• YARIM ALTIN
  8.179,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2208
  % 0,09
 • € EURO
  35,0417
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0204
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4513
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  2282001,401
  % 6,87
 • BIST 100
  %

2021 Salma Tavukçuluk Kredisi Başvurusu ve Şartları

2021 Salma Tavukçuluk Kredisi Başvurusu ve Şartları

Salma tavukçuluk kredisi alma şartları arasında ilk olarak bilinmesi gereken başvuru yapacak olan kişinin en az 500 adet tavuğa sahip olmasıdır. 500 adet tavuktan daha az tavuğa sahip kişiler salma tavukçuluk kredisi imkanından faydalanamaz. Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler bu girişimcilik için salma tavukçuluk ve yumurta tavukçuluk alanlarında proje hazırlayarak daha sistematik bir şekilde hareket etmelidir. Bu şekilde başlangıç yapan kişiler her zaman daha başarılı sonuçlar elde eder.

Bir çiftlik oluştururken kredi desteği ile bu durumun gerçekleştirilmesi istendiğinde minimum 400 adet serbest gezen hindi, tavuk ve kaz yetiştiriciliği için iyi bir program ve uygulama hazırlanmalıdır. Bahsedilen bu koşullara uyum sağlayan kişiler iş projelerini hazırlar. Aynı zamanda Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak devletin hibe desteğinden yararlanabilir. Bu başvuru yapıldıktan sonra kişiler 30.000 TL’lik devlet desteğini elde ederek hayalindeki tavuk çiftliğini oluşturmaya başlayabilir.

Salma tavukçuluk kredisinden faydalanmak için ilk gerekli olan şey kişinin aklında bir projesi olmasıdır. Bu projenin güzel bir sunum haline getirilmesi ve kuruma sunulması hibe desteğinin alınabilmesi için çok önemlidir. Kurum projeye ikna olursa başvuruya olumlu bir yanıt verir ve kişiye hibe desteğini sağlar. Kurumlar genellikle projesi olmayan başvuruları direkt eler. Bu yüzden salma tavukçuluk kredisinden faydalanmak de kolay değildir.

Salma Tavukçuluk Hibesi Veren Kurumlar Hangileridir?

salma tavukculuk nedir

Salma tavukçuluk kredisi veren kurumlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • KOSGEB
 • TKDK
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Salma tavukçuluk çiftliği kurmak ve bunu desteği ile yapmak isteyen kişiler yukarıda listelenen kurumlardan herhangi birini tercih edebilir. Ancak bu belirtilen kurumların verdiği hibe desteklerinin farklı amaçlar için kullanıldığı unutulmamalıdır. Örneğin bakanlık ve TKDK tarafından verilen hibe desteği sadece hayvan tedarik etmek için kullanılan bir destektir.

Ancak KOSGEB tarafından hibe desteği bu amaç için kullanılamaz. Çünkü KOSGEB hayvancılık işleri için hibe veren bir kurum değildir. Sadece bu kurum tarafından alınan para işin ticari yönü ile alakalı olur.

İpek Böcekçiliği KOSGEB desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

TKDK Tarafından Verilen Salma Tavukçuluk Kredisinin Koşulları Nelerdir?

TKDK salma tavukçuluk kredisi şartları sağlandığı takdirde herkes bu kurumdan hibe desteği almak için başvuruda bulunabilir. Salma tavukçuluk kredi desteği alabilecek kişilerin karşılaması gereken kriterler şu şekilde listelenmiştir:

 • Başvuru yapacak kişinin en az 18 yaşında olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • TKDK’nın hizmet verdiği il içerisinde çiftliğin kurulması
 • Proje taslağının hazır olması
 • Kişinin en az 500 adet tavuğa sahip olması
 • En az 400 adet hindi, kaz ve ördek sahibi olmak

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler TKDK tarafından verilen salma tavukçuluk kredisinden yararlanmaya hak kazanır. TKDK kanatlı et üretimi, yumurta üretimi ve kanatlı etlerin işlenmesi ile pazarlanması gibi konulara hibe desteği sağlar.  

Ziraat Bankası’nın Tavuk Çiftliği Kredisine Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi belgeleri hakkında tam olarak bilgi almak isteyen kişiler müşteri hizmetlerini arayabilir veya banka şubesine gidebilir. Ziraat Bankası tavukçuluk kredisine ait gerekli evraklar şunlardır:

 • T.C. kimlik kartı
 • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 • Teminat belgeleri
 • Tarımsal işletmeye ait tapu veya kira kontratı
 • İşletmenin son üç yılına ait bilanço ve gelir tablosu

Ziraat Bankası kamu bankaları arasında bulunan, çiftçinin dostu olarak bilinen ve çok farklı alanda halka kredi imkanı sunan bir banka olmuştur. Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler işletmenin ihtiyaçlarını gidermek için kredi desteğine muhtaç olabilir. Ziraat Bankası da bu kişilere destek sağlayan bir banka olmuştur.

Çiftlik kuracak olan kişi bizzat kendisi bankaya başvurarak kredi çekebilir. Herkesin ihtiyaç duyduğu kredi tutarı farklı olabilir. Bu yüzden ihtiyaç durumuna göre farklı oranda kredi çekilebilmesi de mümkündür. Çekilen kredilerin faiz ve vadesi de farklılık gösteren durumlar arasında yer alır.

Hangi Bankalar Salma Tavukçuluk İçin Kredi Desteği Sunar?

Salma tavukçuluk kredisi veren bankalar özel hem de kamu bankaları olmak üzere oldukça fazladır. Kişi kendi ödeme planına göre uygun koşulları sağlayan bankayı tercih edebilir. Salma tavukçuluk kredisi veren bankaların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • DenizBank
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • TEB

Tüm bu bankalar tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu maddi desteği sağlar. Ancak Ziraat Bankası sıfır faizli bir şekilde kredi imkanı sunduğu için diğer bankalar arasından en çok tercih edilen banka olmuştur. Ziraat Bankası kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve damızlık kanatlı hayvan yetiştiriciliği alanlarında kredi imkanı sağlayan bir banka olmuştur ve bu kredilerde de faiz söz konusu değildir.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Salma tavukçuluğun yapılabilmesi için öncelikle kişinin bir alana çiftlik kurması gerekir. Çiftlik kurmak da maliyetli bir iş olduğu için kişi maddi desteğe ihtiyaç duyabilir. Hibe desteği sağlayan çok sayıda kurum bulunur. Ancak bu kurumların hibe desteğinden faydalanmak için bir iş modelinin hazırlanıp kuruma sunulması gerekir. Çünkü kurumlar genellikle projesi olmayan başvuruları kabul etmez. Bu yüzden salma tavukçuluk yapmak isteyen kişinin ilk olarak yüksek gelir getirecek bir iş projesi hazırlayıp iş modelini bilinçli bir şekilde oluşturulması gerekir. Son zamanlarda salma tavukçuluk projesi en çok kazanç getiren uygulama modeli arasında yerini almıştır.

Salma tavukçuluk kredisi almaya hak kazandıktan sonra elde edilen maddi tutarı tüm ihtiyaç olan malzemelere harcamaktan çelinmemek gerekir. Doğal ortamda yetişecek olan tavukların iyi bir şekilde gelişmesi için sağlıklı yem ve sıvı tüketiminin alınmasına dikkat edilmelidir. Doğal ortamda büyüyen ve gelişen tavukların yumurtaları organik olur. Aynı zamanda etleri de sağlıklı ve doyurucudur.

Kimler Salma Tavukçuluk Kredisi Alabilir?

salma tavukculuk nedir

Salma tavukçuluk kredisinin verildiği kişiler genellikle kanatlı tavuk sektöründe faaliyet gösterip işi ticarete dökmek isteyen girişimciler olmuştur. Salma tavukçuluk kredisi ile birlikte tüm ihtiyaçlarını karşılayıp çiftlik kurmak isteyen kişiler gerekli şartları sağladığı takdirde kredi başvurusunu yapabilir. Tavuk yetiştirmek oldukça maliyetli bir iş olduğu için herkesin az da olsa maddi bir desteğe ihtiyacı olur.

İşletmenin kurulumu, çiftliğe hayvan alımı ve yem giderleri gibi durumlar yüksek meblağlara ihtiyaç duymayı gerektirir. Salma tavukçuluk kredisi kurumların yanı sıra TKDK tavuk projesine destek veren girişimciler için iş kurma konusundaki tecrübeli kişiler ile desteğini sürdürür. 

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesinin Amacı Nedir?

Genç çiftçi projesinin hedefi belirli bir yaş aralığındaki kişilerden çiftçi olmak isteyenlere yapılacak işler için bir maddi destek sağlamaktır. Bu proje kapsamında destekten yararlanacak olan kişilerin 18 ile 42 yaş arasında olması gerekir. Herhangi bir işle meşgul olmayan ve çiftçilik yapmak isteyen kişilerin gelir elde etmesine olanak sağlayan bu proje gençleri mutlu etmiştir.

Genç çiftçi projesi kapsamında hibe alınabilmesi için kişinin 20.000 nüfustan az bir yerde yaşıyor olması gerekir. Bu proje ile kişiye verilen destek yaklaşık olarak 30.000 TL kadardır. Bu proje salma tavukçuluk kredisi olarak geçmez ancak alınan hibe ile bir tavuk çiftliği oluşturmak mümkündür.