• YARIM ALTIN
  7.890,00
  % 0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6428
  % 1,13
 • € EURO
  34,8903
  % -0,05
 • £ POUND
  41,4154
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4996
  % 1,05
 • РУБ RUBLE
  0,3656
  % -0,48
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dijital para birimleri her geçen gün artarken bunlarla beraberler gelişen platform uygulamaları ve borsalarda artmaktadır. En çok kullanılan alt coinlerden biri olanEthereum, piyasada en çok yapılan madencilik türüdür. Ethereum madenciliği ile elde edilen Ether ve Bitcoin gibi birden fazla kripto para birimleri blockchain blok zincir platformu üzerinden işlem görmektedir. İşlem gören bu blok zinciri üzeri Ethash olarak isimlendirilmektedir. Ethereum madenciliği yapmak için aşağıda verilen adımları izlemek gereklidir:

 • Yapılması gereken ilk adım My Ether Wallet internet sitesi üzerinden kripto paraların saklandığı sanal cüzdan açılır.
 • Açılan ana sayfada yer alan “New Wallet” yazan seçeneğe tıklanır.
 • New Wallet seçeneğine tıkladıktan sonra bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinden size en uygun yönetim tercihi seçilir ve bir Ether cüzdanı oluşturulur.
 • Oluşturulan Ether cüzdan bilgileri güvenli bir yere yedeklenir.
 • Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra Claymore Dual Mine programı cihaza indirilir.
 • Claymore dual Miner uygulaması üzerinde istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girilir.
 • Bilgiler girilip ilerlendikten sonra cihazınıza yeni bir dosya daha inecektir.
 • İnen bu dosya ilk indirildiği zaman program dosyasının içine eklenir.
 • Dosya program içerisine eklendikten sonra “start.bat” yazan dosyaya cüzdan numaranızı yazarak kaydedilir.

Yukarıda verilen tüm adımları tamamladıktan sonra madencilik Ethereum madenciliği işlemleriniz tamamlanmış olur. Yaptığınız bu işlemler sonunda her “start.bat” dosyasını açtığınızda Ethereum madenciliği yapılmış olacaktır. Bu şekilde elde edilen Etheriumlar sanal cüzdanınıza aktarılacaktır. Bu noktada unutulmaması gereken bir şey vardır. O da bir Ether cüzdanı açmadan Ethereum madenciliği yapmaya başlayamazsınız.

Claymore Dual Miner programı sayesinde madencilik havuzuna girmiş olursunuz ve farklı madenciler ile ortak bir şekilde çalışarak kazanç sağlar ve kazancınızı arttırırsınız. Cihazınıza kurmuş olduğunuz bu program ile Etherler üzerinden ortalama %1 ila %2 oranında komisyon alınabilmektedir.

Ethereum Madenciliği İçin Gerekli Olan Donanımlar Nelerdir?

Ethereum madenciliği yapabilmeniz için madencilik yapmak için kullanacağınız cihazınızın madencilik için gerekli donanımlara sahip olması gerekmektedir. Bunun içinde oldukça yüksek donanımlara sahip bir işletim gücüne ihtiyaç vardır. Bu da GPU gücüne sahip bir bilgisayar ile mümkündür. Ethereum madenciliği için gerekli olan donanımlar şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Madencilik yapmak için 64 bit bir Windows 10 kullanıcı minimum 4 GB bir belleğe sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu cihaz kullanıcılarının grafik kartı kullanması tavsiye edilir böylece daha kolay madencilik yapabileceklerdir. Fakat kimi durumlarda bu donanım yeterli olmayabilmektedir.
 • Madencilik yapmak için gerekli olan bir diğer şey ise AMD ekran katıdır. Ethereum madenciliğinde oldukça fazla kullanılan bu kart yüksek fiyatlara sahiptir fakat oldukça güçlü bir işlem gücüne sahiptir. AMD Radeon VII, AMD RX 580 modelleri en çok kullanılan işlemci modelidir. Bu modeller Ethash algoritmasını en iyi şekilde yöneten modellerdir. Her ne kullanırsanız kullanın güncel olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Madencilik için minimum Intel i3 CPU ve an az 4 GB Ram ve güçlü bir SSD karta ihtiyaç vardır. Birden fazla GPU gücüne ihtiyaç duyulabileceği için bahsedilen bu donanımlar bir arada tutulduğu zaman bilgisayar hızları artacağı için bilgisayarınız ya da bilgisayar kasası fazla ısınacağından iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Böylece madencilik yapıldığı zamanlarda işlemleriniz yavaşlamadan kolayca halledilebilecektir.

Binance LaunchPool nedir, stake nedir, nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Karlı Bir İşlem Midir?

etherum madenciligi kar getirir mi

Ethereum madenciliği karlı bir işlem olup olmadığına dair birçok konu mevcut olsa da bilindiği üzere karlı bir işlem olmaktadır. Bu kripto para madenciliği ile elde edilen 1 Ether şu anki piyasa değerlerine göre 200 Amerikan Dolarına denk gelmektedir. Madencilik için gerekli bütün donanımlar kurulduktan ve Ethereum madenciliğine başlandıktan sonra 180 MH/sn güç kullanılarak yaklaşık olarak yılda 4,21 Ether elde edilmektedir.

Ethereum piyasası blockchain alt yapısı üzerinden 15 saniyede bir blok üreterek madenci işlemlerinin başına ortalama 2 ETH ödül vermektedir. Eğer aynı anda iki blok üretiliyor ise üretilen bu bloklardan biri blok zincirine bir diğeri ise Uncle Block olarak adlandırılan bloğa denmektedir. Böylece blok içerisinde ayrı bir ödül alınır.

Ethereum madenciliği yapan kişiler yılda yaklaşık olarak 1,121 Amerikan Doları kazanmaktadır. Kazanılan miktar fazla olsa da madencilik yapmak için harcanan elektrik ve gerekli donanımları toparlayabilmek için edilen masraflar göz önüne alındığı zaman bu işi yapmaya başladığınız ilk iki yılda istediğiniz gibi bir kazanç elde edememeniz olasıdır. Fakat bunu uzun vadeli bir yatırım olarak görürseniz sonraki yıllarda yapacağınız madencilik işlemleri ile 1,121 Dolardan daha fazla bir gelire kavuşabilmeniz muhtemeldir. Yüksek gelirler elde etmek için de kurmuş olduğunuz donanımlarınızın güçlü olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü donanım ne kadar güçlüyse kazanç o kadar çok artacaktır.

Ethereum Madenciliğinden Nasıl ve Ne Zaman Ödeme Alınır?

ethereum madenciligi kazanlar ne zaman cekilir

Ethereum madenciliğinden ödeme alabilmek için öncelikle kurmuş olduğunuz donanım ve program üzerinden bir bloğu düzgün bir şekilde işlemeniz gerekmektedir. Doğru bir şekilde işlenen blok 3 ETH ödülü almaya hak kazanmış olur. Kazanılan bu ödül ile beraber yapıla madencilik işlemleri ile de ücret alınmaktadır. Madencilik işlemi yapanlar daha yüksek ücretler alabilmek için işlem gücü yüksek işlemlere öncelik vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda işlemleri yüksek olan işlerimin ücretlerinin de yüksek olması madencilik işi yapanlar daha fazla cesaretlendirmektedir. Yapılan işlemler sonucu kazanılan ödüller anında madenci havuzuna Ethereum cüzdanına aktarılmaktadır.

Burada elde edeceğini gelir hash oranı ve elektrik tüketimine göre hesaplanmaktadır. Buna ek olarak seçilen donanım gereksinimleri ve bant genişliğinde yer alan yükseltmelerin ücretlerini de hesaba katılarak Ethereum madenciliği ödeme oranları hesaplanmaktadır.

SuperFarm (SUPER) Coin nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.