• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2178442,314
  % 0,68
 • BIST 100
  %

NFT Token Nedir?

NFT Token Nedir?

NFT tokenleri, eşi benzeri olmayan ögelere verilen addır. NFT tokenleri dijital ortama aktarılan koleksiyon ürünleri, fotoğraf, gif, video, ses kaydı, video oyunu gibi dosyalardan oluşur. NFT tokenler çalıştıkları blok zinciri üzerinde kayıtlıdır ve sahibini doğrulayabilme özelliğine sahiptir. Diğer tokenler birbirleri ile değiş tokuş yapılabilirken NFT tokenler için bu durum geçerli değildir.

NFT’ye dönüştürülen dijital sanat eseri ya da koleksiyon parçaları pazarlanabilir hale gelir. Kopyasına erişimin mümkün olduğu bu tokenlerin tek bir sahibi olabilir. Ethereum ağında ortaya çıkan ilk NFT tokenler 2015 tarihlidir. Akıllı sözleşmelerle desteklenen NFT’lerin açılımı ise non fungible tokens yani değiştirilemeyen tokendir. Blok zincirlerine kayıtlı olan NFT tokenlerin sahiplerini değiştirmek mümkün değildir.

NFT Tokenler Nasıl Oluşturulur?

NFT tokenler daha çok Ethereum blok zincirinde oluşturulan ögelerdir. NFT tokenler Ethereum blok zincirinde ERC721 standardına göre üretilir. Dijital para cüzdanı olan herkesin NFT üretmesi mümkündür. NFT üretimi için sanatçı olmak gibi bir zorunluluk yoktur.

IPFS sistemine NFT’si oluşturulacak dosya yüklenir. Kaç tane NFT üretileceği, ne kadara satılacağı, satışta alınacak pay gibi noktalar ve değiştirilemeyecek parametreler belirlendikten sonra işlem ücreti ödenir ve token oluşturulmuş olur. Oluşturmuş olduğunuz NFT’leri dijital para cüzdanınıza aktardığınızda kayıt altına alınmış olur. İstediğiniz takdirde NFT tokenlerinizi dijital pazarlarda satmanız mümkündür.

NFT Tokenlerin Özellikleri Nelerdir?

nft token nitelikleri

NFT tokenleri diğer tokenlerden ayıran özellikler mevcuttur. Bu özellikler şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yaratılmış olan NFT tokenlerinin benzersiz tanımlayıcıları mevcuttur.
 • Diğer jetonlarla değiştirilmeleri mümkün değildir. Diğer tokenlerde değerler eşittir. Örneğin bir Bitcoin değeri diğer bir Bitcoin’in değerine eşittir. NFT’lerde bu durum söz konusu değildir. NFT’lerin kendilerine özgü değerleri mevcuttur. Bu değerleri yaratıcısı belirler.
 • Oluşturulmuş olan her NFT’nin sahibi vardır ve bu sahip kolayca doğrulanabilir. Başka birisinin değiştirmesi mümkün değildir.
 •  Ethereum blok zincirinde oluşturulan NFT’ler yine Ethereum blok zincirindeki pazralarda satılabilir.
 • NFT tokenlerinizin kıtlığını belirlemek yaratıcısına bağlıdır. Kıtlık ne kadar token kopyası yapılacağının ifadesidir.

Eğer NFT yaratmışsanız yarattığınız NFT’nin size ait olduğunu kanıtlamanız mümkündür. Yarattığınız NFT için fiyatı siz belirlersiniz. Yarattığınız NFT’nin her satışında telif hakkı kazanmanız mümkündür. Eğer bir borsada kilitli değilseniz aracıya ihtiyaç duymadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

NFT tokenleri diğer tokenlerden ayıran bir başka özelliği ise NFT tokenlerin parçalanamamasıdır. Diğer tokenleri parçalayarak satmak ya da parçalayarak almak mümkün iken NFT tokenler için böyle bir durum söz konusu değildir.

Yield Farming nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

NFT Tokenlerin Satıldığı Pazarlar Hangileridir?

NFT tokenlerin satılabildiği pazarlar şunlardır:

 • Rarible (Dijital Collectibles)
 • OpenSea (Dijital Marketplace)
 • Mintable (Dijital Marketplace)
 • Nifty Gateway (Dijital Art)
 • SuperRare (Dijital Art)
 • Enjin (Gaming)
 • Decentraland (Virtual Reality)
 • Foundation
 • Myth Market
 • Portion
 • AtomicMarket
 • VIV3
 • BakerySwap
 • NFT ShowRoom

Bu dijital pazarlarda kripto cüzdana sahip olarak NFT’lerinizi satmanız, NFT token üretmeniz ya da buralardan NFT almanız mümkündür.

NFT Tokenlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

NFT tokenler farklı amaçlar için kullanılırlar. NFT tokenler öncelikle sanatçılar ve girişimciler için ürettikleri içerik ya da eserler sayesinde para kazanma yollarından biridir. Sanatçıların yarattığı bir eser için galeride sergilemek yerine NFT’sini oluşturarak dijital marketlerde satması ve belirlediği kıtlığı göre, kaç adet NFT üretileceği, her satıştan telif hakkı kazanması mümkündür.

NFT tokenler aynı zamanda dijital kimlik olarak da kullanılabilir. Oluşturulan her NFT’nin kaydı ve sahipliği dijital defterlerde yer alır. Bu durum bu eşsiz ögeleri kimlik olarak kullanmaya elverişli hale getirir.

NFT tokenler oyunlarda item satın alırken de kullanılabilen birimlerdir. NFT’ler yatırım yapmak için de kullanılabilecek tokenlerdir. Bir sanat eseri ya da koleksiyon parçasını yatırım amacıyla almakla eşdeğer olan NFT token daha sonra isteğinize göre değerlendirilebilir.

NFT tokenleri hediye olarak ya da çekiliş ürünü olarak da kullanılır. Avustralya’da posta pulu olarak kullanılan NFT’ler mevcuttur. Normal posta pullarıyla aynı işlevi yapan bu kripto pullar NFT’ler Avustralya Posta İdaresi tarafından çıkarılmıştır.

Nasıl NFT Satın Alınır?

nft nasil temin edilirim

NFT alabilmek için öncelikle NFT’lerinizi ve kripto paralarınızı saklayacağınız bir dijital para cüzdanına ihtiyacınız vardır. Dijital para cüzdanını kripto paraları saklayabileceğiniz özel ve genel anahtarlara sahip bilgisayar, telefon ya da donanım olarak çalışan programlardır.

NFT sağlayıcınıza göre bir kripto cüzdana sahip olduktan sonra yukarıdaki dijital pazarlardan birinden NFT token almanız mümkündür.

Binance vadeli işlemler (Binance Futures) nasıl kullanılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

En Bilinen NFT Tokenler Hangileridir?

En çok bilinen NFT tokenler yüksek fiyatlara satılmış olanlar ve ilk çıktığı zamanlarda ses getiren projelerdir.

Ethereum blok zinciri üzerinde 2017 yılında yaratıldığında en çok ses getiren proje olmuştur. İlk NFT projelerinden biri olan CryptoKities bir oyun olarak Kanadalı Axiom Zen tarafında yaratılmıştır. Farklı cins, ırk, renk ve yaştan oluşan kediler eşsiz, değiştirilemeyen ve bölünemeyen varlıklardır.

Yüksek fiyatlara satılmış olan NFT’ler ise Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweeti 2.9 milyon dolar, 208 bin dolara hala satışta olan NBA Top Shot uygulamasıyla satışa sunulmuş olan Lebron James smaç videosudur. Beeple Collections 69.346.250 milyon dolara satılan NFT’si ise en pahalı satıştır. İkinci sıradaki CryptoPunk 7804 NFT’sinin satış fiyatı 7.5 milyon dolardır. Rick and Morty Collection ise 2.3 milyon Dolarlık satış fiyatıyla dördüncü sıradadır.

Sanat esreleri ve koleksiyon parçaları yanı sıra kripto paralar da NFT tokenlerini oluşturur. Kendi NFT toknelerini oluşturmak için sanatçılarla çalışan VLAD Finance, oyun ve sanal gerçeklik alanlarında kullanıcılarına arsa satan Decentraland, oyunu için NFT token kartları çıkaran Gods Unchained bu kripto paralardan bazılarıdır. Bazı özel günlerde NFT token çıkaran Binance koleksiyonları da mevcuttur.