• YARIM ALTIN
  8.148,00
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8686
  % 0,03
 • € EURO
  35,5627
  % -0,01
 • £ POUND
  42,2304
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5248
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % -1,06
 • BITCOIN/TL
  1891128,107
  % 2,22
 • BIST 100
  %

Ethereum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ethereum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ethereum para birimi sanal borsalarda yer alan bir kripto paradır. Kripto paralar arasında en çok ilgiyi gören dijital para birimidir. Dijital para sıralamasından Bitcoin den sonra en çok ilgiyi gören ve talep edilen para özelliğini elinde tutmayı başarmaktadır. Ethereum’un alt yapısını ve sistemini kullanarak yeni kripto paraların piyasa sahnesine çıkmasını olanak sağlayan önemli bir teknoloji özelliğine sahiptir.

Geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını sağlayan blockchain teknolojisine dayanan bir açık kaynak kodlu platform olarak bilinir. Ethereum Bitcoin’e halka açık bir ağ olması yönünden benzerlik gösterir. Ancak bu iki kripto para birimi amaç ve kabiliyet kapsamında en önemli ölçüde farklılık gösterir.

Bitcoin blockchain teknolojisinin sanal paranın sahiplerini izlemek için tercih ederken Ethereum uygulamaların geliştirilmesi ve çalıştırılması için kullanır. Ethereum’da madenciler ağı besler ve karşılığında ETH kazanır. Bazı uygulama geliştiriciler Ethereum’u işlem ücreti ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla kullanabilir. Tercih eden madenciler ücretleri gas bloğu ile ödeyebilir.

Hibe kredi nedir? Nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Gas Ne Demektir?

ethereum sozlesme fiyatlandirma

Gas kavramı Ethereum blockchain platformunda bir sözleşmenin yürütülmesi için gereken fiyatlandırma değerini ifade eder. Gwei değeri ile hesaplanan kripto para biriminin merkezi olmayan uygulamaların güvenli bir şekilde çalışması için EVM kaynaklarını kullanması söz konusudur. Gas’ın tam olarak değeri ağdaki madenciler tarafından belirlenir. Eğer gaz fiyatı eşiklerini karşılamazsa bir işlem gerçekleştirilemeyebilir.

Ethereum Sanal Makinesi (EVS) Nedir?

Ethereum’daki sanal makine Ethereum ağında çalışmakta olan bir yazılımdır. Herhangi bir programlama dilinde bir programın platformda çalışmasına yardımcı olur. Ethereum’dan önce işlemlerin yapılması için sınırlı blok uygulamaları tasarlanmıştır. Örnek verilecek olursa diğer kripto birimlerinin yalnızca dijital para birimi olmak üzere geliştirilmesi söylenebilir. Eşler arası ödemelerde kullanıldığı için bu geliştiriciler için bir sorun haline gelmiştir.

Bu soruna çözüm olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geliştirilmesi ya da yeni bir blockchain uygulamasının oluşturulması fikri konuşulmuştur. Ethereum’un kurucusu ise bu soruna yeni bir yaklaşım getirmiştir. Ethereum sanal makinesi bu yeni yaklaşım olmuştur. Bu makine sayesinde blockchain uygulamaları oluşturma süreci daha kolay ve verimli hale gelmiştir. Her yeni uygulama için baştan bir blockchain inşa etmek yerine farklı uygulamaların tümünün tek bir platformda birleştirilmesi sağlanmıştır.

Ethereum’un Faydaları Nelerdir?

Ethereum’un sağladığı yararlar bazı yatırımcıların bu kripto para birimini tercih etmesine sebep olabilir. Uygulamalar blockchain üzerinde çalıştığı için blockhain kapsamında tüm özelliklerinden yararlanabilirler. Özellikler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Üçüncü bir taraf verilerde herhangi bir şekilde değişiklik yapma hakkına sahip değildir.
 • Uygulamalar sansür ilkesine göre oluşturulduğu için sansür imkansız bir durumdur.
 • Arıza durumları hariç kriptografi kullanıldığı için veriler güven altında tutulur ve uygulamalar saldırılara ve sahtekarlık faaliyetlerine karşı korunması sağlanır.
 • Uygulamalar hiçbir şekilde kullanılamaz hale gelmez veya asla kapatılamaz.

Ethereum’un Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Ethereum kripto paradaki kusurlar çok nadir de olsa görülebilir. Birçok fayda sağlamasının yanı sıra merkeziyetsiz olmalarından dolayı birkaç kusur ile karşılaşılabilir. Kişilerin yazılımı ile oluşturulduğu için bazen hatalar meydana gelebilir. Kod içerisinde meydana gelen hatalar istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Kodda bulunan bir hata ağda saldırıya sebebiyet verebileceğinden hatalı kodun yeniden yazılması herhangi gelişebilecek bir saldırının önüne geçmekte en etkili yoldur. Merkezi bir taraftan gelen bir eylem uygulama merkeziyetsiz olduğu için ciddi sorunlara neden olabilir.  

Ethereum Neden Tercih Edilir?

Ethereum kripto parasının tercih edilme sebepleri birden fazla olabilir. Ethereum’a bağlı olan birçok altcoin Ethereum’un teknolojik altyapısından ve sistemsel özelliklerinden faydalanarak çalışır. Dijital para olma özelliği ile kripto paralar içerisinde 2.sırada kendine yer edinen bir sanal para birimi haline gelmiştir. Teknolojik özeliği sayesinde birçok dünyaca ünlü firmalar tarafından tercih edilmiştir. Bankalara akıllı sözleşmeler yapabilme imkanı sunması ile dijital alanda en iyi şekilde var olmaya çalışır.

Ethereum teknolojisi üzerine inşa edilen bir uygulamanın çalıştırılması için onun sistemindeki alt yapıya ihtiyaç duyulur. Genel olarak bir altcoin statüsünde görülmesine rağmen blockchain teknolojisinin gelişmesini ve birçok alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sistemdir.

Ethereum’un altında yatan teknoloji internet sistemi ve onu kullanankuruluşların enerji kaynağı olma özelliğini taşır. Ethereum’un amacı piyasada yeni kripto paraların üretilmesini sağlayan bir araç ve sistem görevi görmek olmuştur.

Akıllı smart kontratlar ve sözleşmeler yapabilmesine zemin hazırlamıştır. En iyi sisteme sahip olma özelliği ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Piyasaya çıkmakta olan birçok altcoin için hizmet verebilme imkanı sağlar. Kripto paralarda Bitcoin’den sonra gelen dijital para olan Ethereum hem özeliklerini hem de sürekli olarak kendisini yenileyip güçlendirmeyi başarmıştır. Bu sistemi ile kendisinden çok söz ettirir ve büyük işlere imzasını atacağını yaptığı işlerle belli eder.

Ethereum Ne İçin Kullanılır?

ethereum kullanim amaci

Ethereum’un kullanımı merkeziyetsiz bir uygulama olup kullanıcıları için belirli bir amaca yönelik hizmet sağlamasına dayanır. Bu tarz uygulamalar bir blockchain üzerinde çalışan koddan meydana geldiği için herhangi bir kişi ya da merkezi varlık tarafından kontrol edilmesi söz konusu değildir. Merkezi hale getirilen hizmetlerin Ethereum ile dağıtımı gerçekleşebilir. Bu sistemin bankalar tarafından aracılık hizmeti veren krediler gibi hizmetlere veya oylama sistemlerine benzerliği vardır.

Ethereum DAO oluşturmak için de kullanılabilir. DAO, merkeziyetsiz özel organizasyonlar olarak tanımlanabilir. Herhangi bir lideri bulunmaz. Ethereum blok zincirinde yazılmış ve aynı zamanda akıllı sözleşmeler kapsamında programlama kodu ile çalışır. Bu kodun yazılma amacı geleneksel bir organizasyona ait kuralların ve yapısının değiştirilmesidir. Merkezi kontrol ihtiyacının ortadan kaldırılması için tasarlanmıştır. DAO kripto para satın alan herkeste bulunabilir.

Kripto para sahiplerine oy hakkı tanımak için hareket etme özelliği vardır. Ethereum başka kripto paraların geliştirilmesi için de tercih edilen bir platformdur. ERC20 standardı ile geliştiriciler bu standart sayesinde kendi kripto paralarını oluşturabilir ve ICO ile para toplayabilir. Fon yaratma stratejisine bağlı olarak kripto para birimi kurucuları, yükseltmek istedikleri miktarı belirleyerek topluluğa teklifte bulunur.

Toplulukta değişim karşılığında Ethereum talep eder. Son yıllarda ICO’lar aracılığı ile Ethereum platformuna milyar dolar giriş yapılmıştır ve dünyadaki en değerli kripto paralardan biri EOS da ERC20 standardında geliştirilmiştir. Kısa süre önce Ethereum tarafından dijital varlıkların takip edilebilmesi için ERC721 token adında bir standart oluşturulmuştur. Dijital kıtlıktan dolayı bu tür token kullanımı mevcuttur.  

Devlet destekli konut hesabı nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ethereum 2.0 ile Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelecektir?

Ethereum 2.0 sürümü ile değişen bazıözellikler olacaktır. Bu özellikler şu şekildedir:

 • Proof of Work mekanizması yerine Proof of Stake kullanılması planlanmıştır.
 • Ethereum’un yeni sürümü ile gelen değişiklerin yavaş bir şekilde gerçekleşeceği söylenen konular arasındadır.
 • Yeni blok üretilmesi ve blokların doğrulanması enerji harcatan madencilik ile gerçekleşmeyecektir. Madencilik yerine sistemdeki ETH’ler ile sağlanması beklenir.
 • Ödüllü teşvik mekanizması ile işletilecektir.
 • Herhangi bir enerji sarfiyatı gerektirmediği için çevre dostu olması bekleniyor.
 • İşlem hızının saniyede 100.000’e çıkması söz konusudur.
 • Ethereum’un yeni sürümü olan Ethereum 2.0 dünyada en çok programlanabilir bir blok zincirinin gelişmiş versiyonu olmayı hedefler.