• YARIM ALTIN
  8.202,00
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8959
  % 0,27
 • € EURO
  35,8392
  % 0,65
 • £ POUND
  42,5208
  % 0,69
 • ¥ YUAN
  4,5266
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3740
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  1912937,747
  % -1,15
 • BIST 100
  %

Gümüş Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Gümüş Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Gümüş hesabı, dijital bankadan önce, ziynet eşyası olarak kullanıldığı gibi yatırım hedefli sarf edilen kıymetli bir maden olup dijital bankacılık prosedürlerinde vadesiz gümüş hesabı açıp yatırım yapılabilir. Başka yatırım araçlarından biri bulunduğu amacıyla pek bilinmese de dolar, sterlin gibi kişiye kar karşılayabilmektedir. Bazı bankaların gümüş madenine yatırım gerçekleştirmek isteyen müşterilere yönelik açılan vadeli ya da vadesiz hesaba, gümüş hesabı denilmektedir.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Gümüş hesabı açmak için, öncelikle açılış sonrası takip prosedürünü anlık olarak yapılmasına gerek olmamakla beraber, 100.000 TL’ye varan gümüş hesabı yatırımları TMSF doğrultusundan emniyet altına alınmaktadır. Gümüş hesabı açmak için ilgili bankanın şube ve internet siteleri üzerinden hesap açma işlemleri herhangi bir şüpheye yer vermeksizin yatırımlar da rahatlıkla yapılabilir. Gümüş hesabı açıldıysa bazı bankalar gümüşü fiziki olarak vermeyebilir, vadesiz gümüş hesabı üstünde yer alan değişik hesaplara anlık havale prosedürü emri verilebilir. Gümüş hesabı üstünde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altında bulunup birçok banka hesap amacıyla Türk Lirası ve Amerikan Doları üstünden prosedür kabul etmektedir.

Gümüş Alım Ve Satım İşlemleri

gumus alis verisi nasil yapilir

Gümüş alım ve satım uygulamaları, hesap içerisinde alış ve satış yapılan platformlar, Denizbank’ın gümüş hesap kısmı, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans ve Emlak Katılım Bankası ile Borsada GMSTR Borsa yatırım fonu şeklinde yapılabilmektedir. Gümüş mevduat hesabı açıldığında gümüş madeni alıp satma prosedürleri oluşturulur. Uzun veya kısa vadeli, karlı olabilen gümüş hesabı diğer dövizlerden daha fazla kar getirmektedir.  İstenildiğinde bankaya üç hafta öncesinden durumu açıklayıp hesapta bulunan gümüş fiziki olarak temin edilebilir.

Dogecoin nedir? Özellikleri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Gümüş Kuru Saatleri

Gümüş kuru zamanları, güncel kur üstünden prosedür gerçekleştirmek için 09:00-17:30 arası zamanlarda yapılabilir. 17:30-09:00 saatleri arasında ise marjlı kur üstünden prosedür yapılabilir. Gümüşe dayanan hesap üstünde olan gümüşlerin 150.000 TL’ye kadar olan tutarı mevduat güvencesi bulunmaktadır. İstenen banka müşterisine hesaptan gram bazında gümüş havalesi mümkündür.

Gümüş Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Gümüş hesabı açan bankalar ve bu bankaların özellikleri şu şekildedir;

 • Deniz Bank: Deniz Bank kullanıcıları hesap ile yatırım prosedürlerine devam ederek, gümüş madeni değer kazandıkça yatırımların vasıtası ile güvenilir kazanç elde edilebilir.
 • HSBC: HSBC Bankasında da gümüş hesabı açılabilmektedir. HSBC Müşterileri gümüş hesabıyla gümüş alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla şubeleri, internet ve mobil bankacılığı kullanabilmektedir.
 • Türkiye Finans: Gümüş hesabı için Türkiye Finans Bankası şubelerinden, internet bankacılığı üstünden ya da telefon bankacılığından gümüş yatırımı hesabı açma işlemleri gerçekleştirilebilir. Güvenli bir biçimde yatırım gerçekleştirmek için bankanın sunmuş olduğu fırsatlar dikkate alınabilir ve gümüş hesabı açan bankalardan olan Türkiye Finans bankası üstünden prosedürler genelde TFX üstünden yapılmakta olup incelenebilir.
 • Kuveyt Türk: Gümüş hesabı için Kuveyt Türk, gümüşe yatırım gerçekleştirmek isteyenler kişiler için fırsatlar yayınlayan bankalardan biridir. Vadesiz olarak açılan hesap üstünden gümüş hesabı açılabilir ve yatırımlar istenildiği şekilde oluşturulabilir.

Gümüş Yatırımı Yapmanın Yolları

Gümüş yatırımı yapmanın çeşitleri, sadece bankada bir hesap açma seçeneği haricinde pek çok seçenek bulunmaktadır. Gümüş satın almak, Uluslararası Döviz Piyasası’nda gümüş kontratı alıp satmak, borsa yatırım fonu üzerinden alım satım işlemi yapmak gibi yöntemler ile gümüş yatırımı yapılabilir. Vadesiz gümüş hesabı olan kişiler altın satın alır gibi gram gümüşte satın alabilirler. Vadeli olarak açılan gümüş hesaplarında ise vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi her ay belirli bir oranda kazanç sağlanması mümkün olmaktadır. Gümüş hesaplarında da altın hesaplarında yapılabilen her türlü işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Uniswap nedir? Özellikleri nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Gümüş Yatırım Güvenceleri Nelerdir?

gumus yatirim teminatlari

Gümüş yatırım teminatları, gümüş hesaplarında da altın hesaplarında yapıldığı gibi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)  tarafından devlet güvencesi sağlanmaktadır. Belirlenen sigorta teminatı ile hesaplar güvence altına alınmaktadır. Altın fiyatlarında değişiklik olduğunda aynı şekilde gümüş fiyatlarında da değişim olmakta olup, her iki fiyatta olan değişiklikler siyasi ve ekonomik gelişmelerle bağlantılıdır. Bazı yatırımcılar dövize yatırım yapmanın altın ya da gümüşe yatırım yapmaktan daha uygun olduğunu düşünmektedir fakat döviz yatırımı daha mantıklı bir seçenek olarak görülse de gümüşe yatırım yapmak fiziki olarak ve sözleşme bazında daha doğru bir seçenek olmaktadır. Gümüş marjları döviz kadar fazla olmasa da alım ve satım işlemlerinde getirisi daha fazla olmaktadır.

Fiziki Gümüş Yatırımının Avantajları: Fiziki gümüş yatırımının karı, el altında olması ve anlık olarak nakit paraya dönüştürme imkanı, gerektiğinde bazı yerlerde doğrudan ödeme aracı olarak kabul görülebilir olması avantajları arasındadır.

Fiziki Gümüş Yatırımının Dezavantajları: Çalınma tehlikesinin olması, ayarlardan emin olunamaması kandırılma riskinin bulunması, banka üzerinden yapılan işlemlerde olduğu gibi faiz getirisinin olmaması, fiyatlarda düşüş beklentilerinin olduğu dönemlerde satışının daha zor ve ucuz olması da dezavantajları arasındadır.

Bankadan Gümüş Yatırımı Yapmanın Avantajları: Bankacılık sisteminde korunması nedeniyle güvenlik açısından herhangi bir risk oluşturmaması ve oluşsa dahi bu riskin sorumluluğunun bankada olması internet üzerinden akşamları işlem gerçekleşmesine imkân bulunması, alım ve satım işlemlerinde makas aralığının daha düşük olması, yatırım hesabı şeklinde işlem yapan bankaların bulunması durumunda faiz getirisinin de olması, bankadan alınacak gümüşün içerisinde demir ve bakır gibi diğer madenlerin olmaması nedeniyle saflık oranının binde binlik oranda olması avantajlar arasındadır.

Bankadan Gümüş Yatırımı Yapmanın Dezavantajlar: Bankanın batması gibi çok olağan dışı durumların oluşması risk ihtimali olup, oldukça düşük bir ihtimaldir. Zaten bankadan yapılacak gümüş hesabı gibi yatırımlar, 150 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altında olduğundan bu risk faktörü de sayılmamaktadır.