• YARIM ALTIN
  7.823,00
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5087
  % -0,03
 • € EURO
  34,9719
  % 0,22
 • £ POUND
  41,4016
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4824
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3870
  % 1,58
 • BITCOIN/TL
  2118137,620
  % -0,13
 • BIST 100
  %

Halkbank Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Halkbank Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Halk Bankası kartının bloke olması durumunda doğru adımlar uygulandığı takdirde 24 saat içerisinde kart blokesi kaldırılmaktadır. Halkbank kart bloke kaldırma işleminin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak kartın bloke edilmesine sebep olan neden bulunmaktadır. Kartın bloke edilmesi halinde alışveriş yapılması veya ödeme aracı olarak kullanılması bloke edilmektedir. Fakat bu durum çoğu zaman sanıldığı kadar kötü olmamaktadır.

Kart şifresinin birkaç kez yanlış girilmesi veya küçük tutarlarda çok kısa süreler içinde sıklıkla harcama yapılması kartın bloke edilmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı borcunun uzun süredir ödenmemesi kredi kartının bloke edilmesine sebebiyet vermektedir. Bloke edilen kart ile nakit avans çekim işlemi yapılamamaktadır. Kredi kartı borcundan dolay bloke edilen kart, borcun ödenmesi durumunda 48 saat içinde kartın blokesi kaldırılmaktadır. Kredi kartının bloke olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Halkbank kredi kartı kayıp ve çalıntı olduğunda
 • Halkbank kredi kartından nakit avans çekme limiti aşılması durumunda
 • Kredi kartı şifresi birden fazla yanlış girildiğinde
 • Kredi kartı borcunun sürekli olarak asgari ödemesi yapılması durumunda
 • Kredi kartı borcunun düzenli ödenmediği durumlarda
 • Kredi notu düştüğünde
 • Şüpheli işlem olduğunda

Bu gibi durumlarda banka, kart bloke işlemi uygulamaktadır. Bundan dolayı mevcut sorun ortadan kaldırılmadığı sürece herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Aşağıda maddeleştirilmiş başlıklar altında doğru adımlar uygulanırsa kart blokesi kısa bir süre içerisinde kalkmaktadır.

1-    Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi

Halkbank kredi kartı, borçtan dolayı bloke edildiyse eğer yapılması gereken tek şey kart borcunun ödenmesi olacaktır. Bankaların risk birimleri tarafından müşterilerine uygulanan bu yaptırımlar çok net ve borcun tamamı ödenmeden hiçbir şekilde bloke kaldırılmamaktadır. Kartta çok az dahi borç olması durumunda o borç ödenmeden kredi kartı blokesi kaldırılamamaktadır. Bundan dolayı kart borcunun ödenmesi gerekmektedir.

2-    Şüpheli Para Yatırma

Eğer karta sık sık ATM’den para yatırılmış veya kredi kartı borç ödeme ile başkalarından ödemeler alınmış ise fraud ekibi tarafından bloke konulmuş olması muhtemeldir. Böyle bir durumla karşılaşan Halkbank kullanıcıları, müşteri hizmetlerini arayarak işlem detayları yetkililer ile paylaşabilir ve kart blokesi kaldırılabilir.

3-    Şüpheli Alışverişler

Kart ile sıklıkla ufak miktarlarda alışveriş yapılması, art arda alışverişlerin yapılması veya başkalarının kişiye ait olan kredi kartından alışveriş yapması durumunda kartın bloke edilmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda güvenlik birimleri kartın güvenliği için bloke ile şifrelemektedir. Eğer kredi kartı bundan dolayı bloke edilmiş ise Halk Bankası müşteri hizmetleri bankaya kayıtlı olan cep telefonundan aranarak kartın blokesi kaldırılmaktadır.

Ayrıca KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır? adlı yazımızı inceleyin!

Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Blokesi

halkbankasi karti bloke kaldırma

Halkbank internet bankacılığının şifre blokesini kaldırmak için banka şubeleri, internet bankacılığı ya da çağrı merkezlerinden kaldırılabilmektedir. İnternet bankacılığı şifresinin üst üste 3 kere yanlış girilmesi durumunda internet bankacılığı şifresi bloke edilmektedir. Süresiz olarak bloke edilen girişler için özel bir bloke kaldırma işlemi uygulanır. Bu işlem, karta uygulanan bloke işleminden farklı olarak, bankanın herhangi bir güvenli sorunu yaşamadığına ikna olması için banka tarafından istenilen bütün bilgiler bankaya verilmesi gerekmektedir. Diğer şartlarda bloke kaldırma işlemleri aşağıda gösterilen yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir.

1-    Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Blokesinin İnternet Şubesinden Kaldırılması

Bu işlem, Halkbank internet şubesine girilerek yapılmaktadır. İnternet şubesine giriş yapılarak istenilen T.C. kimlik numarasının sorulduğu bölümün alt kısmında yer alan ‘Parolamı Kaybettim/Blokeli’ seçeneğine tıklanır. Sayfa buradan doğrulama sayfasına yönlendirmektedir. Doğrulama için bloke edilmiş kartın türü seçilmesi gerekmektedir. Kart seçme işlemi yapıldıktan sonra kartın son 6 hanesi görüntülenen ekranda ilgili kısma yazılır. Sonrasında kartın son kullanma tarihi, T.C. kimlik numarası ve cep telefon numarası girilir. Verilen bilgiler banka ile uyuşmadığı durumda banka şubelerine gidilmesi gerekmektedir. Ardından sistem, kayıtlı bulunan telefon numarasına tek kullanımlık bir kod gönderir. Kod doğrulandıktan sonra kart doğrulama sayfası açılmaktadır. Bu bölümde kartın son kullanım tarihi ve kart numarası yazılır. Son aşamada ise, yeni oluşturulacak olan şifrenin eski şifre ile aynı olmaması şartı kapsamında, yeni şifre oluşturulması için açılan sayfaya şifre girilerek bloke işlemi kaldırılır.

2-Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Blokesini Çağrı Merkezinden Kaldırılması

Halkbank internet bankacılığının blokesini çağrı merkezinden kaldırmak için 0 850 222 04 00 numaralı telefon aranarak bloke işlemi kaldırılır. Müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmelerde temsilci blokenin neden kaynaklanabileceğini öğrenmek ve ona göre işlem yapabilmek için müşterilerine birkaç soru yöneltmektedir. Ardından sisteme kayıtlı bulunan telefon numarasına bir parola gönderilir. Gönderilen bu parola ile 3 dakika içerisinde internet bankacılığına giriş yapılması gerekmektedir. Gönderilen parolayla sisteme giriş yapıldıktan sonra görüntülenen ekranda şifre belirleme butonuna tıklanır. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra belirlenecek olan yeni şifre ile yeniden giriş yapılarak internet bankacılığı aktif hale gelmektedir.

Ayrıca Halkbank Ek Hesap Nasıl Açılır? adlı yazımıza göz atın!

Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Göstergeleri Nelerdir?

halkbankasi karti bloke islemleri

Halkbank internet bankacılığı şifresinin bloke işaretleri karta uygulanan bloke durumuyla yaklaşık olarak benzerlik göstermektedir. Halkbank internet bankacılığı şifresinin bloke göstergeleri şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Sisteme giriş yapılamaz
 • Banka bu konuda bilgi vermek için sisteme kayıtlı telefon numarasını arar
 • Ekranda sistemin bloke olmasına dair bir cümlelik bilgilendirme yazısı çıkar
 • İnternet alışverişlerinde sorun yaşanır

Bu gibi durumlarda internet bankacılığı şifresi ile alakalı bloke kaldırma işlemi yapılması gerekmektedir.