• YARIM ALTIN
  7.926,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2361
  % 0,06
 • € EURO
  35,0021
  % 0,31
 • £ POUND
  41,2197
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,4503
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3571
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  2237019,678
  % -0,90
 • BIST 100
  %

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli yatırım hesabı açmak için, müşterisi olunmayan bir bankadan vadeli yatırım hesabı açtırmak için şubeye gitmek gereklidir. Bankanın halihazırda müşterisi olanlar şubeye gitmeden bağlı bulundukları bankanın internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla vadeli mevduat hesabı açtırılabilir. Bazı bankalarda internet ve mobil bankacılık üzerinden açılan vadeli hesaplarda faiz oranı daha yüksek olmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli yatırım hesabı, yatırılan para miktarının belli bir vakit içinde faiz getirisi sağladığı bir mevduat hesabı çeşididir. Vadeli hesapta, hesaba yatırılan anapara 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl gibi belirli periyotlarda belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlamakta olup belirlenen süre uzarsa faiz oranı, elde edilen getiriyi artırarak, hesaba yatırılan para miktarı arttıkça da faiz kazancı artmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri

vadeli mevduat hesabi turleri

Vadeli yatırım hesabı çeşitleri, vadeli TL, döviz veya altın hesaplarıdır. Birikim yapmak için en çok tercih edilen yollardan biri olan vadeli mevduat hesabında; TL, Dolar, Euro ve altın hesabı seçenekleri vardır. Vadeli TL ve vadeli döviz hesaplarında yatırılan nakit para üzerinden faiz getirisi olurken vadeli altın hesabı, gram üzerinden açılır ve faiz getirisi de yine gram altın üzerinden olur. Kâr ve zarara ortak olma esasıyla açılan katılma hesapları bulunmaktadır.

Hangi banka gümüş hesabı açıyor? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Vadeli yatırım hesabı faiz oranları, tüm bankalar için bu faiz oranı değişmekte olup, her banka Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen asgari ve azami oranlar arasında olmak koşulu ile farklı rakamlar sunabilmektedir. Aynı zamanda para miktarı ve belirlenen vadenin uzunluğuna göre de faiz oranı da artmaktadır.

E-vadeli Hesap Nedir?

E-vadeli hesap, internet ve mobil bankacılık üzerinden açılabilen vadeli hesaplara e-vadeli hesap denilmekte olup, bazı bankalar, internet bankacılığı üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarında daha yüksek faiz oranları sunmaktadır.

Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı Nedir?

Dönem ödemeli yatırım hesabı, vadeli hesap olmakta ve vade bir yıl olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda belirli aralıklarla banka müşterisine faiz ödemesi yapmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı, devlet destekli bir vadeli mevduat hesabı olan çeyiz hesabında uzun süreli bir birikim amaçlanmaktadır. Belirlenen şartlar sağlandığında ise elde edilen faiz getirisinin yanı sıra devlet katkısı da birikime eklenmektedir.

Hoş Geldin Vadeli Hesabı Nedir?

Hoş geldin vadeli hesabı, bankaların ilk defa vadeli mevduat hesabı açtıran müşterilerine özel sunduğu hoş geldin vadeli mevduat hesabı ile faiz oranları normalden biraz yüksek olmaktadır.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, vadeli mevduat hesabı olup, vade süresi bir gündür. Yatırılan para günlük olarak işlem görür ve günlük faiz getirisi sağlamaktadır. Birikim hesabında daha uzun süreli vadeli hesaplara göre faiz oranları daha düşük olup fakat günlük faiz getirisi nedeniyle para istenildiği zaman çekilebilmektedir.

Vadeli altın hesabı nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

E Vadeli hesap nasıl açılır?

e vadeli hesap nasil baslatilir

E vadeli hesap açmak için, parayı belirli süre bankada tutup, yüksek faiz oranıyla değerlendirmek ve kazanç elde etmek amacıyla kullanılan e vadeli hesap, internet bankacılığı kullanıcıları için kullanıcı şifresi ise e- vadeli mevduat hesabı açabilmekte olup, e- vadeli mevduat hesabı; internet bankacılığı ve mobil şube üzerinden açılan hesaplardır. E- vadeli mevduat hesabı açmak için vadesiz hesabının olması gerekiyor fakat Akbank’ta kişinin hesabı olmasa bile Akbank web sitesi üzerinden form doldurarak kolaylıkla e-vadeli hesabını açılabilir. Vakit kaybetmek istemeyen kişiler için, internet bankacılığı ve mobil şubeye giriş yapılabilir, güncel faiz oranlarından yararlanarak kazanç elde edilebilir. İnternet bankacılığı üzerinden giriş yaparak, e- mevduat hesap açma kısmı ile işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Güncel faiz oranları ve vade sürelerini öğrenmek için bankaların internet şubelerine giriş yapılarak kontrol edilmelidir. E vadeli mevduat hesabının açılabildiği beş adet bankada, e vadeli mevduat hesabının nasıl açılabileceği şu şekildedir:

Akbank e- mevduat hesabı açma: Akbank vadeli mevduat hesabı açmak için Akbank web sitesi üzerinden ve Akbank mobil uygulamaları üzerinden bireysel internet şubesine giriş yapılarak, hesap açma, e- vadeli mevduat hesabı açma adımlarını takip ederek hesap açma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası e- mevduat hesabı açma: Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankasından, vadeli mevduat hesabı açıp, para değerlendirmek için tek yapılması gereken vadesiz bir hesaba sahip olmak ve internet bankacılığı kullanıcısı olmaktır. Ziraat Bankasının web sitesi üzerinden hesap açma, e- mevduat hesap açma sekmelerinden başvuru gerçekleştirilebilir.

Halkbank e- mevduat hesabı açma: 1933 yılından bu yana kusursuz hizmet veren Halk Bankası, yüksek faiz oranlarıyla birikim yapılmasına olanak sağlamakta olup, Halk Bankası internet web şubesine giriş yaparak, yüksek faiz oranları ve vade süreleri incelenebilir. Birikimlerini e- vadeli mevduat hesabında değerlendirmek isteyen kişiler Halkbank web sitesi veya mobil uygulamaları ile başvuru oluşturabilirler.

Yapı Kredi e- mevduat hesabı açma: Kişilerin daha uygun koşullarda bankacılık hizmetinden yararlanmasına olanak sağlayan Yapı Kredi, vadeli mevduat hesabı ile birikim yapılmasına olanak sağlamakta olup Yapı Kredi web sitesi üzerinden giriş yapılarak hesap açma kısmından e- mevduat hesabı açılıp birikim yapılabilmektedir.

Qnb Finansbank e- mevduat hesabı açma: Vatandaşın yatırım, nakit ihtiyacı gibi sorunlarına çözüm olan Qnb Finansbank ile birikim yapmak için Qnb Finansbank internet şubesine giriş yapılabilmekte olup, yatırım yapmak isteniyorsa eğer, e- vadeli mevduat hesabı hakkında detaylı bilgi almak, güncel faiz oranları vade süreleri ile paranın ne kadar değerlendiğini öğrenebilmek ve başvuru yapabilmek için Qnb Finansbank web sitesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.