• YARIM ALTIN
  8.349,00
  % -1,50
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4296
  % 0,19
 • € EURO
  34,5121
  % 0,17
 • £ POUND
  40,4005
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4797
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % -0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Seracılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Seracılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Seracılık devlet desteği alan pek çok sektör arasında bulunur. Bu tarımsal faaliyet, “örtüaltı tarım” olarak da isimlendirilir. Yapılış amacı ise her meyveyi ya da her sebzeyi uygun şartlar altında üreterek dört mevsim boyunca tüketilebilir kılmaktır. Örneğin doğal yöntemler ile sadece yazın elde edilebilen pek çok tarımsal ürün, uygun şartların sağlanmış olması durumunda kış mevsiminde de yetiştirilebilir. Ekonomik açıdan önemli bir yere sahip olan bu üretimi gerçekleştirenler, seracılık hibe desteği kapsamında destek almak için Ziraat Bankası’na ya da Tarım Kredi Kooperatifleri’ne başvuru yapabilir.

KOSGEB Sera Desteği Veriyor Mu?

KOSGEB destekleri 2021 yılında pek çok iş kolunu kapsar. Bu iş kolları arasında çeşitli tarımsal üretim faaliyetleri de mevcuttur. Fakat 2015 sayılı Cumhurbaşkanı kararına göre seracılık desteği doğrudan doğruya Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile sunulur. Yani devletten seracılık desteği almak isteyenler öncelikli olarak bu kurumlardan herhangi birine başvuru yapmalıdır.

Sera Kredisi Kimlere Verilir?

sera kredisi alabilecek kisiler kimlerdir

Sera kredisi Ziraat Bankası tarafından gerçek ve tüzel kişilere sunulabilen bir kredi hizmetidir. Devlet tarafından tarımsal üretime sunulan kredi desteklerinin neredeyse tamamı bu banka üzerinden sağlanır. Seracılık yapmak isteyen ya da seracılıkla fiilen meşgul olan vatandaşlar, yatırım kredisi kapsamında ilgili bankadan kredi alabilir. Bunun için sağlanması gereken başlıca şartlar şöyledir:

 • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
 • ÖKS (Örtüaltı Kayıt Sistemi) üzerinde kayıtlı olmak.
 • Tesis kurulumu, tesis satın alımı, tesis kurulacak olan arsanın satın alımı, sera ekipmanı satın alımı ya da sulama sistemi kurulumu gibi temel gerekçelere dayanarak kredi başvurusunda bulunmak.

Bunlarla birlikte Ziraat Bankası’nın kendi mevzuatları dahilinde başvuru sahiplerinden talep edeceği daha başka şartlar da olabilir. Bunları öğrenmenin tek yolu ise ilgili bankanın şubelerini başvuru yapmaktır.

Bu konu hakkında bilgi alabilmek için banka şubesine gidileceği zaman herhangi bir belge hazırlamaya, form doldurmaya ya da bir kurumdan izin almaya gerek yoktur. Sadece kimlik kartınızı yanınızda bulundurarak gişeden sıra numarası almanız ve sıra size geldiğinde banka memuruna seracılık kredisi hakkındaki çeşitli sorularınızı sormanız yeterlidir.

Ayrıca Ziraat Bankası, seracılık kredisinin temel şartlarına ya da diğer ayrıntılarına yönelik bilgileri listeli olarak sunmuş değildir. Yani internet üzerinden araştırma yapmak yerine şubeye başvuru gerçekleştirmek daha doğru olacaktır.

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

ÖKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Örtüaltı Kayıt Sistemi, seracılık faaliyetleri ile meşgul olan vatandaşların devlet tarafından takip edilebilmesini sağlar. Bu iş koluna sunulacak olan tüm hibeler ise ancak ÖKS’ye kayıtlı kişiler tarafından alınabilir.

ÖKS kayıt işlemleri, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 81 ilde bulunan temsilcilikleri üzerinden yapılır. Bu işlemleri gerçekleştirmek isteyenler, söz konusu bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Ayrıca söz konusu kayıt işlemleri sağlanmadan önce seracılık hibe desteği almanın imkansız olduğunu da unutmamak gerekir.

ÖKS Kaydı İçin Gerekli Belgeler Neleridir?

ÖKS kaydı için gereken evraklar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Söz konusu evrakların başvuru sırasında, bakanlığa ait müdürlüğe ibraz edilmesi zorunludur. Örtüaltı Kayıt Sistemi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • İlgili kurumdan alınacak taahhütname belgesi ve başvuru formu (Başvuru formunu incelemek isteyenler buraya tıklayabilir.)
 • Çiftçi belgesi
 • Üretici kayıt belgesi beyanı
 • Hakkında başvuru yapılan üretim alanına ait tapu kayıtları beyanı
 • Hakkında başvuru yapılmış olan sera işletmesi kiralıksa; mal sahipleri ile yapılmış kira sözleşmesi
 • Tüzel kişi olan başvuru sahipleri için; işletmeyi temsil etme statüsüne sahip olunduğunu gösteren belge

Başvuru sahiplerinden sisteme kayın için istenecek pek evrakın bir bölümü bunlardan meydana gelir. 25.06.2014 tarihinde yayımlanan 29041 sayılı Resmi Gazete hükümleri uyarınca uygulanan kayıt işlemlerine dair ayrıntılı bilgi almak için ilgili kuruma başvurulmalıdır.

Genç çiftçi sertifikası nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Seracılık Nerelerde Yapılır?

ulkemizde seracilik yapilan yereler nerelerdir

Seracılık yapılan iller, devletin tarımsal destek projeleri kapsamında büyük önem taşır. ÖKS’ye kayıtlı biçimde üretim gerçekleştiren seracılar için pek çok teşvik mevcuttur. Çünkü ülke genelinde gerçekleştirilen tarım faaliyetlerinin önemli bir kısmını seracılık meydana getirir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamuoyuyla paylaşmış olduğu son verilere göre seracılığın en fazla gerçekleştirildiği iller şunlardır:

 • Antalya (Akdeniz Bölgesi)
 • Mersin (Akdeniz Bölgesi)
 • Adana (Akdeniz Bölgesi)
 • Muğla (Akdeniz – Ege Bölgesi)

Bu dört il, Türkiye’de seracılık yapılan iller arasında üretim payı en yüksek olan bölgeleri oluşturur. En üst sıradaki Antalya yüzde 48, Mersin yüzde 16, Adana yüzde 13 ve Muğla yüzde 9 oranında ülke seracılığı için katkı sağlar. Dolayısıyla en fazla seracılık yapılan il, yaklaşık olarak 3.8 milyon ton yıllık üretimi sayesinde Antalya’dır.

Seracılık için çok önemli bir etken olan jeotermal kaynaklar ise Türkiye’de oldukça fazladır. Ülkemiz, bu konudaki potansiyeliyle Avrupa’nın en verimli jeotermal kaynaklarına sahip olurken dünya genelinde ise yedinci sırada bulunur.

Bununla beraber seracılık üretimlerinden elde edilen ürünler son 10 yıl içerisinde büyük bir artış göstererek yıllık 10 milyon ton seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca 10 yıl öncesinde ortalama 2 dekar olan işletme büyüklükleri, 2019 ve sonrasında 4 dekar seviyesine çıkmış durumdadır. Bu faaliyetlerin verimli olduğu bir şehirde işletme kurarak devletten seracılık hibe desteği almak isteyenler, özellikle Antalya ve çevresini tercih etmelidir.