• YARIM ALTIN
  7.877,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8205
  % 0,07
 • € EURO
  35,2012
  % -0,14
 • £ POUND
  41,6687
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  4,5233
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3699
  % 0,06
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mainnet Nedir?

Mainnet Nedir?

Mainnet, bir ana ağdır. Yani kendi teknolojisini kullanan ve kendi protokolü olan ve tüm bunların yanında kendi ağını işleten diğer borsalardan bağımsız bir blockchain sistemidir. Aynı zamanda Mainnet blok zinciri blockchain piyasasında herhangi bir blok zinciri protokolünü ne zaman tamamen geliştirildiğini ve dağıtıldığını tanımlayan terimlerden bir tanesidir. Bu sistemde kripto para işlemleri hakkında blockchain teknolojisinin piyasalarda yayınladığı bilgileri doğruladığı ve kaydettiği anlamına gelmektedir.

Testnet Nedir?

Testnet, kendi ağını oluşturan Mainnet sistem ağlarının aksine içerisinde bir testnet terimi barındırmaktadır. Bu terim bir blockchain protokolünü ve ağının tam olarak kullanılmaya başlanmadığı zamanları tanımlamaktadır. Test ağı olarak işlevsellik kazanan testnet, programcılar ve blockchain geliştiricileri tarafından blockchain yani madencilik ağının birçok yönünü aynı zamanda işlevselliğini test etmek amacı ile oluşturulmuş bir alt sistemdir. Yapılan bu testler ile ağın güvenli olup olmadığını, ana ağın başlamasına hazır olup olunmadığını ve herhangi bir hata var ise onları düzeltmek için kullanılmaktadır. Kullanılan bu test ağı oluşturulmuş olan blok zinciri projeleri için var olan bir prototip olurken aynı zamanda ana ağ yapısı ile kullanıcılar tarafından kripto para işlemleri yaptıktan sonra göndermiş olduğu hem de alabildiği geliştirilmiş bir blok zinciri uygulaması platformu halini de almaktadır. Bu platformlar arasında genelde üretilmiş olan blockchain projesini oluşturan ana ağ başlatılmadan önce belirlenen ICO ve IEO ekipleri tarafından oluşturulan projenin fon hesaplamalarının yapılmasını ve toplulukların büyütülmesine yardımcı olacak bir başka sürecin ayarlanmasında rol oynamaktadır. Bu ekipler tarafından toplanan fonlar zaman içerisinde blok zinciri ağı içerisinde oluşturulan prototipleri geliştirmek ve kullanmak için toplanır ve testnet ağı içerisinde test edilerek hatasız bir şekilde piyasaya sürülür.

Mainnet bünyesinde yapılan bu işlem ile sistem içerisinde oluşan hata düzeltmeleri yaptıktan sonra ICO ve IEO ekipleri test ağının performansına bağlı olarak blok zincirini tam olarak halletmiş yani işlevselliği fazla olan ana ağ sürümünü başlatmıştır.

2017 yılında birden fazla blockchain şirketi, Mainnet üzerinde yapılan bu uygulamaları görünce ICO ekibi ile kitle fonlaması etkinliklerini gerçekleştirmeye karar vermiştir. Verilen bu karar üzerine birçok blockchain şirketi Ethereum ağında bulunan kendi ERC- 20 kripto para birimini çıkarmayı tercih etmiştir. Oluşturulan bu tokenlar zaman içerisinde ICO aşamasında yapmış oldukları katkılara göre bu piyasaya yatırım yapan yatırımcıların cüzdanlarına eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Dağıtım işleminden sonra ICO kitle fonlaması işlemleri tamamlandıktan ve blok zincirinde bulunan yatırımcılara dağıtıldıktan sonra bu ekibe daha önceden verilen ERC-20 kripto parası yerine platformun kendi yerel kripto parasına sahip olanların ana ağına paylaşım yapılır. Yapılan bu paylaşımda ERC- 20 tokenların oluşturulmuş yeni blok zinciri kripto paralarının takas edilmesi Mainnet Swap olarak bilenen bir işlem olarak gerçekleşir. Bu noktada ana ağ takası tamamlanmasının ardından arta kalan tokenlar yok edilerek yeni tokenların kullanımının önü açılmaktadır. Ethereum ve ERC- 20 standardında bir popülarite elde edilmesine rağmen dijital kripto paraların verilmesini destekleyen başka kripto para platformları da mevcuttur.

FUMO ve FUD nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Mainnet’e Geçiş Neden Önemlidir?

mainnete gecis onemi

Mainnet’e geçişin önemi kripto para borsaları içerisinde gelişen döngü içinde yapmış olunan yatırımların katlanması için gerçek kullanım alanına sahip projeler takip ederek, bu borsalar arasında özellikle Mainnet gibi bir platformun tercih edilmesi geçiş sürelerinden önce fayda sağlamaktadır. Kendi ana ağına sahip olmayan kripto paralar bu gibi platformlar sayesinde yol haritasında kendi yolunu belirleyerek kendi ana ağlarına geçmeyi başardıkları zaman en az %10 ila %20 gibi bir yükseliş gerçekleştirirler.

Mainnet’e geçişin kripto para borsasında önemli olmasının sebebi, gerçek kullanım alanına sahip olmasıdır. Bunun yanında genel piyasada yayınlanan kripto para projesinin yayınlamış olduğu yol haritasında kendi platformuna etki edecek önemli bir adım gerçekleştirmiş olmasından da kaynaklanmaktadır. Geçen senelerde Mainnet’e geçen ünlü projeler arasında yer alan Tezos kripto para birime baktığımız zaman hemen hemen Eylül ayının başlarında 1,18 Dolar’dan işlem görmekte olan XTZ, Mainnet’e geçtikten sonra işlem değeri 1,77 Dolar’a yükselmiştir. Oluşan bu artış hemen hemen %50 oranında bir artış demektir.

Yine ünlü kripto paralardan olan bir başka coin ise Matic’dir. Matic de Mainnet’e geçtikten sonra toplam piyasa değeri ortalama 23 milyar Dolar iken 40 milyar Dolar toplam piyasa değerine yükseldiği görülmüştür. Yaşan bu artışlar aslında yatırımcıların Mainnet platformuna geçtikten sonra ne kadar çok kazançlı olabilecekleri borsa piyasasına yansımıştır. Ethereum tabanlı kripto para birimi olan Tron da Mainnet’e geçmesinden bu yana oldukça yüksek bir değer artışı yaşamıştır.

Bitcoin Halving nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Mainnet ‘e Geçişle Birlikte Bir Projede Neler Değişir?

mainnete gecisle degisen projeler

Mainnet platformun geçişle birlikte yatırım yapmış olduğunu bir projede nelerin değiştiği aşağıda verildiği gibidir:

 • Başak bir alt coinin altında çalışırken geliştirmiş olduğu sistem gereksinimleri ile kendine ait bir platform oluşturması onu artık başlı başına bir coin yapar ve muadillerinden ayırarak bir adım öne geçmenizi sağlar.
 • Kendi ağını kuran bir alt coin olması açısından akıllı sözleşme, maliyet, hız ve birçok açıdan daha avantajlı bir konuma geçilmesini sağlar. Aynı zamanda daha özelleştirilmiş sözleşmeleri de desteklemeleri söz konusudur.
 • Yatırımcı ve kullanıcı sayısında artış olması durumunda henüz girmemiş olduğu borsalara girmesini ifade etmektedir ve böylece yeni girmiş olmasına rağmen yüksek işlem gücüne sahip olacaktır.
 • Kısa vadeli hızlı bir şekilde para kazanmak isteyenler Mainnet’e geçiş yapacak olan kripto paraların Mainnet tarihleri yaklaştıkça işlem hacminde yükselişe geçmesi planlanmaktadır. Böylece token aldıktan sonra Mainnet tarihi geldiğinde platform üzerinden daha yüksek fiyatlara satarak daha yüksek kazanç elde edilebilir.