• YARIM ALTIN
  7.828,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5621
  % 0,14
 • € EURO
  35,0193
  % 0,36
 • £ POUND
  41,5114
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4873
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3888
  % 2,06
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Boğa Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boğa Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boğa piyasasının özellikleri arasında en önemlisi borsada pozitif bir büyüme ve açılımı ifade etmesidir. Boğa piyasası, finans piyasaları arasında önemli bir yere sahiptir ve bunun nedeni ekonominin gelişmeye başladığı ve borsanın alım gücünün tekrar yükseldiğidir. Borsa içerisinde alım ve satım yapmak ve bu işleri yatırım amacı ile gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bu neden ile boğa piyasası yükselişe geçtiğinde yatırımcılar borsadaki alış ve satış miktarlarını arttırmayı tercih eder.

Boğa Piyasası Ne Anlama Gelir?

boga-piyasasi-ne-anlami

Boğa piyasasının anlamı borsada özellikle hisse senetleri ile ilgili olan yatırımlarda, fiyatların yükseldiğine işaret eder. Boğa piyasasının ne kadar süreceği ve ne zaman başlayacağı uzmanlar tarafından öngörülebilir ancak net bir tarih vermek her zaman zordur. Boğa piyasası, ana piyasa trendlerinden biridir ve ayı piyasasının tam zıttı olacak özelliklere sahiptir. Boğa piyasası, hisse senedi alıcılarının yükselmeye başladığı dönemi gösterir. Yatırım miktarları ve satış oranları bu dönemde artar.

Boğa Piyasasının Aşamaları Nedir?

Boğa piyasasının aşamaları zaman içerisinde belli olur ve ilgili aşamalar gerçekleşmeye başladığında hisse senetlerinin yükselişe geçtiği anlaşılır. Boğa piyasasının aşamaları şunlardır:

 • Toplama
 • Alım dalgası
 • Doygunluk

Boğa Piyasasında Toplama Aşaması Nedir?

Boğa piyasasında toplama aşaması ilk aşama olarak bilinir. Bu aşamada özellikle ayı piyasasından zarar gören ve değeri düşen hisse senetleri aktif rol oynar. Yatırımcılar veya hisse senedi sahiplerinin elinde kalan ve değeri azalan hisse senetlerinin büyük yatırımcılar tarafından alınmaya başlamasına toplama denir. Boğa piyasasındaki toplama aşaması, piyasadaki tüm değeri düşen ve olması gerekenden daha ucuza satılan hisseleri gösterir. Bu hisseler önemli ve büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başlar ve böylelikle boğa piyasasının ilk aşaması tamamlanır.

BIST100 nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

Boğa Piyasasında Alım Dalgası Ne Demektir?

Boğa piyasasında alım dalgası toplamanın ardından başlayan 2. Aşamanın adıdır. Alım dalgası aşamasında, piyasadaki durgunluk ve ilgisizlik azalmaya başlar ve hisseleri toplayan büyük yatırımcılar ön plana çıkar. Alım dalgası aşamasındaki en önemli unsurlar şunlardır:

 • Piyasanın tekrar canlanmaya başlaması
 • Küçük yatırımcıların borsaya tekrar girmesi

Boğa Piyasasında Doygunluk Aşaması Ne Anlama Gelir?

Boğa piyasasında doygunluk hisse senetlerinde artan satış miktarı ve oranları ve alıcıların aktif rol alması ile doygunluk aşaması başlar. Doygunluk aşamasında büyük ve küçük yatırımcılar alabilecekleri tüm hisse senetlerini alarak geri çekilmeye başlar. Yatırımcıların piyasadan geri çekilmesi, boğa döneminin bittiğini ve piyasada bir süre durgunluk olacağını gösterir. Bu, ekonomik durumlar ile de yakından ilgidir ve boğa piyasasının ardından yüksek ihtimalle ayı piyasasının görüleceği bilinir. Bu neden ile yatırımcılar dikkatli bir şekilde hisse alır ve satarlar.

Altında Boğa Piyasası Ne Anlama Gelir?

Altında boğa piyasası, altının bir yatırım aracı olarak kullanılması ve değerinin yükselmesi anlamına gelir. Altın fiyatlarının uzun süre yükselmesi ve yüksek fiyattan satışa çıkarılması boğa piyasası ile ilişkilidir. Altın fiyatlarının uzun vadeli olarak yükselmesi önemli bir boğa piyasası etkisidir. Ancak boğa piyasası bittikten sonra altın piyasası, ayı piyasasına geçiş yapabilir veya sabit kalabilir. Bu durum piyasa yönüne göre farklılık gösterir.

Boğa Piyasası Nasıl Tespit Edilir?

Boğa piyasasını fark etmek için piyasa çeşitlerine ve trendlere hakim olmak gerekir. Ayrıca canlı takip sisteminden borsa hisselerindeki artma ve azalma miktarlarına dikkat edilmesi de önem taşır. Boğa piyasasında hisse senetleri düşük miktarlarda ve düşük fiyatlara, büyük alıcılar tarafından satın alınmaya başlandığında piyasa yükselişe geçiyor demektir. Boğa piyasasını tespit edebilmek için yükseliş trendlerini ve aşamalarını bilmek ve takip etmek gerekir.

Boğa Piyasasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Boğa piyasasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Özellikle alışı ve satışı yapılan hisse senetlerinde küçük yatırımcıların güvenilir aracı kurumlar ile çalışması gerekir. Boğa piyasasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Stopsuz işlemlere dikkat etmek
 • Kayıp korkusunun farkında olmak
 • Yatırımları tek bir odağa yüklememek
 • Sahte satıcılardan ve hisse senetlerinden kaçınmak

Boğa piyasasında yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Boğa Piyasasında Hisse Satışı Yapılır Mı?

Boğa piyasasında hisse satışı yapılması olağan bir durumdur. Tabloya öncelikle büyük yatırımcılar ve ardından küçük yatırımcılar alıcı olarak dahil olur. Boğa piyasasındaki yükseliş ile birlikte hisse senetlerinde alış yapılabilir veya eldeki hisse senetleri satışa çıkarılabilir. Bunun için aracı kuruma alış ve / veya satış emri vermek yeterlidir. Boğa piyasasında hisse satışı yapmak isteyen hisse senedi sahipleri satış yapabilir.

Boğa Piyasasında Yeni Hisse Alınır Mı?

Boğa piyasasında hisse senedi almak mantıklı bir harekettir ve tüm yatırımcılar boğa trendinde hisse alışı yapabilir. Çoğu hisse ilk olarak büyük yatırımcılar tarafından alınır ve kalan hisse senetleri küçük yatırımcılara açılır. Yatırımcılar alabilecekleri tüm hisseleri aldıktan ve satışını yaptıktan sonra boğa piyasası kapanır. Boğa piyasasının son aşamasına kadar yeni hisse senedi alımı yapılabilir. Hisse senedi alırken güvenilir ve tanınmış şirketlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğa Piyasası Nasıl Anlaşılır?

boga piyasasi anlami

Boğa piyasasını anlamak için borsayı ve hisse senetlerini yakından takip etmek gerekir. Genellikle ayı yönünde ilerleyen piyasadan sonra boğa yönü ortaya çıkar. Boğa trendinin yaşanmaya başladığı ise büyük yatırımcıların alım yapmaya başlaması ile belli olur. Bu süreçte işsizlik, ekonomik buhran ve kötü giden ekonomik süreç düzelmeye başlar. Ancak genellikle boğa piyasasının arkasında ayı yönü tekrar ortaya çıkar.

Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası Farkı Nedir?

Boğa piyasası ve ayı piyasası arasındaki fark birinin olumlu birinin ise olumsuz bir gelişme olmasıdır. Ayı piyasası, borsadaki düşüşe ve ekonomik buhrana işaret eder. Ayı yönünde gelişme olduğunda ekonomik sorunlar artar, işsizlik oranları yükselir ve yatırımcılar piyasadan çekilir. Ayı piyasası karamsar bir piyasa çeşididir. Boğa piyasası ise yatırımcıların tekrar ortaya çıkmasını, ekonomik sıkıntıların ve işsizliğin azalmasına işaret eder. Bu durum genellikle hisse senetleri ile ilgili olan borsa piyasasında görülür. Ancak halkın ve yatırımcılarım alım gücü ile de doğrudan ilgilidir.

Boğa Tuzağı Ne Demek?

Boğa tuzağı uzmanlar tarafından yapılan bir tersine taktiktir. Ayı yönünde ilerleyen piyasa trendlerinin yükseldiğinin ve boğa piyasasının ortaya çıktığının sanılması için yapılır. Düşen hisse senetleri tablosunda bir veya birkaç hisse senedinin yükselişe geçtiği gösterilir. Ancak bu hareket sadece ekonomiyi canlandırmak ve yatırımcıların dikkatini tekrar çekebilmek için yapılır. Boğa tuzağı sinyallerine dikkat edilmesi gerekir.

Forex nedir? Nasil oynanir? yazısına da göz atabilirsiniz.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa trendi başlangıcı belli olmayan ve net bir tarih içermeyen bir düzene sahiptir. Boğa trendinin ne zaman başlayacağı sadece uzmanlar tarafından öngörülebilir. Ancak trendin başlaması ile ilgili net bir tarih verilemez. Boğa piyasasının ortaya çıktığını gösteren aşamalar bulunur ve bu aşamaları yakından inceleyen kişiler boğa piyasasının geldiğini anlayabilir.

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasasının süresi ayı piyasasında da olduğu gibi bilinmez. Bazı zamanlarda haftalarca, bazı zamanlarda ise yıllarca sürebilen bir piyasa trendidir. Boğa piyasasının ne kadar süreceği ve ne zaman başlayacağı sadece tahmin edilebilir.

YORUMLAR YAZ
 • KOSGEB Hibe Kredi Nasıl Alınır? – Kredi Teşvik | Devlet Teşvikli Krediler3 yıl önce
 • […] Ayrıca Boğa Piyasası nedir? Özellikleri nelerdir? Yazısını da inceleyebilirsiniz. […]