• YARIM ALTIN
  8.278,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2550
  % 0,04
 • € EURO
  35,0406
  % 0,15
 • £ POUND
  40,9582
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4601
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3462
  % -0,34
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dogecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin bir şaka amacıyla ortaya çıkmıştır. İnternette popüler olan bir Shiba Inu köpeğine imada bulunmak istenmiştir. Fakat oluşturulduktan kısa zaman sonra bilinirliği ve değeri artmıştır. DOGE şeklinde kısaltılarak kullanılan Dogecoin bir kripto para birimidir. Litecoin tabanlı bu elektronik paranın sloganı “To the moon!” şeklindedir. 2013 yılında yapılan tanıtımının ardından bu kripto para biriminin birçok sadık kullanıcısı olmuştur. Ortaya çıkan topluluğu birçok faaliyetin gerçekleşmesine katkı sağlamıştır. Geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf şekilde oluşturulmuş bir ödeme sistemidir. Oluşturduğu sistemde blockchain teknolojisinde bir yenilik oluşturmak amaçlanmıştır. Bu nedenle para transfer işlemleri blockchain ağından yapılabilir. İlk ortaya çıktığında yatırım amaçlı olarak kullanıcıya bir ödül verilirdi. İlerleyen zamanlarda bu durum statik bir ödül durumuna gelmiştir. 2021 Şubat ayındaki piyasa değeri 3,9 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

dogecoin nitelikleri

Dogecoin özellikleri arasında ilk sayılabilecek olan Liecoin’e dayanıyor olmasıdır. Litecoin üzerinde gerçekleşen tüm değişimler ve yenilikler DOGE için de uygulanır. Büyük bir teknolojik atılım olma fikriyle yola çıkan bir proje değildir. Şaka amacıyla ortaya çıkan basit bir kripto para sistemidir. DOGE hakkında bilinen özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Platformda gelenekse bankacılık işlem ücretleri bulunmaz.
 • Kullanıcılara eğlenceli bir ödeme sistemi sunmak amaçlanmıştır.
 • Kullanıcıların kolaylıkla erişebileceği bir kripto para olmasına dikkat edilmiştir.
 • Deflasyonist değil enflasyonist bir kripto para birimidir.
 • Dolaşımda olan DOGE miktarında bir sınırlama yoktur. Buna bağlı olarak uzun vade işlemlerinde avantaj sağlayabilir.
 • Piyasada bulunan en aktif topluluklardan birine sahiptir.
 • Platformda uygulanan bahşiş sitemi bu topluluk aracılıyla çeşitli projeleri finanse eder.
 • Bahşiş sisteminde kullanıcılar bilinmesi gerektiğini düşündüğü diğer bir kullanıcıya katkı sağlayabilir. Aynı zamanda göndericiler içinde bahşiş vermek tercihe edilebilir.
 • Uzun bir süre düşük değerde kaldığı için kullanıcıların kolaylıkla ulaşabildiği bir kripto para haline gelmiştir.
 • Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi fazla profesyonel bilgiye ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir.
 • Madenciliği de yapılabilen bir para birimidir.

Hibe kredi nedir, nasıl alınır? Yazısına göz atabilirsiniz.

Dogecoin Kim Tarafından Kuruldu?

Dogecoin kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer olarak kabul edilir. Aslında kuruluşu şaka amacıyla atılan bir tweet üzerine başlamıştır. Jackson Palmer tarafından atılan tweet mühendis Billy Markus’ un ilgisini çeker. İki kurucu ortaktan Palmer Adobe yazılım mühendisi ve Markus da IBM yazılım mühendisidir. İletişime geçen ikili kısa zamanda DOGE çalışmasını tamamlar ve piyasaya sunar. Resmi olarak 6 Aralık 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Projenin oluşmasında Bitcoin’ den daha geniş bir kitle yaratabilmek amaçlanmıştır. Piyasadaki ilk 30 gününde 1 milyondan fazla kişi DOGE web adresini ziyaret etmiştir. Logo ve ismi oluşturulurken bir internet fenomeni olan Shiba Inu cinsi köpek kullanılmıştır. 2017 yılının aralık ayında 1 milyar dolar bir piyasa değeri elde etmiştir. 2021 yılının ocak ayında değeri %800 olarak arttırmış. Bu artışa Reddit kullanıcılarının yoğun ilgisi sonucunda ulaşılmıştır. 2021 şubat ayındaki değeri 3,9 dolara kadar çıkmıştır. Aynı zamanda Elon Musk’ ta DOGE atıflarında bulunan popüler simalardan biridir. Bu durumlar artışında etkili olmuştur.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

dogecoin mining nasil yapilir

Dogecoin madenciliği yapılırken blockchain’ indeki işlemlerin onay alması gerekir. Onaylama işlemi ise karmaşık matematik denklemlerinin çözülmesini gerektirir. Bu çözüme ulaşırken güçlü donanımlı bilgisayarlardan yararlanılır. DOGE satın lamayı düşünen kişilerin ilk adımlarından biri DOGE madenciliği yapmak olabilir. Bu madencilik yapılırken, zorluk seviyesi, algoritma, blok süresi ve ödül gibi yönleriyle diğer kripto paralardan ayrılır. Dogecoin özellikle hızlılığı konusunda birçok kripto para birimini geride bırakır. Bitcoin ile yapılan bir işlem 10 dakika sürerken DOGE için bu blok süresi 1’ dir. İki farklı madencilik türünden biri tercih edilerek işlem yapılabilir. Platformda solo ve havuz olmak üzere iki tür madencilik bulunur. Solo madencilik yapılırken işlemleri kullanıcı kendisi yapmak zorundadır. Solu madencilikteki bekleme süresi havuzdan çok daha fazladır. Riski faktörü de bu türde daha yüksektir. İlk blok ödülünü almak için bir kullanıcı haftalarca hatta aylarca bekleyebilir. Fakat ödül kazanıldığında havuz sisteminin aksine bir paylaşım olmaz. Ödülün tamamı bir kullanıcıya kalmış olur. Havuz madenciliğindeyse işlemleri onaylatıp kazanç elde etmeye çalışan bir grup kullanıcı yer alır. Bu gruptakiler işlem güçlerini paylaşır ve ödül kazanıldığında paylaşım yapılır. Havuz madenciliği yapılırken bir ücret ödenirken solo madencilikte ücret ödemesi yapılmaz.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin satın almak için kripto para alım satımı yapan internet sitelerine başvurulabilir. Bu işlemler yapılırken fazla bir teknik bilgiye gerek yoktur. Güvenilir bir kripto para borsasına üye olduktan sonra alım satım işlemleri yapılabilir. Kullanıcı seçtiği borsa sisteminde üyelik oluşturur. Bu üyelik sırasında gerekli olan bilgileri verir. Kayıt olunan kripto sitesinin anlaşmalı olduğu bankalar aracılıyla para aktarımı yapılabilir. Almak istediğiniz DOGE miktarı kadar Türk Liranız hesabınızda olmalıdır. Site üzerindeki adımları takip ederek kolay ve hızlı şekilde DOGE satın alırsınız. Ardından bu DOGE’ leri alım satım da kullanabilirsiniz. Bankalardan da bu kripto paranın alınması mümkündür. Kullanıcı kendisi için uygun yöntemi tercih edebilir.

Dogecoin Cüzdanları Nedir?

Dogecoin cüzdanı sadece size ait olan bir dijital cüzdan olarak tanımlanabilir. Bu cüzdan internet üzerinden elde edilir. Bu cüzdanlar sadece dijital ortamlarda var olabilir. DOGE saklamak amacıyla kullanılabilecek birçok dijital cüzdan vardır. Kullanıcıların tercih edebileceği dijital cüzdanlar şu şekildedir:

 • Yazılım Cüzdanları: DOGE üzerinden indirip alım satım işlemlerinizde kullanılabilecek yazılım cüzdanları vardır. Bunlar Dogecoin Core ve MultiDore şeklinde adlandırılır. Dogecoin Core cüzdanı içinde tüm coinlerin blockchain içeriği vardır. Bilgisayarınız indirme işleminden sonra DOGE noduna dönüşmüş olur. MultiDoge ise bilgisayarınızı bir noda dönüştürmez ve sadece kullanacağınız bilgilere yer verir.
 • Online Cüzdanlar: DOGE satın alma işlemini yaptığınız sitedeki dijital cüzdanlardır. Bu cüzdanların indirilmesi gerekli değildir.

Devlet destekli hangi isler yapılabilir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Dogecoın Neden Yükseliyor?

Dogecoin yükselme nedenleri birkaç olaya bağlanabilir. Artış nedenlerinden biri olarak DeFi gelişmesi gösterilebilir. Meme coin’ in DeFi gelişmesi finansal analistler tarafından DOGE’ nin yükselişinin nedenlerinden biri olarak görülüyor. DOGE’ nin tokenize edilmiş hali olan renDOGE finans kullanıcıları için işlem yapabiliyor. Bu işlemler Ethereum ağında gerçekleşiyor. Analistlerin aktardığı durumlardan biri de kripto para borsasında bulunan Defi yatırımcıları OpenDAO projesinden aldıkları destektir. Bu destekle ellerinde bulunan Dogecoin’lerin kullanımını artmıştır. Dolar tarafından desteklenen bir sabitcoin haline gelmesi değerinin artmasında oldukça etkili olmuştur. Bazı duyurular da yükselmeye etki etmiştir. Bunların başında Ren yatırımcılarının duyurusu gelir. Bu duyuru vasıtasıyla denetim sona erdiği zaman DOGE yatırımı yapan kişilerin elinde bulunan renDOGE’ leri teminat olarak gösterebileceği açıklanmıştır. Elde bulunan renDOGE’ lerin sabitcoine dönüşmesi mümkün olacaktır. Değerinde etkili olan isimlerden biri Elon Musk olmuştur. Elon Musk Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’ su olarak piyasa hareketlerinde etkisi bulunan biridir. Bu nedenle Musk’ ın sosyal medyada zaman zaman DOGE’ yi dile getirmesi artışında etkili olmuştur. Onun verdiği desteğin ardından değerinde bir sıçrama yaşandığı söylenebilir.

YORUMLAR YAZ
 • Gümüş Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?3 yıl önce
 • […] Dogecoin nedir? Özellikleri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]