• YARIM ALTIN
  7.886,00
  % 2,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8618
  % 0,27
 • € EURO
  35,2326
  % 0,39
 • £ POUND
  41,7042
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,5299
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3714
  % 1,43
 • BITCOIN/TL
  2141700,301
  % -1,76
 • BIST 100
  %

Fon Hesabı Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

Fon Hesabı Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

Fon hesabı, menkul kıymetlerden kar payı ve faiz geliri elde edilmesini sağlayan hesaptır. Yatırım fonu alınan nakitlerin bazı portföyler aracılığı ile yönetilmesi anlamına gelmektedir. Sermaye piyasası, tahvil/bono, madenler, hisse senedi gibi seçenekleri bulunan portföyler bir kurumun ya da bir kişinin sahip olduğu bütün mal varlıkları demek olup, yatırıma katkı sağlayarak fona katılan bütün kişiler, katılma paylarını alıp fonun yönetmiş olduğu portföye ortak olmaktadır. Katılma payları da fonun ne kadarına sahip olduklarını gösteren değer olarak baz alınır ve yatırım fonu belli işlemlerin uygulanması üzerine oldukça kazançlı hale gelmektedir. Nakit yatırılan fon hesabı için, bağlı bulunduğu portföyler değerinin yükselmesiyle beraber ilk kazanç yöntemi olarak sayılmaktadır. Değeri artan ürün, satıldıktan sonra sermaye kazancı elde edilmektedir. Satış işlem sonucunda ise elde edilen kar ve zarar, fon portföy değerine yansımaktadır. Nakit yatırılmış fonun bağlı olduğu portföy, duruma göre faiz ya da kar payı getirebilirken, bunun sonucu olarak oluşan bütün kâr ise portföye yansıtılmaktadır. Fona ait olan menkul kıymetin değeri artışta fakat satış işlemi gerçekleşmiyorsa katılma paylarının değerinde artış görülmektedir. Fonda toplam değerin bu şekilde yükselmesi de yapılan yatırımların değerinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Elde edilen karın tam olarak ele geçmesi için kar elde eden yatırımcıların, kendi katılım paylarını satması gerekmekte olup, bu satış işleminden sonra tam bir kar elde edilmektedir.

Yatırım Fonu Kar Sağlar Mı?

yatirim fonu kar getirir mi

Yatırım fonu avantaj oluşturması, yönetimsel anlamda pek çok karlı yönü bulunmakta olup, bu uygulamanın avantajları şu şekildedir; yapılan yatırımların tamamı profesyonel kişiler tarafından yönetilmekte olup, portföy çeşitleri ile yatırımdaki risk en aza indirilerek aynı zamanda gelir getiri garantisi oluşturmaktadır. Kişilerin tek başına yapmasına imkan olmayan yatırımlar için birkaç kişinin bir araya gelmesi ile daha elverişli hale gelmektedir. Aynı zamanda fona yapılmış olan yatırım ardından belge, evrak gibi bürokratik süreçleri kişiler yürütmemekte ve tüm işlemler fon yönetimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Fon sistemine dahil olmuş olan portföydeki değerlerin çıkışı, günlük toplam değere de yansımaktadır. Bu sebeple yatırımın belli bir değerlendirme sürecinden geçmesi ortadan kalkarak beklemeye gerek kalmamaktadır. Yatırımcının belli bir kar elde etmesinden sonra istediği zaman kendi payını nakit paraya çevirme imkanı bulunmaktadır. Nakit kullanımında zorluk yaşayan yatırımcıların sürekli olarak kenarda bir miktar nakit para bulundurmasının önü açılmış olmaktadır.

Kredili mevduat hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Yatırım Fonunun Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım fonunun türleri fazladır ama en çok tercih edilenleri şu şekildedir; Likit Fon, Hisse Senedi Fonu, Tahvil ve Bono Fonu, Yabancı Menkul Kıymetler Fonu, Altın Fonu, Kıymetli Madenler Fonu, Sektör Fonu, Grup Fonu, İştirak Fonu, Gayrimenkul Yatırım Fonu, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Borsa Yatırım Fonları, Emeklilik Yatırım Fonları, Karma Fon, Değişken Fon, Korunma Amaçlı Fon, Garantili Fon, Fon Sepeti ve Serbest Yatırım Fonlarıdır.

Yatırım Fonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yatırım fon yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar, yatırımcılar için risklerin aza indirilmesi açısından oldukça önemli olup, dikkat gereken konular şöyledir; Fon hesabı yatırım araçlarını hem geçmişe hem de geleceğe bağlı olarak kontrol etmek gerekmektedir. Portföy dağılımı ve yatırım stratejisinin geçmişteki en yakın tarihe göre kontrol edilmesi gerekmekte olup vadelerin kontrolü çok önem arz etmektedir. Risk seviyesi araştırılarak ona göre karar verilmeli ve strateji içerisine dahil olan gayrimenkullerin ekonomik performansını gösteren karşılaştırmaların da ayrıca incelenmiş olması gerekmektedir. Fonu yönetmekte olan şirket veya kişilerin araştırılması gerektiğinden fonun getiri garantisi verdiğinden emin olmak gereklidir. Yatırım fonunu kuran kişinin durumu ve geçmişte fon konusundaki performanslarını incelemekte ayrıca önemli olmaktadır. Geçmişte yapılan performansın geleceği etkileyebileceği konusunda tahminlerin yapılması gerekmektedir. Erken ayrılmak istenildiğinde ise komisyon olup olmadığını araştırılmalı ve fondan gelecek olan gelire uygulanacak olan stopaj oranının öğrenilmesi gerekmektedir. Ayrıca fon içerisinde gerçekleşmiş alım ve satım işlemlerinin ne kadar süre içerisinde gerçekleşeceğini bilmek gerekmektedir.

Yatırım Fonu Nasıl Korunur?

Yatırım fonu korunması için, başlanılan tarih itibarıyla kendine özgü bir koruma ve geliştirme sistemi bulunmaktadır. Dahil olunan tüm yatırım fonları İstanbul Takas ve Saklama Bankası tarafından koruma altına alınmakta olup, aynı zamanda menkul kıymetlerin işlemlerinin de hızlı ve daha güvenilir bir şekilde yapılabilmesi kurum tarafından sağlanılmaktadır. Güvenilir kaynaklar tarafından kendi kendine korunan yatırım fonları içinde yer alan varlıklar fon yöneticisi ya da herhangi başka biri tarafından hiçbir şekilde teminat gösterilmemekte, ipotek, rehin ve haciz işlemleri yapılamamaktadır. Özetle yatırım fonlarına ait olan tüm varlıklar Sermaye Piyasası Kanunu gereği garanti ve koruma altına alınmaktadır.

Hangi banka gümüş hesabı açıyor? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Yatırım Fonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yatırım fonu hakkında öğrenilmesi gereken durumlar, her durumda olduğu gibi yatırım fonunda da öncelikli olarak risk konusunu düşünmek çok önemlidir. Elde bulunan mal varlık ne olursa olsun, risk almaya ne kadar açık olunması gerektiğine karar vermek gerekmektedir. Yatırım fon hesabı için risk almak anaparadan kaybetmek ya da beklenen paranın geri gelmemesi olabileceği gibi bu durumları iyice analiz ederek kişi kendi risk alanının ne olduğunu tespit etmeli ve ardından yatırım fonuna giriş yapılması gerekmektedir. Ayrıca düşünülmesi gereken bir diğer konu ise biriken paranın ne kadarıyla yatırım fonuna dahil olunmasıdır. Bu konuda gelir ve gider dengesi iyi şekilde planlanmalı ve sonucunda ne kadar miktarla yatırım fonuna girileceği kararı verilmesi gerekmektedir. Bu karar verildikten sonra ise vade konusu ön plana çıkmakta olup, yatırım fonundaki vadeyi, yatırılan paraya ne kadar süre ihtiyaç olmadan beklenebileceği planlanmalıdır.