• YARIM ALTIN
  7.848,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5592
  % 0,13
 • € EURO
  35,0384
  % 0,35
 • £ POUND
  41,4862
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4870
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3910
  % 2,64
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ruble Nedir? Tarihçesi

Ruble Nedir? Tarihçesi

Ruble, Rusya’nın para birimidir. Bu para birimi dünyanın düşük değerli para birimlerinden bir tanesi haline gelen, pek çok ülkeye yapılan ticarette de tercih edilen, finansal bir meta haline gelmiştir. Rusya her ne kadar sermayesi güçlü bir ülke konumunda olsa bile ruble para birimi değersiz hale getirilmiştir. Rusya dünyanın en geniş Ülkesi konumundadır. Birçok ülke ile ticari faaliyetlerini etkin bir şekilde devam ettiren ülke, Dünya Ticaret Örgütü üyesi olarak devletlerarası ekonomi ve finans ortaklık programlarına daha son hızla devam etmektedir.

Ruble Para Birimi Nedir?

Ruble para birimi, dünyadaki süper güçlerden birisi haline gelen Rusya’nın milli para birimidir. Sembolü ortası çizgili büyük p harfi şeklindedir. Uluslararası kodu RUB olan paranın finans piyasasındaki yüksek işlem gören hacmi ile dikkat çektiği bilinmektedir. Minör para birimleri arasında gösterilen rublenin basılması ve piyasaya sürülmesi işlemi Rusya Merkez Bankası tarafından faaliyete geçirilmektedir. Rusya para biriminin tarihi Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği’ne kadar uzanmaktadır. Dünyanın sayılı büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, dünyada ilk 10 sıraya yerleşen zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına da sahip olan bir ülkedir. Ruble ülkenin bu gelişmişliğine tezatlık oluşturacak bir seyir göstermektedir. Güncel kur üzerinden 1 Türk lirası yaklaşık olarak 15 Rus Rublesi ne eşdeğer kabul edilmiştir. Bu değer kaybı paranın finans piyasasında daha güçsüz kalmasına ve devasa ekonomilerde boy ölçüşmek yiyecek düzeye gelmesinde son derece etkilidir.

Ruble Nasıl Ayakta Duruyor?

ruble nasil etkinligini korumaktadir

Rublenin etkinliğini koruması ve ekonomide aktif yer alması Rusya’nın elindeki rezerv ürünü kullanmak istemesi ile doğrudan ilişkilidir. Piyasasını, ekonomik şartları oldukça gelişmiş şekilde devam ettiren Rusya 21. yüzyılın başından itibaren bu yana yüksek iç tüketim hacmi yakalayarak siyasi istikrar göstermeye başlamıştır. Bu dönemde ülkenin elinde bulundurduğu altın ve döviz rezervleri küresel dünyada ve en çok göze çarpan borsada yüksek kazanç sağlanmasında etkili olan finansal ekonomi değerleridir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan ruble için Rusya Merkez Bankası çeşitli politikalar yürüterek elindeki rezervinin uluslararası ekonomide kendini ülkelere ispat etmeye amaçlamıştır.

Ruble Ne Zaman Değer Kazanmaya Başladı?

Rublenin değer kazanması yaklaşık olarak 2018 yılının başlarıdır. Bu tarihe kadar ruble, milli ekonomide ve küresel finans piyasasında değer kaybında olmuştur. Ruble her ne kadar düşük değerli bir para birimi olarak gösterirse bile aktif finans piyasalarında minör parite sistemi ile ekonomiye canlılık kazandırmaktadır. 2018 yılının başında birçok Kredi değerlendirme kuruluşu yatırım yapabilir notu ile ülkenin rublesinin değer kazanması için pek çok olumlu not kullanmıştır. Gelişmekte olan ülkenin para birimleri arasında en çok değer kazanan paralardan olmayı başaran ruble, dünya medyasında ve aktif pazar ekonomisinde boy göstermeye başlamıştır.

Rublenin Birimi Nedir?

Rublenin alt birimine kapik adı verilir. 1 ruble 100 kapike eşit olacak şekilde hesaplanmıştır. Bu değerleri Rusya Federasyonu Abhanza ve Kuzey Osetya da kullanmaya başlamıştır. Kapik değerlerinin Belarus’ta kullanılan ruble ile karıştırılmaması tavsiye edilmektedir. Rusya çarlığı döneminden bu yana aktif olarak kullanılan ruble, ülke ekonomisinin gelişmişliğini ve devasa büyüklüğünü tam olarak yansıtmaz. Ruble, Rusya Merkez Bankası denetiminde olup 2014 yılında en çok değer kaybeden ülke para birimlerinden bir tanesi konumuna gelmiştir.

En yüksek mevduat faizi veren bankalar 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

En Yaygın Kullanılan Ruble Banknotları ve Madeni Paralar Hangileridir?

En çok tercih edilen Rus Rublesi banknotları ve madeni paraları şu şekilde sıralanabilir:

 • 10 Rus rublesi;
 • 5 Rus rublesi;
 • 50 Rus rublesi;
 • 100 Rus Rublesi;
 • 500 Rus Rublesi;
 • 1000 Rus Rublesi;
 • 5000 Rus Rublesi;
 • 1 Kapik;
 • 5 Kapik;
 • 10 Kapik;
 • 50 Kapik;
 • 1 Rus Rublesi;
 • 2 Rus Rublesi;
 • Son olarak 5 Rus Rublesi şeklindedir.

Rublenin Değer Görmesi İçin Hangi Politikalar Yürütülmektedir?

rublenin etkinligini arttirmasi icin yurutulen politikalar

Rus rublesinin değer kazanması için gerçekleştirilen aktif politikalar 2014 yılında faizinin bir gecede yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye yükseltilmesi durumudur. Böyle bir koruyucu politika yürütülmesindeki en büyük sebep rublenin son 16 yılın en sert düşüşünü yaşaması gösterilebilir. Merkez Bankası tarafından böyle riskli bir dönemde kurlarda etkin düşüşü durdurmak için enflasyon tehlikesini önlemek amacıyla faiz gelirlerini artırıldığı görülmüştür. 2014 yılında 6 kez faiz aktarımı yapan bankalar, rublenin en çok düşüş yaşayan para birimi olmasını ne yazık ki engelle yememiş ve yapılan tüm ekonomi politikaları geçersiz bir hale gelmiştir.

Rus Rublesi özellikle Petrolde ortaya çıkan hareketliliklerden son derece etkilenmektedir. Paranın değeri düşük olmasına karşın petrolün küresel ekonomideki yeri ve önemi yadsınamayacak kadar güçlüdür. Bu nedenle petrolden dolayı ortaya çıkan tüm dalgalanma ve hareketlilikler rublenin takip edilmesine zemin hazırlar. Buna ek olarak Rusya’nın Türkiye ile olan mali, siyasi ve diplomatik ilişkileri etkin bir şekilde takip edilerek, rublenin Türk Lirası karşısındaki değeri uzmanlar tarafından yakın bir şekilde izlenip Buna göre yorumlanmaktadır.

En Çok İşlem Gören Rus Rublesi Pariteleri Hangileridir?

Aktif Piyasada en çok işlem gören Rus rublesi pariteleri Amerikan doları, Euro ve Türk lirasıdır. Rus Rublesi en çok Amerikan doları parite değeri ile kıyaslanarak, kur yapısı etkin bir şekilde izlenerek, dünya üzerinde ilgi uyandırmaktadır. Rusya’nın ticari ilişkileri Euro, Japon yeni, Çin yunan ve sterlin ile oluşturulan pariteler ile takip edilmektedir. Her bir döviz yapısı farklı parite özelliği göstererek ruble kur piyasası farklı fiyat hareketlilikleri ile iniş çıkış göstermektedir.

KOSGEB Nace kodu nedir, ne işe yarar? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Amerikan Doları ve Rus Rublesi Parite Değeri Nasıldır?

Amerikan dolarının Rus Rublesi karşısındaki değeri piyasadaki parite dolaşım hızını ve aktifliğini etkiler. Parite gösterimi rublenin karşıt, doların temel döviz olarak işleme alındığını kanıtlar. Parite ruble ile ters orantılı, dolar ile doğru orantılı olacak şekilde borsada ve döviz kurlarında dolaşım göstermektedir. Ruble değer kazanırken paritede aktif olarak düşüşler yaşanır.