• YARIM ALTIN
  7.866,00
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5099
  % 0,72
 • € EURO
  34,9640
  % 0,07
 • £ POUND
  41,5595
  % 0,60
 • ¥ YUAN
  4,4776
  % 0,55
 • РУБ RUBLE
  0,3698
  % 0,65
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %
 • YARIM ALTIN
  7.866,00
  % 0,71
 • $ DOLAR
  32,5099
  % 0,72
 • € EURO
  34,9640
  % 0,07
 • £ POUND
  41,5595
  % 0,60
 • ¥ YUAN
  4,4776
  % 0,55
 • РУБ RUBLE
  0,3698
  % 0,65
 • %
 • BIST 100
  %

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli aylığı 2022 sayılı kanun ile belirlenen hükümler kapsamında ilgili vatandaşlara sunulur. Ayrıca bu kanun sadece engellileri kapsamayıp 65 yaş üzerinde olan vatandaşları da kapsar. Devletten maaş yardımı alan engelliler, çeşitli problemlerinden dolayı şahsi geçimlerini sağlamayacak durumla oldukları için böyle bir ayrıcalığa sahip görülmüştür. Aynı şekilde 65 yaş üzeri vatandaşlar da ileri yaşlarının bir gereği olarak devletten maddi yardım alma hakkına sahip sayılır. Engelli maaşı almak için, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmak gerekir.

Bu vakıflar, Türkiye genelinde önemli sosyal hizmetler veren kurumlardır. Bununla birlikte söz konusu vakıfların bulunduğu bölgeler, il merkezleri ya da ilçeler olabilir. Her engelli vatandaş ikametgahının kayıtlı olduğu bölgedeki vakfa başvuru sağlamalıdır.

Engelli Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Halk arasında “engelli başvurusu” olarak da bilinen bu başvuru işlemleri öncesinde bazı şartlar sağlanmalıdır. 25.01.2013 tarihli ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de söz konusu şartlar açıklanmıştır. Engelli kimlik kartı almak için E Devletten ön başvuru yapmak isteyenler aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu

KOSGEB Engelli desteği nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli aylığı için başvuru şartları, devlet desteğinden faydalanabilecek olan vatandaşların genel durumunu kesin olarak belirler. Bu şartlar ise şunlardır:

 • 18 Yaşını doldurmuş olmak
 • Hane içindeki aylık gelirin, 16 yaşından büyük her birey için asgari ücret miktarının 1/3’ü kadar olması
 • Devlet tarafından sunulan daha başka bir maddi yardımdan faydalanmıyor olmak
 • Aktif sigorta kaydına sahip olarak bir işte çalışmıyor olmak
 • En az yüzde 40 – en fazla yüzde 70 oranında engelli olduğunu belgelemek

Engelli maaşı için ilgili kuruma başvuru gerçekleştirecek olanlardan öncelikli olarak bu belgeler talep edilir. Ayrıca başvuru sahibinin engellilik durumunu gösteren “Engelliler İçin Sağlık Kurulu Raporu” adlı belgeyi hastanelerden ücretsiz alabilmek mümkündür. Bunun için, başvuru gerçekleştirilen Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından ilgili vatandaşa sevk belgesi sunulur.

18 Yaş Altı Engelli Maaşı Alabilir Mi?

resit olmayanlar engelli massi alir mi

Henüz 18 yaşını doldurmamış olan engelli vatandaşların devletten maaş yardımı alabilmesi mümkündür. Fakat bu durumda söz konusu maaş, 18 yaşını doldurmamış olan vatandaşa değil de onun bakımı ile yükümlü olan kişiye verilir. Bununla birlikte 18 yaş altı engelli aylığı başvurusu yaparken çoğunlukla gelir belgesi ibraz edilmez.

18 Yaş Altı Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

18 yaş altı engelli maaşı için başvuru yapılacağı zaman ilgili başvuruyu, engelli çocuğun hukuki velisi ya da vasisi gerçekleştirir. Eğer anne ve baba hayatta değilse ve engelli çocuk sonradan atanmış bir vasiye sahipse, söz konusu vasi bu durumunu vesayet belgesi aracılığıyla kanıtlamak zorundadır. Ayrıca noter onaylı olarak alınan ve aslı yerine geçen vesayet belgeleri de başvuru sırasında kabul edilir. Bununla birlikte engelli raporu almak bir diğer şarttır.

Engelli Maaşı İçin Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu için resmi kurumlar tarafından özel olarak belirlenmiş olan herhangi bir geçerlilik süreci mevcut değildir. Bu başvurular, yıl içindeki 12 ay boyunca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edilerek gerçekleştirilebilir. Ayrıca başvuru için gerekli evraklar kanun aracılığı ile belirlenmiş olduğundan, ilgili kurumun isteyeceği tüm belgeleri eksiksiz hazırlamak değişmeyen bir kuraldır.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli aylığının kesildiği durumlar, bu desteği devletten alan vatandaşın daha çok maddi yeterliliğine yöneliktir. Örneğin;

 • Engellilik oranı herhangi bir tedavi süreci sonrasında yüzde 40’ın altına düşerse,
 • Maaşı alan engelli şahıs sigortalı olarak bir yerde çalışmaya başlarsa,
 • Engelli vatandaş herhangi bir sebepten dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarsa,
 • Engelli şahıs vefat ederse,

aldığı maaş doğrudan doğruya kesilir. Ailesinden ya da diğer türlü yakınlarından hiç kimse bu maaşı almayı sürdüremez.

PTT Engelli Maaşı Veriyor Mu?

PTT, devlet tarafından vatandaşlara sunulan para yardımlarının hak sahiplerince çekilebilmesini sağlayan başlıca kurumdur. Bu sebepten dolayı engelli maaşı PTT üzerinden çekilebilir. Fakat söz konusu maaş için başvuru gerçekleştirilecek olan kurum PTT değildir. Başvurular, ikamet edilen il merkezinde ya da ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürlüğüne yapılır.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadardır?

2022 sayılı kanun uyarınca ilgili vatandaşlara sunulan engelli maaşları, bu kanundan dolayı “2022 maaşı” olarak da adlandırılır. Yapılan son zamlar ile beraber söz konusu maaş tam olarak 854 TL 1.024 Kuruş civarındadır.

Devlet destekli evlilik kredisi nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

PTT’den Engelli Maaşı Nasıl Çekilir?

PTT engelli maaşı çekmek isteyenlerin, başvuruları onaylandıktan sonra müracaat edebilecekleri tek kurumdur. Yani engelli aylıkları sadece PTT üzerinden çekilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için ise engelli kimlik kartı ile PTT – matikleri kullanmak mümkündür. Ayrıca PTT gişe memuruna engelli kimliğini ibraz ederek bu maaşı kolaylıkla çekebilmek de mümkündür.

Engelli Maaşının Yattığı Nasıl Öğrenilir?

engelli maasi nereden sorgulanir

Engelli maaşının yattığını nasıl öğrenirim?” sorusunu soranlar için farklı cevaplar mevcuttur. Eğer PTT kart üzerinden ödeme alınıyorsa kart bakiyesi kontrol edilebilir. Fakat TC kimlik kartı ibraz edilerek ödeme alımı gerçekleştiriliyorsa yine aynı şekilde, PTT şubelerine müracaat ederek sorgulama yapmak mümkündür.

Engellilerin Ne Gibi Hakları Var?

Hukuk devleti olmanın gereklerine uygun şekilde engelli vatandaşlar için bazı imkanlar sunulur. Bu imkanlar, ilgili vatandaşların hayat kalitesini artırmaya yöneliktir. Engelli maaşı, engellilere tanınan en önemli hakların başında olmakla birlikte daha başka şeylerden de söz etmek mümkündür.

Gümrük vergisi indirimi, KDV indirimi, ÖTV indirimi, gelir vergisi indirimi gibi çeşitli indirimler, engellilerin genel durumu göz önüne alınarak yürürlüğe konmuş olan başlıca uygulamalardır. Ayrıca engelli vergi indirimi, her yılın ekonomik verilerine göre değişen tutarlarda olabilir.