• YARIM ALTIN
  7.926,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2250
  % 0,04
 • € EURO
  34,9921
  % 0,28
 • £ POUND
  41,2111
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4443
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3574
  % 0,04
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Uniswap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Uniswap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Uniswap merkeziyetsiz bir borsa sistemidir. Ethereum tabanlı şekilde oluşturulmuştur. Uniswap ERC20 tokenlerini takas ederken aynı zamanda ve ETH’nin bir ERC20 ile takas edilmesini sağlayabilir. Bu işlemin tersinin yapılmasına da imkan tanır. %100 zincir içi bir piyasa üreticisi konumundadır. Uniswap ERC20 ile likidite havuzlarına katkı yapmanızı ve komisyon kazanmanızı sağlar. Merkeziyetsiz şekilde oluşturulan bu değişim sisteminde akıllı sözleşmeler kullanılır. Herhangi bir merkez ya da yönetici olmadığı için ERC20 tokenlarının değişimi akıllı sözleşmelerle yapılır. Havuz sistemi içinde ERC20 ile uyumlu olan herhangi bir tokenin değişimi mümkündür. Direk takas işlemi cüzdanınıza ile yapılabilir. Bu durum merkezi borsa sisteminden onu ayıran en önemli özelliklerden biridir. Aynı zamanda cüzdanınızı kimseye emanet etmek zorunda kalmayacağınız bir sistemdir. Sabit ürün Pazar yapıcı modeli ismi verilen bir mekanizmayla kurulmuştur. Yenilikçi bir yapıya sahip sistemde fiyatların oranları havuz likiditesine göre değişiklik gösterir. Kullanıcılara vaat ettiği verimlilik ve otomatik işlem özelliklerle dikkat çeker.

Uniswap Özellikleri Nelerdir?

Uniswap özellikleri onu merkezi bulunan borsa sistemlerinden ayrı bir konuma getirir. En önemli özelliklerinin başında Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir yapı oluşu gelir. UNI şeklinde anılan sistemde kullanıcılara işlemleri otomatikleştirmeye yarayan bir yapı sunulur. Yenilikçi bir kullanımı vardır. Herhangi bir evrak olmadan işlemler yapılabilir. Klasik olan borsa sistemlerindeki gibi fazla teknik bilgiye gerek yoktur. Hızlı ve pratik bir şekilde kullanılabilir. Kullanıcılar az bir yatırımla bile bu sisteme katılabiliyor. Özellikle küçük girişimciler tokenlarına hızlıca değer biçebilmesi ve likidite sağlanması için bu borsa sistemini tercih edebiliyor. Sistemde robot bir piyasa yapıcı bulunuyor ve fiyatlar el değmeden belirlenebiliyor. Alım satım işlemleri bir tokeni diğer bir tokenle değiştirme şeklinde işliyor. Bütün işlemleri için farkı iki tokenden oluşturulmuş havuzlar bulunuyor. Akıllı sözleşmelerle bu havuzlarda fiyat belirlenerek işlem yapılıyor. UNI Token bakiyesine sahip olarak sistem üzerinde söz sahibi olabilirsiniz. Fakat UNI Token madencilik yapılan bir kripto para biri değildir. Piyasaya toplam 1 Milyar UNI sürmesi planlanmıştır. Şu an dolaşımda bulunan miktar ise 202.417.054 UNI şeklindedir.

Uniswap Kim Tarafından Kuruldu?

unswap kurucu sirketi

Uniswap kurucusu Hayden Adams olarak kabul edilir. Adams tarafından oluşturulan formül sayesinde bu sistem başlamıştır. Aktif biçimde kullanılan AMM çözümlerinden biridir ve X * Y = K formülüyle çalışmasını sürdürür. UNI kullanıcılara Ethereum üzerinde yer alan AMM’ leri tanıtmak amacıyla sunulmuştur. 2018 yılında piyasaya sürülmüş merkeziyetsiz bir protokoldür. Aynı zamanda likidite sorunları da çözmeyi amaçlar. Hayata geçmesinde Ethereum üzerinde kurucu ortağı bulunan Vitalik Buterin etkisi de bulunur. Protokolde onun ilham vermesiyle UNI Token tasarlanmıştır. UNI Token 2020 yılından itibaren ciddi bir değere sahip olmuştur.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap çalışma sistemi geleneksel borsalardan farklıdır. AMM şekliden kısaltılan Automated Market Maker yani Otomatik Piyasa Yapıcı modelinde çalışır. Bu modelin Constant Product Market Maker tasarımı tercih edilmiştir. Kullanıcılara emir defteri sunmayan bir çalışma şekli vardır. Alım satım işlemleri akıllı sözleşmeler vasıtasıyla likidite havuzlarında gerçekleşir. Herkes bu havuzlarda likidite sağlayıcısı olabilir. Bunun için iki tokenın eş değerinin yatırılması gerekir. Bunlar ETH ve ERC20 tokenı olabilir. Likidite sağlayan kullanıcılar bunun karşılığında havuzdaki tüm likidite payını temsil eden tokenları alır. Havuz kurulurken içindeki iki token birbirine eşit değer oluyor. Her bölme için gereken token tamamlandığında sayılar çarpılıyor. Toplam havuz büyüklüğü elde ediliyor. Hesaplama işlemleri yapılırken bu havuz büyüklüğünden faydalanılıyor.

Bitcoin nedir? özellikleri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

Uniswap almak için internet sitelerinden yararlanılabilir. Uniswap yatırımı yapmak için güvenilir bir borsa sitesi üzerinden alım işlemi yapılabilir. Alım işlemi yapmak isteyen kullanıcıların herhangi bir resmi belgeye ihtiyacı olmaz kolay şekilde satın alma işlemi tamamlanır. İnternet üzerinden birçok kripto para borsasına ulaşabilirsiniz. Bu borsalardan birine üyelik oluşturmanız gerekir. Üye olduktan sonra gerekli para yatırma işlemleriyle UNI satın alımını tamamlarsınız. Diğer borsa platformlarının yanı sıra UNI kendi internet adresi üzerinden de satın yapıyor. İsteyen kullanıcılar UNI’ nın kendi adresini tercih edebilir. Kullanıcı satın aldığı UNI’leri dijital cüzdanında saklayabilir. Bu saklama işlemini ERC20 dijital fonlarında kullanılabilecek herhangi bir cüzdanında yapılabilir.

UNI Token Nedir?

UNI Token merkeziyetsiz şekilde oluşturulan UNI borsasındaki yönetim tokenıdir. Bu token sayesinde söz sahibi olunabilir. 2018 yılında yılında piyasa sürülmüş bu token 2020 itibariyle ciddi derece değer kazanmıştır. DeFi projelerine karşı artan ilgi UNI Token’ ın değer kazanmasında etkili olmuştur. Şu an dolaşım olan UNI Token miktarı 202.417.054 UNI şeklindedir. Şirketin piyasaya sürmeyi düşündüğü miktar ise 1 Milyardır. Kullanıcılar UNI protokolündeki güncellemelere sahip oldukları tokenlar aracılıyla oy verebilir. Sistem içindeki gerçekleşecek olan güncelleme ve değişimler bu şekilde değerlendirilebilir. Yapılaması planlanan güncelleme ya da değişimin uygulanmasında sadece oylama sonucu dikkate alınır. Bunların dışında UNI Token madenciliği yapılan bir kripto para değildir.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

uniswap kullanim yolu

Uniswap kullanımı kullanılanlar https://app.uniswap.org ve https://uniswap.exchange adreslerinden yapılabilir. Bağlantıların güvenli ve gerçek olduğu kullanıcı tarafından kontrol edilmelidir. Kullanım sırasında dijital cüzdan bağlantısı kurularak kolaylıkla takas yapılabilir. UNI açık kaynaklı bir protokol şeklinde tasarlanmıştır. Bu durumda her kullanıcı kendi ön yüz uygulamasını oluşturabilir. UNI kullanımında şu adımlar takip edilebilir:

 • İlk olarak Uniswap arayüzüne gitmelisiniz.
 • Burada dijital cüzdanınızı bağlamalısınız. Dijital cüzdan olarak MetaMask, Trust Wallet ya da desteklenen herhangi bir Ethereum cüzdanını tercih edebilirsiniz.
 • Takas işlemi için vermek istediğiniz token seçilmelidir.
 • Aynı zamanda takas işlemi sonucunda almak istediğiniz token de seçilir.
 • Takas et düğmesine bastığınızda takas işlemi tamamlanmış olur.
 • İşleminizi tekrar kontrol edebilirsiniz.
 • Cüzdanına gelen işlem talebini onaylamayı da unutmamalısınız.
 • Son olarak işleminiz Ethereum blockchaini üzerinde onaylanmalıdır.
 • Yaptığınız işlemin durumunu https://etherscan.io/ adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Devlet destekli konut hesabı nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Uniswap (UNI) Neden Yükseliyor?

Uniswap’ ın yükselme nedenleri günlük hacim artışı, toplam değer artışı ve yönetişim özellikleri yer alıyor. UNI kısa bir süre önce kurulmuş olsa da hızlı şekilde günlük işlem hacminin ve platforma kitlenen toplam değerin artığı görülmüştür. Aynı zamanda yapılan UNI v3 lansmanı da değerinin artmasında etkili olmuştur. Uniswap özellikle DeFi protokolleriyle artış sağlamıştır. 4 milyar dolarlık bir borsa değerine sahiptir. Diğer borsa protokollerini geride bırakan UNI 5.57 milyonluk işlem hacmine sahip olmuştur. Protokoldeki yenilikler ve kullanıcılara uygulanan değişimler olumlu bir yol haritası oluşturmuştur. Teknik iyileşmeler büyümesindeki etkenlerden biridir. Hazırlanan verilere göre UNI protokolünde 100 bin üzerinde UNI sahibi adreslerin sayısı 237’ ye kadar ulaşmıştır. Yükselen kilitli toplam değerinde kullanıcılara ödül kazanmak için fon yatırma imkanı sunulur. Bu kullanıcılar diğer borsa sistemlerinden daha rekabetçi bir likidite havuzuyla karşılaşır. İşlem hacminin yüksekliği UNI sistemini diğer borsalarla da rekabet etmek durumunda bırakır. Topluluğun yapılan güncelleme ve yeniliklere dahil edilmesi de kullanıcıları için olumlu bir durumdur. Yeni versiyonunda kullanıcı onayla kararlar alınmadı piyasa üzerindeki değerini artıran durumlardan biridir.