• YARIM ALTIN
  8.256,00
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8251
  % 0,05
 • € EURO
  35,8732
  % 0,73
 • £ POUND
  42,6053
  % 0,87
 • ¥ YUAN
  4,5242
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,3763
  % 1,42
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ziraat Katılım Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat katılım bankası BES iptali için müşterilerin başvuru da bulunabileceği farklı kanallar bulunur. BES müşterileri bu kanallar sayesinde mevcut BES iptali gerçekleştirebilirler. Böylece müşterilerin BES iptali için yalnızca ziraat katılım şubelerinde uzun kuyruklar beklemesine gerek kalmaz. Ziraat katılım BES iptali için müşterilerin kullanabileceği yöntemler banka tarafından belirlenmiştir ve bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

• Ziraat katılım bankasının ilgili numarasından müşteri hizmetleri aranarak birkaç soru ile hızlıca BES iptali gerçekleştirilir.
• Ziraat katılım bankasının internet bankacılığı üzerinden birkaç adım da BES iptali gerçekleştirilir.
• Ziraat katılımın Müşterilerine sunduğu mobil bankacılık üzerinden birkaç dakika içerisinde hızlıca BES iptali gerçekleştirmek mümkündür.
• Ziraat katılım bankasının herhangi bir şubesi ziyaret edilerek de hızlıca BES iptali gerçekleştirilir.

Bu adımlardan müşteriye en uygun olan seçilerek, ziraat katılım bireysel emeklilik sisteminden çıkış sağlanabilir. BES iptali sonrasında müşterilerin bireysel emeklilik sistemine yatırdığı ücretler yaklaşık olarak 10-15 gün arasında müşterinin hesabına aktarılır.

Ziraat Katılım BES İptali Hangi Numaradan Sağlanır?

ziraat katilim bes iptali

Ziraat katılım bankasında BES iptali gerçekleştirmek için bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetlerinin numarası aranarak iptal işlemi gerçekleştirilir. Ziraat katılım bankası bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için ziraat katılım bankası BES iptal numarasının aranması gerekir. Bunun için ziraat katılım müşteri hizmetlerini arayarak BES iptal talebinde bulunabilmek mümkündür. Müşteri hizmetleri arandığı taktirde müşterilere iptal işlemlerinde yaşanacak tüm olaylar aktarılır ve müşteri onayı sonrasında BES iptali gerçekleştirilir. İptal süreci başlatıldıktan sonra ziraat katılım tarafından müşterilere SMS bilgilendirmesi yapılır.

Ayrıca Halkbank Harç Yatırma Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Ziraat Katılım İnternet Bankacılığı İle BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat katılım BES iptalinin internet bankacılığı üzerinden iptal edilebilmesi için öncelikle ziraat katılım internet sayfasına giriş yapılması gerekir. Ziraat katılım internet bankacılığına müşteri numarası veya TC kimlik numarası ile giriş yapıldıktan sonra müşterilerin özel şifreleri ile sisteme giriş yapılır. Daha sonra sistem içerisinde olan arama butonuna BES iptali yazıldığında karşımıza çıkan ekrandan iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Müşterilerin iptal işlemleri hakkında genellikle 2-5 iş günü arasında müşterilere dönüş sağlanır. Ziraat katılım internet bankacılığı aracılığıyla yapılan ve iptallerinde, İptal işlemi onaylandıktan sonra müşterinin mevcut hesabına ilgili tutar aktarılır. Bu sayede müşterilerin BES iptali yapmaları için ziraat katılım şubelerine gitmeden yatırılan paraların hesaplarına aktarılması mümkündür.

Ziraat Katılım Mobil Bankacılık Üzerinden BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat katılım mobil bankacılık şubesi üzerinden BES iptal işlemi gerçekleştirebilmek için Öncelikle müşterilerin mobil bankacılık uygulamasına sahip olmaları gerekir. Ziraat katılım mobil bankacılık uygulamaları android ve iOS uyumlu akıllı cihazlara indirilebilir. Uygulamalar akıllı cihazlarda edinildikten sonra müşteri kendi TC kimlik numarası veya müşteri numarasını kullanarak özel şifresi ile mobil bankacılığı giriş yapabilir. Mobil bankacılık sistemine giriş yapıldıktan sonra ilgili arama bölümünden BES iptali bölümüne geçilerek burada müşterinin bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğine dair bir başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru sonrasında müşteri bireysel emeklilik sisteminden ayrılır ve bireysel emeklilik sistemine yatırdığı ücretler müşterinin hesabına aktarılır. Ziraat katılım üzerinden mobil bankacılık ile BES iptali yapmak için müşterilerin yalnızca mobil bankacılık uygulamasını edinerek uygulamaya giriş sağlamaları yeterlidir. Uygulamaya giriş sağlandıktan sonra yalnızca birkaç seçenek ile müşteriler bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirler.

Ziraat Katılım BES İptal İşlemlerinde Ücret Kesintisi Var Mı?

ziraat katilim bes iptali

Ziraat katılım BES iptal işlemleri esnasında müşterilerden Bazı ücret kesintileri talep edilir. Bu ücret kesintileri müşterinin ne kadar zamandır bireysel emeklilik sisteminde olduğu ve ne kadar zaman bireysel emeklilik sisteminde kalacağı ile alakalıdır. Bireysel emeklilik sisteminden 1.02 ay faydalanıp daha sonra çıkmak isteyen müşterilerim ücret kesintileri daha farklı olurken 5-10 yıl arası kalan müşterilerde ise ücret kesintileri hiç olmayabilir. Bireysel emeklilik sisteminden iki ay içerisinde müşteri iptal istediği durumlarda yatırılan paradan hiçbir kesinti alınmaz. İki ay sonrasında bireysel emeklilik sisteminden çekilmek isteniyor ise bu durumda ücret kesintisi yaşanacaktır. Bireysel emeklilik sistemine kayıt olduktan sonra üç yıl dolmadan işleri iptal işlemi gerçekleştirir ise devlet katkısından faydalanamaz. Müşteri bireysel emeklilik sistemine giriş yaptıktan sonra üç veya altı yıl arasında sistemde kalır ise devlet katkısının %15’ini alabilir. Müşteriler bireysel emeklilik sistemine giriş yaptıktan sonra 6 ve 10 yıl arasında bireysel emeklilik sisteminde kalan müşteriler için ise devlet katkısının %35’ini alma hakkına sahip olurlar. Bir diğer seçenek ise bireysel emeklilik sistemine kayıt olduktan sonra müşteriler on yıl ve daha fazlasında 56 yaşını doldurmuş olduğu taktirde devlet katkısının ilk günden itibaren olan %25 oranında ki katkı payının tamamını alabilirler .

Ayrıca Vakıfbank Harç Yatırma Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Kadar Para Olduğu Nerden Öğrenilir?

Ziraat katılım bireysel emeklilik sisteminde müşterilerin ne kadar parası olduğunu öğrenebilmek için, müşterilerin e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekir.TC vatandaşlarına özel olan e-Devlet sisteminin içerisinde hizmetler bölümünden bireysel emeklilik sistemi bölümüne geçiş sağlanarak müşterinin ilk günden şu ana kadar ne kadar para yatırdığı ve ne kadar para biriktiğini öğrenebilme şansı bulunur. Bireysel emekliliğe yatırılan paralar ve biriken ücretler yalnızca e-Devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir. Ziraat katılım Bankası’nın bireysel emeklilik sisteminde ne kadar para oldu da yalnızca e-Devletten öğrenebilirsen, hangi banka aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine kayıt olunmuş olunursa olunsun yalnızca e-Devlet üzerinden bireysel emeklilik sistemine yatırılan ücretlerin ne kadar olduğu öğrenilebilir.