• YARIM ALTIN
  8.077,00
  % 0,53
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6971
  % 0,04
 • € EURO
  35,4626
  % 0,03
 • £ POUND
  42,0400
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3773
  % -0,04
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İngiliz Sterlini Nedir? Tarihçesi

İngiliz Sterlini Nedir? Tarihçesi

İngiliz Sterlini tarihçesi 1745’ten sonra değişerek insanlık tarihinde yeni revizyonlara neden olmuştur. Bu tarihin ardından 1 ya da 2 puan değerinde olan banknotlar basılmış, Napolyon Savaşı’ndan sonra ise bu paralar da tedavülden kaldırılmıştır. 1855 senesinden itibaren basılan banknotlar tamamen baskı sistemine girerek çoğaltılma ya devam edilmiştir. II. Dünya Savaşı tüm dünyayı sadece siyasal açıdan değil ekonomik olarak da etkilemiştir. Bu tarihin ardından sonra basılan banknot paraları ikinci dünya savaş yıllarında Bank of England üzerinde oldukça çarpıcı sonuçlar yaratmıştır. Dünya Savaşı yılları sürecinde İngilizler, Naziler tarafından basılan sahte pandaların piyasaya sürülme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve ülkede sahte İngiliz sterlin paraları basılmaya başlamıştır.

İngiliz Sterlin Hangi Bölgelerde Kullanılır ve Nerelerde Basılır?

İngiliz Sterlininin kullanıldığı bölgeler İngiliz Antartika bölgesi, Güney Georgia Adaları, Güney Sandwich Adaları, Falkland Adaları, Cebelitarık, Saint Helena, Asenkron, Birleşik Krallık gibi yerlerdir. İngiliz sterlini kullanan bazı ülkeler resmi kullanıcılar arasında gösterilmemektedir. Bu ülkeler Man Adası, Zimbabve, Guarnsey, Pitcairn adalarından oluşan bir grup ülkedir.

Sterlin basım aşaması ve tedavi ile giriş çıkış işlemleri İngiliz Merkez Bankası gözetimi altında yapılmaktadır. İngiliz sterlinin basıldığı finansal birimi Merkez Bankası yönetimidir. İngiltere ve Galleer’de sterlin için resmi banka ve banka sağlayıcısı Bank of England olarak bilinir. Kuzey İrlanda, İskoçya, Channel Adaları, Man Adası gibi bölgelerde geçerlidir. Resmi bile olsa birden çok para basma yetkisi olan grubun bulunması büyük bir eksiklik gibi görülüyor olsa bile Bank of England dışındaki bankalarda basılan sterlin banknotları senet yerine geçmez.

En yüksek mevduat faizi veren bankalar 2021 Yazısını inceleyebilirsiniz.

İngiliz Sterlininin Özellikleri Nelerdir?

ingiliz sterlini nitelikleri

İngiliz para birimi sterlinin niteliği temel olarak en eski para birimi olmasıdır. İngiliz sterlini resmi kaynaklara göre İngiliz Poundu olarak geçmektedir. İngiliz sterlini Pound başta olmak üzere Büyük Britanya Pound Sterling gibi farklı isimler ile anılmaktadır. Major bir döviz olarak bölgenin hem güçlü hem de en eski para birimi olma özelliğini taşımaya devam eder. Paranın kısaltılmış şekli Büyük Britanya poundundan gelir. GBP (Great Britian Pound) şeklinde bilinen para birimi çeşitli isimlerle anılır. İngiliz sterlini kimi zaman alt birimi olan Penny olarak adlandırılır ve sterlin para birimi olarak ondalık sisteme göre kullanılmaya başlanmıştır.

İngiliz Sterlini Tarihçesi Nedir?

İngiliz Sterlini tarihçesi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Ve bunun yanı sıra siyasi ve ekonomik buhranlardan zarara uğrayarak büyük sarsıntılar geçirmiştir. 1971 yılında ondalık gününe dayanmakta olup bu tarihten itibaren uygulamaya konulan yeni ondalık sisteme göre işlem görerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İngiliz Sterlini çok uzun yıllardan beri dünyanın en değerli dövizleri arasında yer alsa bile İngiltere’nin kurmuş olduğu brexit sürecinden oldukça kötü şekilde etkilenmiştir. Parasal süreçte yaşanılan şu an hala oldukça güçlü bir para birimi olarak tercih edilir. Dünya borsasında ve ticari yönetim fonksiyonlarında sterlin euro ve dolardan sonra en çok rezerve edilen para birimi olarak işlem görmeye devam etmektedir. Euro, dolar ve yeniden sonra döviz piyasasında en çok işlem görecek borsada hızlı yükselişe geçen bir para birimi olarak nitelendirilir. Kullanılmaya başlandığı andan itibaren kesintisiz bir şekilde tercih edilen nadir para birimlerinden bir tanesidir.

İngiliz Sterlini Dünya Ekonomisinde Neden Önemli?

İngiliz sterlinin Dünya ekonomisi üzerinde önemli olmasının sebebi Sanayi Devrimi miladı ve hizmet gelirlerinden karşılanan finans ve borsa başarısıdır. Avrupa’da Sanayi Devriminin gerçekleştiği ilk ülke İngiltere’dir. Sanayi Devrimi İngiltere başta olmak üzere tüm dünyaya yön veren ekonomisi ve ülkenin siyasal yapısını değerlendirmesini sebep olan, devasa finansal konjonktürleri bulunan bir devrimdir. Sanayi Devriminin İngiltere’de başlaması ise ülkenin sterlin para biriminin güçlü bir konuma erişmesi için önemlidir. Günümüzde İngiliz sterlini, dolar ve euro karşısında en güçlü gösterilen para birimi olarak kabul edilir. Para ve maliye politikası desteği ile yatırımcıların kazançlarına ivme kazandırmaya devam eder. İngiliz sterlin hiçbir para birimi ile yarışmayacak düzeye gelmesi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasında oldukça etkilidir.

İngiliz Sterlininin Kraliyet Sarayındaki Yeri

ingiliz sterlini kraliyet sarayindaki konumu

İngiliz sterlininin kraliyet sarayından konumu özellikle kraliyet düzeninde kim tahta çıkarsa çıksın bozuk para üzerindeki temsili resimlerde baktığı yönün tersine bakmak zorunda kalmalarından ileri gelir. Tahtın şu anki sahibi Kraliçe Elizabeth sağ bakıyor ise tahtın bir sonraki gelen sahibinin de yüzünün sol tarafa bakması gerekmektedir. İngiliz sterlinin bozuk para basımında Kraliyet soyundan gelen ve tahtın sahibi olan kişilerin resimlerinin basılması zorunludur. 2 adet 1 pound karşılığı ve 1 adet 2 poundun değeri, 2 adet 5 pound ve 1 adet 10 pound ağırlıkları toplamda aynı olarak kabul edilmiştir.

KOSGEB Nace kodu nedir, ne işe yarar? Yazısına da göz atabilirsiniz.

1 Milyon Pound ve 100 Milyonluk Banknotlar Neden Kullanılır?

1 milyon pound ve 100 milyonluk banknotların kullanımı BBC’ye göre İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki ticari bankalar aracılığı sayesinde tedavi ile çıkarılıp, yansıtılan paraların derinin alınması bakımından önemlidir. İngiliz sterlini, tarih bakımından en büyük kağıt para limiti 50 sterlin olarak gösterilse de İngiltere Merkez Bankası derinliklerinde çok az miktarda 1 milyon poundluk ve 100 milyon sterlinlik dev banknotları da bulunmaktadır. Bunun için İskoçya ve Kuzey İrlanda bankalarının kendi formaları ile para basmaları gerekmektedir. Böylece eşit miktara paranı sterlin karşılığının ve para değerlerinin İngiltere Merkez Bankası’nda bulundurularak piyasaya sürülmesi gerekir.

1860 ve 1956 yılları arasında da tedavide kalan çeyrek Penny değerlerini tarih içerisinde 6 kral ve kraliçe görmeyi başarmıştır. İngiltere Global dünya pazarı içerisinde aktif olarak yerini almışken tedavi ile koymuş olduğu para birimlerini Merkez Bankası raporu eşliğinde dolaşımdaki bir milyon banknot içinde olmak üzere, 300 adet sahte banknot basılmıştır.