• YARIM ALTIN
  7.832,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5148
  % -0,01
 • € EURO
  34,9683
  % 0,21
 • £ POUND
  41,4112
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4810
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3871
  % 1,60
 • BITCOIN/TL
  2118625,384
  % 0,17
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor?

Ziraat Bankası Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor?

Ziraat Bankası emeklilere kredi emekli maaşlarının Ziraat Bankası üzerinden alınması durumunda belirli bir limite kadar kredi alınabilmektedir. Ziraat Bankasının düzenlediği emeklilere özel kredi kampanyasından yararlanılarak çekilen tüketici kredisi, 20.000 TL kredi kullanımlarında 60 ay vade imkanı sağlamaktadır. %0,98 faiz oranı bulunan bu kredinin vade ödemesi 466 TL’dir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası emekliler için konut kredisi kapsamında %0,94 faiz oranıyla 100.000 TL’lik kredi için 120 ay vade sağlamaktadır. Bu kredinin aylık ödeme tutarı ise 1.393 TL’dir. Ziraat Bankası’nın kampanyalar kapsamında düzenlemiş olduğu bu kredi fırsatı normal koşullarda farklılıklar göstermektedir.

Emekli maaşlarının Ziraat Bankası’ndan alınması durumunda banka, belirli bir limite kadar kredi olanağı sunmaktadır. Ancak yüksek tutarda krediler için teminat istenmektedir. Emekliler için verilen tüketici kredisinin üst limiti 20.000 TL, emekliler için verilen konut kredisinin üst limiti ise 100.000 TL olarak belirlenmiştir. İhtiyaç kredisi faiz oranı %1,63 iken konut kredisinin faiz oranı %1,37’dir. Faiz oranlarına ek olarak 500 TL bankaların tahsis ücreti bulunmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası, 50.000 TL’ye kadar olan krediler için 36 aya kadar, 50.001 TL ve üzeri olan krediler için 24 aya kadar vade imkanı sunmaktadır.

Emekli İhtiyaç Kredisi Özellikleri Nelerdir?

emeklilere kredi veren bankalar

Emekli ihtiyaç kredisinin özellikleri şunlardır:

 • Kredi vadesi en fazla 36 ay olması
 • Kredi vadesinin başvuru yapan kişinin yaşına göre değişmesi
 • Alınacak her 10.000 TL’lik kredi dilimi için 50 TL tahsis ücreti alınması

Ayrıca Halkbank Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor? adlı yazımıza göz atın!

Ziraat Bankası Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ziraat Bankası emekli kredisine başvuru işlemleri mobil bankacılık, internet bankacılığı, müşteri hizmetleri veya SMS üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Kredi başvurusunu SMS ile yapmak için telefonun mesajlar bölümüne TUKETICI boşluk T.C. Kimlik No boşluk Kredi Miktarı boşluk Kredi Vadesi boşluk Aylık Gelir yazılarak 4747’ye kısa mesaj atılarak başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankası emekli kredisi başvurusunda gerekli belgeler sağlandığında başvuruda bulunan kişilere kredi imkânı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra emeklilik maaşlarını teminat olarak gösterilerek gerek duyulmadığı müddetçe kefil veya teminat istenmemektedir. Emeklilik maaşını Ziraat Bankası aracılığı ile alan kişiler %0,10’a varan düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilmektedirler. Emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alan kişilerden sadece nüfus cüzdanı istenmektedir. Emekli maaşını diğer bankalardan alan kişilerden Ziraat Bankası şu belgeleri istemektedir:

 • Emekli maaş cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Krediye başvuracak kişi adına düzenlenmiş bir adet fatura
 • Kredi limitine göre 1 veya 2 kefil

Ziraat Bankası Emekli Kredisi İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Ziraat Bankası emeklilik kredisi için yaş sınırı en fazla 68 olması gerekmektedir. Bununla birlikte kredi alacak kişinin kredi notuna bakılmaktadır. Yaş şartına uygun olan ve kredi notu riskli olmayan emekliler tüketici kredisi veya konut kredisi kullanabilmektedirler. Diğer birçok bankada bu yaş 60, 65, 70, 75 ve 80’e kadar çıkabilmektedir. Fakat bu yaş sınırları içerisinde kredi vadesi de yer almaktadır.

67 yaşında ihtiyaç kredisine başvuruda bulunan bir kişinin vade yılı 1 yıl olmaktadır. 66 yaşında ise de vade yılı 2 yıl olmaktadır. Belirlenen bu üst yaş, kişinin vade ve maaş hesaplamaları da göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Emekli Konut Kredisi

Ziraat Bankası emeklilik konut kredisi emeklilerin almış olduğu maaşlarına göre üst limitli krediler kullanabilmektedir. Emekliler kanun gereği konut kredilerinde maaşlarının aylık taksit ödemesinde hane gelirinin %70 oranını geçmeyecek şekilde konut kredisi alabilmektedirler. Bu duruma göre alınan emeklilik maaşı yapılacak olan vade ile orantılanmaktadır. Buna göre;

 • Emekli maaşı 1.000 TL olanların aylık taksit miktarı en fazla 700 TL
 • Emekli maaşı 2.000 TL olanların en fazla 1.400 TL
 • Emekli maaşı 3.000 TL olanların en fazla 2.100 TL
 • Emekli maaşı 4.000 TL olanların 2.800 TL
 • Emekli maaşı 5.000 TL olanların ise 3.500 TL’yi geçmeyecek şekilde konut kredisi kullanabilmektedir.

Emekli Konut Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Emekliler için konut kredisinin özellikleri şunlardır:

 • Emekli konut kredilerinin vadesi en fazla 120 aya kadar çıkabilmektedir.
 • İhtiyaç kredilerinden farklı olarak bazı kredi masrafları alınmaktadır.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredilerinde Kredi Notu Önemli Midir?

Ziraat bankası emeklilik kredilerinde kredi puanının önemi diğer kredi türlerinde de olduğu gibi oldukça önem taşımaktadır. Emekli kredisi kullanılıyor olsa da bütün bankalar kredi notuna bakarak kredi sağlamaktadır. Kefilsiz ve sorunsuz bir şekilde Ziraat Bankası’ndan kredi alabilmek için kredi puanının 1100’den fazla olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredilerinde Kefil İstenir Mi?

ziraat bankasi emekli kredisi

Ziraat bankası emekli kredisinde kefil şartı yaş sınırına olan yakınlığına bağlı olarak ek teminatlar isteyebilmektedir. Alınacak kredi miktarı yüksekse ve bu kredi uzun vadede kullanılmak isteniyor ise muhtemel olarak kefil veya ek teminatlar istenebilmektedir.

Ayrıca Halkbank Ek Hesap Nasıl Açılır? adlı yazımıza göz atın!

Düşük Faizli Emekli Kredilerinden Nasıl Yararlanılır?

Düşük faizli emeklilik kredilerinden faydalanabilmesi için Bankkart, KMH ve Talimat Ürünlerine sahip olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yeni başvuru yapan kişiler için İnternet Bankacılığı, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası ve Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az iki tanesine sahip olunması gerekmektedir.            Bu durumlar sağlandığı takdirde düşük faizli tüketici kredisi veya konut kredisi alınılabilmektedir.