• YARIM ALTIN
  8.179,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2428
  % 0,12
 • € EURO
  35,0528
  % 0,07
 • £ POUND
  41,0517
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4513
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  2244807,360
  % 5,02
 • BIST 100
  %

Kron Nedir? Tarihçesi

Kron Nedir? Tarihçesi

Kron, birden fazla ülke tarafından kullanılan para birimi olarak bilinmektedir. Üç farklı ülke tarafından kullanılan Kron para birimi Danimarka, İsveç ve Norveç ülkelerinden kullanılmaktadır. Her ülke kendi ismi ile birlikte kullanmaktadır. Böylece hem dünya piyasasındaki değerleri ile hem de farklı bir para birimi olarak birbirlerinden ayrılmaktadır.

Kron para birimi dünyada bilinen en eski para birimi olarak bilinmektedir. Geçmişten bu yana kullanımı hala devam eden para birimi genel tarihi açısından oldukça eskidir. Sözlük anlamı olarak kraliyet ve monarşi devlet yönetim anlayışını temsil eden taç anlamına gelmektedir.

Danimarka Kronu

Danimarka kronu, Danimarka ve birkaç adada kullanılan para birimidir. Avrupa Birliğe ülkesi olarak bilinen Danimarka Euro kullanmayıp kendi para birimi kullanan tek Avrupa Birliği ülkesidir. Danimarka haricinde Grönland ve Faroe Adaları’nda da Danimarka kronu kullanılmaktadır. Kron Danca “krone” sözcüğünden türetilmiştir ve kraliyet ve monarşiyi temsi eden “taç” anlamı taşımaktadır. Uluslararası gösterim kodu ise “DKK” olarak gösterilmektedir.

Avrupa Birliği üyesi olması üzerine ülkede 2000 yılında Avrupa Birliği para birimi olarak Euro’ya geçilme üzerine bir halk oylaması yapılmıştır. Halkın büyük bir çoğunluğu buna “Hayır” oyu vermiştir ve oylama sonucuna göre ülkede Danimarka kronu kullanılmaya devam edilmektedir. Ve Avrupa Birliği üyesi olması nedeni ile Kron Euro’ya sabitlenmiştir. Tüm bu sabitlenmelerden önce Danimarka kronunun gelişimi şu şekildedir:

 • Danimarka kronu ilk olarak 1945 yılında ve sonrasından itibaren İngiliz sterlini eşliğinde kullanılmaktaydı. 24 kron 1 İngiliz sterlini eden bu dönemde kron sterlin kurlarına bağlı olarak değer kazanıp kaybetmekteydi.
 • Ardından 1949 yılında Danimarka kronu Bretton Woods para biriminin bir parçası olup Amerikan doları ile bağlantıya geçilerek 1 USD 6.91 kron olarak yer almaktaydı.
 • Zaman içerisinde gelişen ve değer kazanan Danimarka 1997 yılında yeni bir kron banknot serisi çıkararak piyasaya sürmüştür.
 • 1997’nin ardından Avrupa Birliği üyeliğine giren Danimarka 2000 yılında yapılan para birimi oylaması ile kendi parasında kalmıştır. Fakat para birimi Euro’ya bağlanarak Avrupa Birliği içerisindeki dengeler sağlanmaya çalışılmıştır. Böylece Danimarka kronu Euro’ya sabitlenmiş ve değer kaybetmemesi için gerekli önlemler alınmıştır. Çapraz kutuplarda yer alan para birimleri 1 Euro 7, 441 DDK’ ya denk gelecek şekilde sabitlenmektedir.
 • 2001 yılında tematik tarza paralar basılarak ülkede ilk defa kullanılmaya başlanmıştır.
 • 2004 yılında muhafazakâr liberal partiler yeni bir referandum düzenlenmesi planlanmış olup Avrupa Birliği para birime geçmeyi denemişlerdir fakat halk tarafından çoğunluğun Danimarka kronu kullanmayı tercih etmesinden dolayı bu referandumdan vazgeçilmiştir.
 • 2007 yılında enflasyon oranları %1,5 olarak kayıtlara geçmiştir.

Danimarka kronu madeni para olarak ülke içerinde farklı renklerde dolaşmaktadır. Her farkı para biri farklı bir renk ile sembolize dilmiştir. Böylece paraların kolay bir şekilde ayırt edilmesi amaçlanmaktadır. Oluşturulan madeni paralar için altın, gümüş, bakır ve bronz gibi birden fazla madeni materyal kullanılmıştır. Renkli madeni paralar dışında delikli bir şekilde tasarlanan madeni paralar tasarımsal açıdan çeşitlendirilmiştir.

BTCTurk hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

İsveç Kronu

isveç para birimi kron

İsveç kronu, İsveç ve Aland Adalarında kullanılan bir para birimidir. Bu para birimin uluslararası kısaltması “SEK” olarak belirlenmiştir. Yaklaşık olarak 1873 tarihinden bu yana kullanılan İsveç kronu Dünya’nın en eski merkez bankalarından biri olan İsveç Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır. Alt birimi “öre” olan kronun 100 öresi 1 krona tekabül etmektedir. 2006 yılı enflasyon oranı %4,4 olarak belirlenen İsveç kronunun hedeflemiş olduğu enflasyon oranı %2,0’dir. Kullanılmakta ve üretilmekte olan İsveç kronları şu şekildedir:

 • Madeni İsveç Paraları: 5 öre, 10 öre, 50 öre, 1, 5 ve 10 krondur.
 • Banknot olarak kullanılan İsveç Paraları: 20, 50, 100, 500 ve 1000 krondur.

Norveç Kronu

norvec para birimi kron

Norveç kronu, Norveç’in resmi para birimi olup sadece Norveç’te kullanılmaktadır. Uluslararası para kısaltması “NOK” şeklinde olan para birimi kısaca “kr” şeklinde de yazılabilmektedir. Kron çoğul hali olarak “kroner” olarak telaffuz edilmektedir. Norveç kronu Nisan 2010 yılı verileri ile Dünya’da en çok işlem gören para birimi olarak yer almakta olup işlem hacmi artmıştır. Zengin bir ülke olan Norveç, Norveç kronu yüksek değerli bir değer sahiptir. Alım satım işlemleri ucuz olarak görünse de pahalı bir ülke olan Norveç ülkesi içerisinde para değeri oldukça kıymetlidir. Çoğul olarak kroner olarak anılan Norveç kronu 100 Ore’ye bölünerek kullanılmaktadır.

KOSGEB Başvuru şartları nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Norveç Kronu ile İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

Avrupa ülkeleri arasında en pahalı ülkelerden biri olan Norveç, para biriminin ülke içinde kıymetli bir yeri bulunmaktadır. Gerek iş gücü gerek eğitim faaliyetleri bakımından öncü bir niteliğe sahip olan ülke zenginliğini bu yapısına borçludur. Eğitim seviyesi yüksek kişilerin güçlü iş gücü piyasaları oluşturması ülkeyi kalkındırmakta ve Norveç kronu değerini de arttırmaktadır. Bunlara bağlı olarak Norveç kronu hakkında bilinmesi gereken birkaç bilgi şu şekildedir:

 • Ekonomisi çok eski yıllara dayanan Norveç doğal kaynaklardan beslenen ve bu doğal kaynakları ekonomik faaliyetlere dönüştürmüş olan bir ülkedir. Hammadde ihracatı yüksek olan ülke aynı zamanda petrol kaynakları bakımından da zengin olup ticaret ile de yüksek gelir kaynakları elde etmektedir.
 • Her ne kadar İsveç’in kendi kronu yer alsa da çevre ülkeleri olan İsveç ve Finlandiya’da da Norveç kronu kullanılmaktadır. Bu kron ile sınırda alkol, tütün gibi ürünlerde toplu ödemeler yapılabilmektedir. Ülke sınırları içerisinde tütün ve alkol alımı yapmaktan sınır üzerin bu alışverişleri gerçekleştirmek daha yaygındır.
 • Norveç para piyasasında 4 tane madeni para bulunmaktadır ve bunlar “kr” şeklinde ifade edilmektedir. Bu 4 madeni para is şu şekildedir; 1 kr, 5 kr, 10 kr ve 200 kr’dir.