• YARIM ALTIN
  7.999,00
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2294
  % 0,15
 • € EURO
  35,1159
  % -0,01
 • £ POUND
  40,8617
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,4656
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  2097582,401
  % -1,18
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası Harç Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Harç Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası harç yatırma işlemi bankanın anlaşmalı olduğu üniversitelerin seçilerek Ziraat Bankası ATM, şube ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilir.

Ziraat Bankası Kartsız İşlemle Harç Ödemesi Nasıl Yapılır?

ziraaat banksi harc islemleri

Ziraat Bankası kartsız işlemleri tahsilat adımları şekildedir:

 • İlk olarak ATM’den ileri tuşuna basarak işleme başlayın. Ziraat Bankası harç yatırma işlemi için ATM üzerinde karşınıza gelen menüdeki ‘’ödeme işlemleri’ ’sekmesine dokunun. Sonrasında ‘’eğitim ödemeleri’ ’sekmesine basarak işleminize devam edin.
 • Açılan menü üzerinden ‘’üniversite ödemeleri’’ sekmesine basın. Daha sonra hangi üniversiteye harç ödemesi yapmak istiyorsanız o üniversiteye dokunarak işleme devam edin.
 • Açılan ekran üzerinden öğrenci numaranızı da girerek giriş tuşuna basın. Ödeyeceğiniz rakam ekrana gelecektir.
 • Ekran yönlendirmeleri sonucunda harç ödeme işlemleriniz hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

Harç yatırma işlemleri Türkiye’nin her yerinde bulunan Ziraat Bankası para yatırma ATM’lerinden gerçekleştirilmekte olup ATM listesi banka ve ilgili eğitim kurumu tarafından duyurulmaktadır. Bazı üniversitelerin Ziraat Bankası ile arasında online tahsilat altyapısı bulunmamaktadır. Tahsilat işlem süreci içinde üniversiteye yaptığınız harç ödemeleri anlık bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tahsilat sistemi online yapıda olduğu için bilgi alışverişinin anlık yapılmaktadır. Bu nedenle fiziki herhangi bir dekonta ihtiyaç duyulmamaktadır.  Harç ödeme bilgilerinin kaydedildiği dekont çıktısını alarak saklamanız  önerilir.

Ayrıca Halkbank SMS İle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Ziraat Bankası Açıköğretim Fakültesi Harç Yatırma İşlemleri

Ziraat Bankası Açıköğretim Fakültesi harç yatırma işlemleri için Ziraat Bankası’nda mobil şube, internet şubesi ve tüm Ziraat bankamatiklerini güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası Açıköğretim Fakültesi harç ödemesi sınav ücreti yatırma işlemleri için Ziraat Bankası ATM’sini, Ziraat Bankası mobil uygulamasını ve Ziraat Bankası internet şubelerini kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’den Açıköğretim Harcı Yatırma

Ziraat Bankası ATM’den Açıköğretim harcı yatırma işlemleri için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Ziraat Bankası ATM sinden ilk olarak ileri tuşuna basın. Ödeme işlemleri-Eğitim/sınav ödemeleri- Yurtiçi üniversiteleri sayfasına girin. Ödeme yapmak istediğiniz üniversitenin il plaka kodunu girerek işleminize devam edin.
 • Daha sonra Anadolu Üniversitesi sayfasından Açıköğretim menüsüne giriş yapın. T.C. kimlik numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra ödeme yapılacak olan dönemi seçin.
 • Paranızı para bölümünden düzgün ve düzenli bir şekilde yerleştirerek harç ödeme işleminizi onaylayın.
 • İşlem onaylama sürecinden sonra ödemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğine dair uyarı ibaresini görene kadar ATM’den ayrılmayın. Ödeme sürecini doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olun.

Ziraat Bankası Açıköğretim Fakültesi Mobil Harç Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Açık Öğretim Fakültesi mobil harç yatırma işlemleri için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Ziraat Bankası mobil uygulamasına giriş yaparak ödeme sayfasına gelin.
 • Eğitim sınavı üniversite menüsüne tıkladıktan sonra üniversite ve sınav ödemeleri menüsünü seçin. Kurum seçimi yaptıktan sonra üniversitenizin ismini yazarak işleminizi onaylayın.
 • Açıköğretim seçeneğini seçerek T.C. kimlik numarasını doğru ve eksiksiz bir şekilde girin. Ödeme yapmak için Ziraat hesabınızı seçerek onaylayın.
 • Harç para tutarını sistem üzerinden yatırarak harç ödeme işlemini tamamlayın.

Ziraat Bankası Açıköğretim Lise Para Yatırma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Ziraat Bankası açık öğretim lise para yatırma işlemleri için şu takip edebilirsiniz:

İlk olarak Ziraat Bankası ATM sinden giriş tuşuna basın. Türkçe seçeneğini tercih ettikten sonra ödeme işlemleri menüsüne gerek eğitim ve ödeme sayfasına girin. ‘’Ödemeler’’ sayfasından ödeme yapmak istediğiniz sınavı seçerek T.C. kimlik numaranızı girin ve onaylayın. Para yatırma bölümünden ödeme yaparak işleme devam tuşuna basın. Tutarı onaylamak için devam tuşuna basarak ekrandaki bilgileri onaylayın ve evet tuşuna dokunun. İşlemlerin ardından ATM’den muhakkak makbuzunu da alarak Ziraat Bankası harç yatırma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Her yıl örgün ve Açıköğretim üniversite öğrencilerinin yatırması gereken harç tutarları üniversiteler tarafından ilan edilmektedir. Bu öğrenciler harçlıklarını yatırmamaları halinde kayıtlarını tamamlayamamaktadır. Bunun için muhakkak ilan edilen harç yatırma tarihlerinin aksatılmadan para yatırma işlemlerinin zamanında gerçekleştirilmesi gerekir. Her üniversiteye göre farklı olan harç tutarları öğrenciler tarafından zamanında ödenerek kayıt işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanır. Ödemenin belirli zamanlar içinde yapılması gerekir. Genellikle üniversite harçları kamu bankaları üzerinden ödenmektedir. Harç ödemeleri Ziraat Bankası başta olmak üzere Vakıfbank, Halkbank gibi bankalara yapılmaktadır. Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim öğrencileri için harç ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 Üniversite Harç Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Üniversite harç yatırma işlemi üniversitenin anlaşmalı olduğu banka aracılığıyla internet bankacılığı, şube ve ATM’ler üzerinden gerçekleştirilir. ATM üzerinden harç ödemesi yapacak olan kişilerin kart ödeme seçeneğini tercih ediyorsa ATM’den kredi kartı üzerinden ödeme yapması gerekir. Kişiler banka şubesini giderek te üniversiteye ait harç ödemelerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca online bankacılık sistemine giriş yaparak ta harç ödemelerinizi oldukça hızlı ve patik bir şekilde halledebilirsiniz.

Ziraat Bankası Üniversite Harç Yatırma İşlemleri İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ziraat Bankası üniversite harç yatırma işlemleri için ilk olarak şubeden işlem yapmak isteyen kişilerin Ziraat Bankası şubesine gittikten sonra öğrenci bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girmesi gerekir. ATM üzerinden harç ödemesi yapacak kişiler ise, kart işlem bölümüne geçerek eğitim ödemelerini seçtikten sonra gerekli olan tüm bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girerek harç yatırma işlemini gerçekleştirir. Internet bankacılığını kullanarak ta harç ödemesini yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ödeme bölümünü seçin. Daha sonra online ödeme işlemleri için sizden istenen tüm bilgileri girin. Onaylama sürecini doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilerek harç ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Üniversitelerin Harçları Ne Zaman Ödenir?

ziraaat banksi nedir

Üniversitelerin harçlarının ödendiği kayıt tarihleri ile ödeme tarihlerinin aynı olduğu tarihlerdir. Açıköğretim harç ödemeleri yapan kişilerin 15 Ekim -25 Ekim arasında harç ödemesi yapması gerektiği Üniversitelere tarafından duyurulmaktadır. Kaydını yenileyecek kişilerin ödeme tarihleri ise üniversiteler tarafından belirlenmekte olup her üniversiteye göre değişmektedir.

Ayrıca Vakıfbank Günlük Para  Çekme Limiti Ne Kadar? adlı yazımıza göz atın!

Üniversite Harçları Ne Kadar?

Üniversite harçlarının miktarı bölümlerin örgün, ikinci öğretim ya da Açıköğretim sistemine göre değişmektedir. Tüm öğrenciler katkı payı ödemektedir. 4 yıllık bölüm okuyan öğrenciler yılsonunda mezun olmadan eğitime devam eden öğrenciler hem katkı hem de harcı ödemesi yapmaktadır. Bölüme göre harç ücreti değişmekte olup harç ödemelerinin üniversitelerin anlaştığı bankalara ödenmesi gerekir. Ödeme sonucunda kişinin muhakkak harç ödemesi yaptığına dair makbuzu alıp saklaması önerilir. ATM ve internet bankacılığı üzerinden yapılan harç ödeme işlemleri genellikle her yıl değişik tarihlerde yapılabilmektedir. Üniversitede okuyan tüm öğrencileri ilgilendiren harç ödeme konusunda ödemenin şekilleri ve miktarı üniversitelerin yönerge ve ödeme takvimlerine göre değişiklik gösterir.

Her yıl düzenli olarak yapılan harç ödemesi sayesinde kişi kayıt işlemlerini herhangi bir sorun yaşamadan oldukça rahat ve pratik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kişilerin zamanında ödeyemediği harç ödemeleri sonrasında Üniversitelerce ilan edilen geç harç ödeme tarihleri takip edilmelidir. Anlaşmalı olan bankalar üzerinden harç ödeme işlemlerinin zamanında yapılması gerekir. Üniversitelerin ve bankaların sunduğu geç ödeme takvimi kaçırılmadan hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Kurumsal tahsilat programı çerçevesinde Ziraat Bankası harç yatırma işlemi Ziraat Bankası başta olmak üzere pek çok bankanın internet bankacılığı, para yatırmalı Ziraat Bankası ATM’si ve Ziraat Bankası’nda hesabı olan öğrencilerin para yatırmalı olmayanların harç ödemesi yapabildikleri banka bünyesinde resmi olarak duyurulmuştur.