• YARIM ALTIN
  8.122,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6645
  % 0,32
 • € EURO
  35,5639
  % 0,42
 • £ POUND
  42,0850
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  4,4872
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3713
  % 1,46
 • BITCOIN/TL
  1898823,365
  % 2,47
 • BIST 100
  %

Euro Nedir? Tarihçesi

Euro Nedir? Tarihçesi

Euro’nun tarihçesine bakıldığında yaklaşık olarak 1995 yılına uzandığı görülmektedir. Avrupa Birliğine üye olan ülkeler geleceklerini temin altına alabilmek için ortak para birimi kullanmak istemişlerdir. Euro’nun tek para birimi olarak kullanılması Avrupa Birliği ülkeleri arasında ticari ilişkilerin çok daha kolay gerçekleştirilmesini sağlamıştır. 2002 yılında dünya tarafından tamamen kullanılmaya başlayan Euro para biriminin temeli aslında 1995 yılında gerçekleşen Avrupa Konseyi toplantısında atılmıştır. Yeni bir Avrupa para sisteminin kurulmasına imkan sağlayan bu para biriminde, dünyanın en güçlü ülkeleri arasında olan İngiltere ise yer almamaktadır

Euro Nedir?

Euro, Amerikan dolarından sonra dünya üzerinde en çok rezerve sahip olan ikinci para birimidir. 1999 yılında imzalanan anlaşma neticesinde Euro, Avrupa Birliği’nin yeni para birimi olarak piyasalara güçlü bir giriş yapmıştır. Euro’nun genel tarihi Avrupa Birliği ve ortak para birimi çerçevesinde değerlendirilmektedir. 2002 yılında kullanılmaya başlanan Euro, son derece büyük bir rezerv potansiyeline sahip bir para birimidir. Temeli, Avrupa konseyinde atılan Euro para birimini İngiltere kullanmamaktadır. İngiltere’nin bu para birimini tercih etmeme sebebi, Sterlinin dünya pazar piyasasında etkin bir güce sahip olmasından kaynaklıdır.

Euro’nun Ortak Para Birimi Olarak Kullanılmasının Yasal Olanağı Nedir?

Euro’nun Ortak para birimi konumunda kullanılmasının yasal dayanağı Maastricht Anlaşması ile gerçekleşmiştir. 1998 yılında Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği ülkeleri, hangi üyenin bu para birimini kullanacağı ve sabit kur oranlarının ne kadar olacağını tartışıp, kararlaştırmıştır. Ülkenin para birimleri ve sabit kur piyasası karşılıklı olarak kıyaslanmış ve anlaşma gereğince belirli kriterlere uyum sağlayan ülkelerin Euro kullanımına geçiş yapacağına karar verilmiştir. Euro kullanmaya devam eden ve başlayan ülkeler bu yasal dayanağa göre düzenlenmiştir.

Kredi kartı aidatı almayan bankalar 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileridir?

para birimi euro olan ulkeler

Euro tüketen ülkelerin sıralaması aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Almanya;
 • Belçika;
 • Avusturya;
 • Hollanda;
 • Fransa;
 • İrlanda;
 • İspanya;
 • İtalya;
 • Lüksemburg;
 • Portekiz;
 • Ve son olarak Finlandiya şeklindedir.

Belirtilen bu ülkeler üzerinde Euro, 1998 yılından itibaren Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Maastricht Anlaşması Euro İçin Neden Önemlidir?

Euro’nun Maastricht Anlaşması üzerindeki değeri Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin ekonomik gücü ile doğrudan bağlantılıdır. Anlaşma ile birlikte Avrupa Birliğine üye olan ülkeler birbirine doğrudan destek vererek ekonomik ve siyasi oluşum bakımından karşılıklı olmak üzere esasına göre hareket edecektir. Geçilen yıllarda Yunanistan zor bir süreç süreçten geçmiş ve Avrupa Birliğine üye olan ülkeler bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmiştir. Sanayi bakımından oldukça gelişmiş bir finansal yapıya sahip olan Almanya Yunanistan’a destek vererek Euro’nun daha çok değer kazanmasına olanak sağlamıştır. Avrupa Birliğine üye olan ülkeler siyasi, ekonomik, sosyal ve politik olmak üzere her yönden birbirlerine bağlı kaldıkları için sorun teşkil eden bir durum meydana geldiğinde bambaşka sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Avrupa Birliğine Üye Olmadan Euro kullanan Ülkeler

Euro kullanıp Avrupa Birliğine üye olmayan ülkeler Andorra, Monaco, San Marino, ve son olarak Vatikan’dır. Bu ülkeler belirli anlaşmalar gereğince Euro para birimini kullanmıştır. Aynı zamanda Karadağ, Zimbabwe gibi bazı ülkelerde Avrupa birliği ile herhangi bir anlaşma imzalamış olmamasına rağmen şu an Euro’yu kullanmaktadır.

Euro Banknotlarında Kullanılan Simgeler Nedir?

Euro banknotlarında ulusal simgeler kullanılmamaktadır. Euro, dünya finans piyasalarında geçerli bir para birimi olması sebebiyle 15 milyar civarı banknot ve 50 milyardan fazla madeni parayı aktif bir şekilde Finans piyasasının sürmüştür. Euro, Para rezervi ile tüm dünyada döviz olarak tercih edilen önemli bir para birimidir. Euro’nun değeri piyasa koşullarında kur değerlerinin uğradığı kayıplar neticesinde fiyat artışlarına neden olarak, sürekli inişli çıkışlı bir seyir ortaya koymaktadır. Avrupalılar tarafından pek hoş karşılanmayan bu durum, Almancada pahalı anlamına gelen Tuer kelimesini atıf yapılarak Tearo olarak anılmıştır.

Euro Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

euro fiyatlari belirlenmesi

Euro fiyatlarının belirlediği ölçüt temel olarak cari açık konusudur. Ülkelerin döviz kurlarının seyri, o ülkenin döviz miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir ülkede yeteri kadar dolar yoksa şirket ya da vatandaşların ihtiyaç duydukları oranda Euro ya da Dolar rezervi yapılmıyorsa, o ülkenin cari açığı var demektir. Cari açık olduğu sürece hem Euro hem de Dolar fiyatları yükselişe geçmektedir.

İç piyasada ise döviz ihtiyacı karşılanmıyorsa döviz değer kazanır ve kur piyasalarının fiyatları genel seviyede o ölçüde artış gösterir. Döviz piyasasında Euro’nun değeri sadece arz ve talep oranlarına göre değişmez. Siyasi olay, para ve maliye politikaları uygulamaları Euro’nun değerinde ciddi değişimlere sebep olmaktadır. Özellikle ülkede yaşanan siyasi gerilim ve olaylar borsanın eksi değer görecek şekilde olumsuz olarak neden olur. Bu işlemler döviz kur dengesinin ve doğal olarak fiyatların artış göstermesine olanak tanır. Böylece piyasaların dengesi değişir.

Genç çiftçi projesi nedir, nasıl başvurulur? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Euro Ne Zaman Değer Kaybetti?

Euro’nun değerinde azalma yaşanması 2008 küresel finansal kriz ile zirveye ulaşmıştır. Özellikle Euro bölgesinde etkili olan ekonomi sorunları Avrupa borç krizi ile başlamıştır. Yunanistan başta olmak üzere Portekiz, İrlanda, İspanya ve Kıbrıs gibi ülkelerde yaşanan Bu kriz sonucunda, ülkeler borçlarını ödeyemeyecek duruma gelerek çeşitli yardım kuruluşlarına başvurmayı uygun görmüştür.

Euro bölgesi ve bu bölge dışında kalan diğer ülkeler Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu’ndan sağladığı yardım paketleri ile ekonomilerine düzeltme yoluna adım atmıştır. Kriz sonucunda ortak para birimini kullanan ülkeler çok büyük ölçüde riskler yaşamıştır. Euro ise Amerikan dolarından serbest cari dolaşım sisteminde en çok tercih edilen ikinci en büyük rezerv paradır. Eylül 2018 yılı itibariyle yaklaşık olarak 1,2 trilyon Euro banknot ve madeni para değeri, dünyadaki en büyük değere sahip para birimi olarak gösterilmektedir.