• YARIM ALTIN
  7.831,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5158
  % 0,00
 • € EURO
  34,9807
  % 0,22
 • £ POUND
  41,4148
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,4810
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3865
  % 1,47
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Chainlik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Chainlik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Chainlink kripto para birimi San Francisco’da yer alan SmartContact şirketi tarafından 2017 yılında ERC-20 tabanlı olarak ortaya çıkmıştır. Daha çok Chainlink’in kısaltması olan LINK adı kullanılır. ERC-20 Ethereum’un blok zinciri olarak bilinir. Akıllı sözleşmeler ve blockchain arasındaki bağlantıyı sağlayan güvenli bir blockchain aracıdır. Akıllı sözleşmelerdeki veri akışı, web API’leri ve banka ödemeleri gibi zincir dışı kaynaklara da erişim sağlanabilir.

LINK’in geliştiricileri akıllı sözleşmelerin diğer sistemler ile tam anlamıyla iletişim kuramadığını düşündüğünden blockchain dışı sistemler ile köprü görevi yapmayı hedeflemiştir. Chainlink, LINK token ve LINK ağı ile değişim gösterir. API gibi platformların ortaya çıkmasıyla Chainlink geliştiricileri akıllı sözleşmelerin faaliyetlerini artırmayı amaçlamıştır.  

Chainlink şu anda Ethereum Blockchain’i üzerinde bulunur ve diğer Ethereum dApp’leri için bağlantı desteği sunar. Birlikte çalışabilme durumu tüm projenin odak noktası olduğundan yakında daha fazla blockchain desteklemesi söz konusudur.

LINK Ne Anlama Gelir?

Chainlink’in token’ı olan LINK olarak adlandırılır. Bu kripto para biriminin toplam sunulan miktarı ise 1.000.000.000 LINK ile sınırlandırılmıştır. Bu rakama ulaşılana kadar LINK üretimi devam edecektir.

Chainlink’in Özellikleri Nelerdir?

chainlink nitelikleri

Chainlink’in temel niteliği odak noktası olan akıllı sözleşmelerle çalışmak olmuştur. Chainlink, akıllı sözleşmeye bağlanmak istenilen herhangi bir harici API’ye erişim sağlayabilir. Böyle bir durumda herhangi bir ödeme sistemine ya da bankacılık ağına sözleşme yoluyla ödeme yapılabilir.

Chainlink’in sahip olduğu akıllı sözleşmelerin hizmetleri şu şekildedir:

 • İtibar değerlendirmesi: Kullanıcılar, hizmet seviyesi sözleşmesi adı verilen bir Oracle tabanlı belirli bir parametre ile akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Bu ağın kurallarını ihlal eden ve yanlış veri sağlayanlara ceza verilir ve aynı zamanda rütbesi düşer. Akıllı sözleşmenin yeterli sayıda uygulama alması ile Chainlink hizmet sözleşmesi başlar.
 • Dış verilerle çalışma: Hat dışındaki Oracle’lar seçildiği zaman programatik bir anlaşma yapılır ve istenen veriler elde edilir.
 • Toplama: Son hizmet ise toplama sözleşmesidir. Zincir dışı Oracle’lar tarafından iletilen tüm verileri toplanır ve ağırlıklı bir toplu yanıt için bunların ortalaması alınır.

Chainlink, veri sağlayan ve merkezi olmayan bir Oracle ağıdır.

Chainlink’in Çalışma Mantığı Nedir?

Chainlink’in işleyişi, ağın temel görevi zincir dışında olan verinin alınıp akıllı kontratlar aracılığıyla zincire aktarılmasına dayanır. Veri aktarım işlemi ise Chainlink ağına dahil edilmiş düğümler tarafından yapılır. Bir kullanıcı ya da kuruluş, zincirde olmayan bir verinin blok zincirine aktarılması için bir akıllı kontrat aracılığıyla bu isteğini Chainlink ağına yönlendirir.

Chainlink ağında, ilk olarak zincirin dışındaki veriyi zincire aktaracak olan düğümün seçim işlemi yapılır. Ağdaki düğümler zincir dışında olan veriyi alır ve akıllı kontrat aracılığıyla blok zincirine aktarma işlemi için teklif yapar. En uygun teklifi veren düğüm, zincir dışındaki veriyi alır ve blok zincirine aktarır.

Chainlink ağı, dışarıdan veri alan düğümün otomatik olarak seçilmesini sağlar ve veri transferini kontrol etmekle sorumludur. Dışarıdan alınan veri bir tek veriyi talep eden akıllı kontrat sahibi ile paylaşılabilir. Ağa dahil olan herhangi bir kullanıcı ya da düğüm tarafından bu verilerin kullanımı gerçekleşmez.

Chainlink’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Chainlink sisteminin faydaları oldukça fazladır. API tabanlı sunulan hizmetler blockchain sistemlerinin entegre olabilir. İşlem güvenliği, üçüncü kişiler tarafından müdahaleyi ve kullanılabilirliği artırma yönleri gibi API tabanlı şirketler için çok avantajlıdır. Sağladığı diğer avantajlar şunlardır:

 • Chainlink sistemi Bitcoin ile Ethereum arasında uyumluluk sağlar.
 • Bankaların ve ödeme hizmetlerinin sisteme dahil edilmesi söz konusudur.
 • Chainlink akıllı sözleşmeleri merkezden uzaklaştırmayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda bilginin güvenliği ve doğruluğu büyük ölçüde artar.
 • Chainlink geliştiricilerinin yetiştiği SmartContract şirketi, 2014 yılından beri sözleşme otomasyonu ile ilgilenir.
 • Google Cloud, Oracle ve SWIFT ile yaptığı iş birliğinden dolayı daha çok güven verir.
 • LINK isimli token’lar, Chainlink projesinin sunduğu hedefler göz önüne alındığında kullanıcılar tarafından önemli bir yatırım aracı olarak görülmeye başlanmıştır.

2021 KOSGEB Hangi sektörlere destek veriyor? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Chainlink’in Dezavantajı Nedir?

Chainlik’in olumsuz tarafı, yatırımcılar için ortaklığın uzun ve verimli olacağına dair az bir garanti bulunmasıdır. Geliştirme hızının düşük seviyede olması da büyük sorunlardan birisi olarak gösterilmiştir. Chainlink’in finansal işlemlerin yürütülmesini etkileyen gerçek bir çalışma çözümünü hayata geçirmesinin ne kadar süreceği bilinmez. Ayrıca rehberlik edilebilecek resmi olarak yayınlanmış bir yol haritasının olmaması da bir dezavantaj olmuştur.

Chainlink Satın Alma işlemi Nasıl Yapılır?

Chainlik kripto parasına sahip olmak için birden fazla sanal borsa uygulaması bulunur. Geleceği olduğu söylenen Chainlik’e yatırım yapmak ve kripto para birimi LINK satın almak için Paribu, BinanceTurk ve BTCTurk gibi kripto para borsaları tercih edilebilir. Bu sanal borsalardan yeni hesap oluşturduktan sonra yüklenen paraya göre Türk Lirası ile Chainlik alınabilir.

Chainlink İçin Madencilik Yapmak Mümkün Mü?

Chainlink kripto parasında mining yani madencilik işlemi yapılmaz. Tüm Chainlink miktarı şirket tarafından üretilir. Chainlink’in maksimum üretileceği miktar 1 milyar olarak belirlenmiştir. Günümüzde bulunan Chainlink adedi 350.000.000 olarak tespit edilmiştir.  

Chainlink Kim Tarafından Bulunmuştur?

chainlink mucidi

Chainlink’in kurucusu CEO Sergey Nazarov ve şu anki CTO’su Steve Ellis’tir. Blockchain’in dış dünyayla buluştuğu yer, Chainlink güvenli olana kadar merkezi olmayan uygulamalarda büyük bir güvenlik açığı meydana gelmiştir. Verilerin blok zincirine geldiği noktalar aynı zamanda verilerin tehlikeye atılabileceği noktalardır. Bu başarısızlık noktaları Chainlink’in değer yaratmasına neden olur.

Oracle’ların başarısızlığını en aza indirmek için Oracle ve Chainlink’in işleyişini ve ilkelerini açıklayan dijital belgede üç ilkeye öncelik verilir. Bu ilkeler şunlardır:  

 • Veri kaynaklarının dağıtımı
 • Oracle’ların dağılımı
 • Güvenilir donanım kullanımı

Chainlink Oracle Nedir?

Chainlik sistemindeki Oracle, veri sağlayan sunucular olarak bilinir. Sunucular sayesinde veriler blok zincirine gider ve akıllı sözleşme neler olduğunu anlayıp sonuçlar çıkarır ve işlemleri gerçekleştirir. Sürecin etkili olması için Oracle’ların dürüst bir şekilde çalıştığı ve satıcıların hile yapmadığının bilinmesi gerekir.

Chainlink Oracle’larının veri kümeleri, API’leri ve tüm dış dünyadan kaynakları kullanma hakkı vardır. Chainlink, geleneksel bilgi eşliğinde geleceğin teknolojisi olan blockchain arasında bir köprü olmayı hedeflemiştir.

Devlet destekli konut hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Defi ve Chainlink Arasındaki İlişki Nedir?

Chainlink’i kullanarak DeFi projeleri, mevcut ürünlerin çeşitliliğini artırabilir ve piyasayı oyuncular için daha çekici hale getirir. Toplamda, Chainlink, Chainlink Oracle teknolojisinin sunduğu dört somut avantajı listeler. Bunlar şunlardır:

 • Bağlantı
 • Veri koruma
 • Gizlilik
 • Uygun maliyetli veriler

Blok zincirleri temel olarak kapalı bir sistem olarak tasarlanmıştır. Yalnızca blok zincirinde zaten mevcut olan zincir üzerindeki verilere güven söz konusudur. Bu durum merkezi olmayan fikir birliğinin sürdürülmesini sağlar ve manipüle edilmesini önler. Bunun yanı sıra, blok zincirinin kullanım durumları bu duruma dayanarak sınırlandırılmıştır.

Bir blok zinciri dışında oluşturulan ve farklı kaynaklardan değer ve format farklılığı gösteren fiyat ve faiz veri kümelerine erişmek mümkün değildir. Veri çeşitliliği, blok zincirlerinin fikir birliği güvenilirliğinden ödün vermeden güvenilir veriler elde etmesini zor hale getirir. Chainlink, DeFi’nin zincir dışı kaynaklarla güvenilir bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir standart ve özelleştirilebilir bir protokol olarak tanımlanabilir.

YORUMLAR YAZ
 • VeChain Nedir? Özellikleri Nelerdir? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Chainlink Nedir? Özellikleri Yazısını da inceleyebilirsiniz. […]