından site üzerindeki adımları takip ederek kolayca VET satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Binance gibi kripto para borsaları bu işlemler için tercih edilebilir.

Chainlink Nedir? Özellikleri Yazısını da inceleyebilirsiniz.

VeChain Hangi Alanlarda Kullanılır?

vechain kullanim alanlari

VeChain kullanım alanları sayesinde tedarik zincirinde birçok farklı ürünün güvenle dağıtılması sağlanır. Sürdürülebilir kalkınma, perakende, likör, tütün, lojistik, tarım, otomobil, yenilenebilir enerji, lüks tüketim malları, veri yönetimi alanların kullanımı yapılır. Kullanım alanları hakkında şunlar söylenebilir:

 • Gıda ürünlerinin güvenliği: Şeffaf bir gıda ekonomisi yaratılmasını sağlar. Şirketin ürettiği nesnelerin interneti (IoT) cihazları tedarik zincirinin her aşamasını kontrol edebilir. Kurcalanmaya dayanıklı ve merkeziyetsiz blockchain sistemine toplanan veriler aktarılır.
 • Sahteciliğe Karşı: Özellikle lüks ürünlerde piyasada yaşana sahtecilik engellemesi zor bir durumdur. Üründe bulunan şifreli çip sayesinde ürünün orijinalliğinden emin olunabilir. Lüks araç parçaları, lüks şaraplar gibi ürünlerin takibinde kullanılır.
 • Karbon emisyonunu takip etme: Kullanıcının arabasında bulunacak akıllı cihazlar sayesinde bir tüketicinin karbon emisyonu kontrolünü sağlayabilir. Daha az emisyona neden olan tüketici enerji hizmetlerinde kullanılmak üzere bazı kredilerle ödüllendirilebilir.
 • Sağlık kayıtları: Laboratuvar sonuçlarını güvenliği bulunmayan bir sisteme aktarmak yerine blockchain üzerinden hastaların erişimine izin verilebilir. Sağlık kayıtlarının verimli şekilde işlenmesini sağlar. Bu tarz sağlık uygulamaları farklı yerlerde kullanılır.

VeChain (VET) nasıl saklanır?

VeChain saklamak için VeChainThor’un cüzdanı kullanılabilir. Bu cüzdanda hem VET hem VTHO saklanabilir. Kullanıcılar cüzdanı iOS ve Android sistemleri üzerindeki üzerinden indirebilir. Bunlar tokenların resmi hafif cüzdanında tutulmasını sağlar. Kullanıcıları aynı zamanda resmi masaüstü cüzdanına sahiptir. Bu masaüstü cüzdanı ise VeChain Sync olarak adlandırılır. VET ve VTHO’ yu destekleyen üçüncü taraf sayılan cüzdanlar da vardır. Bunlar arasında Trust Wallet, Cobo Wallet, MySafeWallet, Guarda Wallet, Ellipal Atomic Wallet, Arkane Wallet ve Exodus yer alır. Kullanıcı tokenları saklamak için istediği cüzdanı tercih edebilir.

Vechain Thor (VTHO) Nedir?

Vechain Thor bu platform üzerinde kullanılan iki farklı tokenden biridir. VeChain kullanıcılara sunmuş olduğu VeChain Token ve Vechain Thor olmak üzere iki farklı tokena sahiptir. Bu tokenlere sırasıyla kısaca VET ve VTHO denilir. VET’ in kullanım alanında VeChainThor blockchaini üzerindeki finansal işlemler bulunur. Sistemdeki piyasa spekülasyonu için tercihe edilebilir. VTHO ise bir enerji tokenıdır ve VeChainThor üzerindeki işlemleri yaparken kullanılır. Dünya genelinde büyük şirketler tarafından da kullanımı tercih edilir. VeChain sisteminin kuran ekip VeChain Thor’ u da geliştirmiştir. VTHO kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlar için oluşturulmuştur. Kullanıcı problemlerini çözmeye odaklanan bir sistemdir.

YORUMLAR YAZ
 • Binance Hesabı Nasıl Açılır? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] VeCain nedir? Özellikleri yazısını inceleyebilirsiniz. […]