• YARIM ALTIN
  7.890,00
  % 0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6428
  % 1,13
 • € EURO
  34,8903
  % -0,05
 • £ POUND
  41,4154
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4996
  % 1,05
 • РУБ RUBLE
  0,3656
  % -0,48
 • BITCOIN/TL
  2193907,600
  % 0,28
 • BIST 100
  %

İşyeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler 2021

İşyeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler 2021

İşyeri açmak için yapılması gerekenler en başta gerekli evrakların toplanması ile başlar. İşyeri açacak olan kişiler gerekli ve önemli evrakları ilgili kurumlara göstermez ise kaçak işletmeci durumuna düşmektedirler. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına işyeri açmak içinyapılmasıgerekenilk şey kesinlikle gerekli evrakları toplamaktır.

İş yeri açmayı düşünen bir kişinin en başta bu yeri açmak ve işletmek için işyeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olması gereklidir. Bu belgeleri alabilmek için gerekli yerlere başvuru yapıldıktan sonra uygun bulunduğu durumda kişi işyerini açabilmektedir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı vergi dairesine götürüldükten sonra diğer gerekli belgeler iş yerinin bulunacağı belediyeye teslim edilir. Evrak işlerinden sonra kişi iş yerini rahatlıkla açabilmektedir.

İşyeri Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

isyeri nasil acilir

İşyeri açmak için gereken evraklar belediye, ticaret odası ve vergi dairesi gibi kurumlara teslim edilmesi gereken ve teslim edilmediği taktirde işyeri açılamayan belgelerdir. Bu belgeler temin edildikten sonra gerekli kurumlara teslim edilmeli ve işyeri açmak için başvuru yapılmalıdır.

İlgili kurumlara işyeri açmak için eksiksiz teslim edilmesi gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Belediye tarafından imzalanmış olan ve işyerinin emlak vergisini ödediğini gösteren belge
 2. İkametgah belgesi
 3. Açılacak olan iş yerinin kira olma durumunda kira kontratının bir örneği
 4. İşe başlama bildirimi
 5. Vergi dairesinden onaylatılmış olan nüfus cüzdanı örneği

Yukarıda sayılan 5 maddede ki evraklar basit usulde işyeri açmak için gerekli olan evraklardır. Basit usulde işyeri açma ve bunu işletme için gereken evraklar bu şekilde teslim edilmektedir. Unutulmaması gereken husus şudur ki her açılan işyeri için istenen evraklar farklı olabilmektedir.

İpek Böcekçiliği KOSGEB desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

İşyeri Ruhsatı Ne Demektir Ve Nasıl Alınır?

İşyeri ruhsatı gerçek ya da tüzel bir kişinin işyerini açmak ve işletmek için alınması gereken belgedir. Bu evrak gerçek ya da tüzel kişinin belediyeye başvurarak elde edebileceği bir belgedir.

İşyeri ruhsatı almak için gerçek ve tüzel kişilerin toplaması gereken belgeler farklıdır. Her kişi kendine uygun olan belgeyi topladıktan sonra belediyeye başvurarak işyeri ruhsatı alabilir.

Gerçek kişilerin işyeri ruhsatı almak için toplaması gereken belgeler şu şekilde belirlenmiştir:

 1. Ticaret sicil kaydı
 2. Vergi levhası
 3. İşyerine ait olan tapu belgesi
 4. Belediyeden alınacak olan başvuru formu
 5. İşyerine ait yapı kullanma izni
 6. İşyeri açacak olan gerçek kişinin belediyeye herhangi bir borcu olmadığına dair bir belge
 7. İş yeri sahibi eğer açmak istediği yerde kiracı ise kira kontratı örneği
 8. İşyeri açacak olan kişinin ustalık belgesi
 9. Her işyerinde bulunması gereken yangın söndürme aleti faturası
 10. İşletme sahibi olacak olan kişinin nüfus kayıt örneği
 11. İşyeri açacak olan kişinin adli sicil kaydı
 12. Başvuran kişinin 2 adet biyometrik fotoğrafı
 13. İş yeri sahibi olmak isteyen kişinin sağlık raporu

İşyeri açmak isteyen gerçek kişilerin işyeri ruhsatı almak için toplaması gereken belgeler bu şekilde belirlenmiştir. Ayrıca açılacak olan iş yerinde çalışan kişiler olacaksa bunların da aynı belgelere sahip olması gereklidir. Belediyeye iş yeri sahibi ile birlikte çalışan kişilerin de belgeleri teslim edilmelidir.

Tüzel kişilerin işyeri için toplaması gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Belediyeden temin edilecek olan başvuru formu
 2. İlgili şirketin ana sözleşmesinin fotokopisi
 3. Tüzel kişinin belediyeye herhangi bir borcu olmadığını belirten resmi belge
 4. İşyeri binasının yapı kullanma izni
 5. Şirket sahibinin ya da şirketin ortaklarının nüfus kayıt örneği
 6. Yine şirket sahibinin ya da şirket ortaklarının adli sicil kaydı
 7. İş yeri olacak olan bina kira ise kira kontratı
 8. İş yerinin tapusu
 9. Vergi levhası

Yukarıda sayılan 10 belge tüzel işletmeler için gerekli olan belgelerdir. İşyeri ruhsatı almak için bu belgeler belediyeye teslim edilmelidir. Listelenen belgeler aynı zamanda şirket müdürü için de geçerlidir. Yani şirket müdürüne ait belgeler de belediyeye teslim edilmelidir. Ayrıca yukarıdaki belgelere ek olarak şirket müdürünün 2 adet fotoğrafı da belediyeye belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. Özel işletmelerde çalışacak olan kişiler için ayrıca nüfus kayıt örneği vergim sabıka kaydı ve sağlık raporu da gerekli belgeler arasında sayılmaktadır. Tüm bu kişiler ve işyeri açmak için belgeler ilgili belediyeye teslim edilmelidir ve belgeler kesinlikle eksiksiz olmalıdır.

Ustalık Belgesi ve İşyeri Açma Belgesi Eşdeğer Sayılır Mı?

 Ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi birbirine denk sayılan belgelerdir. Açılacak olan iş yerinde yapılacak olan meseleye dair bilgi sahibi olunduğunda bunu kanıtlayan herhangi bir belge işyeri açmak için yeterli olmaktadır. Ustalık belgesi de yeterli Belgeler arasında sayılmaktadır. İşyeri açmak için aslında gereken belgeler orada yapılacak olan işte kişinin ustalığını göstermelidir. Ustalık belgesi de tam olarak bunu yerine getirebilmektedir.

Ruhsatsız İşyeri Açmak Nelere Mal Olur?

Ruhsatsız işyeri açmak Türkiye Cumhuriyeti’nde yasak bir durumdur. Çünkü bu şekilde açılan işyerleri kaçak işletme konumunda bulunur. Kaçak işletmeler ise belediye tarafından mühürlenmektedir ve işletme sahipleri de cezai yaptırımlara maruz kalmaktadır.

İşyeri Açmanın Maliyeti Nedir?

İşyeri açmanın maliyeti açılacak olan iş yerine ve bu iş yerinde ne iş yapılacağına bağlı olarak değişmektedir. Bu durum yapılacak olan işe göre değiştiği için net bir şekilde sayı vermek pek mümkün gözükmemektedir. Yine de bazı örnekler ile yaklaşık sayılar elde edilebilir.

Eğer işyeri açmak isteyen kişi mahallesinde küçük bir bakkal dükkanı işletmek istiyorsa yaklaşık olarak 10000 TL’yi gözden çıkarması gereklidir. Fakat aynı kişi bu dükkanı kendi mahallesinde değil de daha merkezi bir bölgede açmak istiyorsa dükkan kirası gibi giderlerin değişeceğinden dolayı açma maliyeti 100000 TL’ye çıkabilir. Bu örnekten de rahatlıkla anlaşılacağı üzere işyeri açılacak olan konumun maliyete büyük bir etkisi bulunmaktadır.

İşyeri açacak olan kişi resmi kurumlara başvuru yapar. Burada bazı belgeler 500 TL’ye kadar maliyet çıkartabilir. Fakat bu çok büyük bir sayı değildir. İşyerinin içinde kullanılacak olan eşyalar ve benzeri giderler iyice hesaplanmalı işyeri açacak olan kişi sermayesini ona göre belirlemelidir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Sanayi Bölgesinde Nasıl İşyeri Açılır?

isyeri nasil acilir

Sanayi bölgesinde işyeri açmak için toplanan belgeler vergi dairesi ve belediye gibi kurumlara teslim edilmelidir. İşyeri açmak için gerekli olan belgeler sanayi bölgesindeki dükkanlar içinde değişmemektedir. Buradaki farklılık sanayideki dükkanların içeriğidir. Sanayi bölgesinde işyeri açmak isteyen kişi yüklü miktarlarda para kazanabilmektedir. Fakat sanayi bölgesinde işyeri açıp burada para kazanmak isteyen kişinin teknik yönden oldukça yeterli olması gereklidir. Teknik yönden yeterli olan kişiler bu bölgelerde işyeri açarak gerçekten güzel paralar kazanabilirler.

Sanayi bölgesinde işyeri sahibi olmak için yapılacak olan işlemler gösterilecek olan faaliyete göre değişmektedir. Bu faaliyetlerin neler gerektirdiğini öğrenmek için belediyelere ve vergi dairelerine danışılmalıdır. Teknik yönden yeterli olan ve yeterli olduğunu ustalık belgesi gibi belgeler ile kanıtlayan kişiler sanayi bölgesi dahil birçok yerde işyeri açabilirler.