• YARIM ALTIN
  8.271,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0173
  % 0,58
 • € EURO
  35,9429
  % 0,26
 • £ POUND
  42,7656
  % 0,79
 • ¥ YUAN
  4,5579
  % 0,58
 • РУБ RUBLE
  0,3753
  % -0,55
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

EOS Coin Nedir? Nasıl Alınır?

EOS Coin Nedir? Nasıl Alınır?

EOS Coin’in ne olduğu özellikle son dönemde dijital paraların popüler hale gelmesiyle daha da merak edilmektedir. EOS Coin, merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay olarak ölçeklenmesini sağlar. Blok zinciri olarak tasarlanmış bir yazılımdır. Sunduğu sistem, üzerine çeşitli uygulamaların kurulabileceği işletim sistemine benzer bir yapı ile sağlanır. Kripto para tarihinin en yüksek ICO’suna imza atar. Merkeziyetsiz ve akıllı kontrat tabanlı bir altyapıya sahiptir.

EOS Coin satın almak için ise şu adımlar izlenebilir:

 • İlk olarak borsaya TL bakiyesi yüklemek ve bunun yerine bir kripto para satın almak gerekir. Bunun için ise Binance ana sayfasındaki sol üstte Kripto Al seçeneğine ve sonra Kredi/Banka Kartı seçilmelidir.
 • Açılan sekmede kaç TRY ile işlem yapılacağı seçilmelidir. Coin kısmından da USDT yani Tether işaretlenmelidir.
 • USDT satın aldıktan sonra sol üstteki Al-Sat düğmesi önizlenmeli ve Klasik sekmesine tıklanmalıdır.
 • Açılan sekmede sağ üstten USDT seçilmeli, arama butonuna EOS yazılmalı ve altta açılan EOS/USDT çifti seçilmelidir.
 • Ortadaki EOS AL seçeneğine gelinmeli ve ne kadar alınmak isteniyorsa girilmelidir.
 • Miktar girildikten sonra onay verilmeli ve işlem tamamlanmalıdır.

EOS Coin Özellikleri Nelerdir?

EOS Coin’in nitelikleri ile ilgili aşağıda kısaca bilgi verilmiştir:

 • Sistem iki unsurdan oluşur. EOS Tokenleri ve EOS.io sistemin ana parçalarıdır.
 • EOS.io bir bilgisayarın işletim sistemine benzer. EOS blok zincirini kontrol eder ve yönetir. Merkeziyetsiz uygulamaları ölçeklendirmek için oluşturulan Blockchain’i kulanır.
 • EOS ağı kurulması, Steem ve Bitshares gibi en ünlü platformların kurucusu Dan Larimer tarafından işlenmiştir.

EOS Nasıl Saklanır?

EOS’u saklamak için çevrimiçi, masaüstü, mobil ya da donanım cüzdanına ihtiyaç duyulur. Blokzincirinin tamamını senkronize etmek için bir EOSIO tam düğümüne sahip olmak gerekir. Eğer blokzincirinin tamamı indirilmek ve cihaz sürekli açık tutulmak istenmiyorsa Scatter veya Atomic Wallet masaüstü cüzdanları kullanılabilir. EOS cüzdanını yanında taşımak isteyenler ise mobil veya çevrimiçi cüzdanları kullanabilir.

Cüzdan seçildikten sonra özel anahtar alınmalıdır. Seçilen cüzdanın, özel anahtarının kişiyle paylaşıldığından ve bu anahtarla cüzdanların parolalarının güvenle saklandığından emin olunmalıdır.

Aynı zamanda EOS, sürekli internete bağlı olmayan donanım cüzdanlarında da saklanabilir. Donanım cüzdanından EOS göndermek istenirse cihaz bilgisayar veya akıllı telefona bağlanmalıdır. Transfer işlemleri için ise cihazda yer alan fiziksel butonlarla şifre girilmeli ve onaylanmalıdır.

Decentraland (MANA) coin nedir? Nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

EOS Adresine Hesap Adı Nasıl Tanımlanır?

eos adresinde hesap adi tanimlama islemi

EOS adresine hesap adı tanımlamak için 12 karakterli bir hesap adı belirlenmelidir. Kullanılan cüzdana özel EOS hesabına cüzdanda oluşturulacak MEMO adresi eklenmeli ve anlık olarak belirlenen EOS miktarı gönderilmelidir. BtcTurk PRO’da ÇEK > EOS sayfasından, belirlenen 12 karakterli EOS adı ve MEMO kodu ile EOS çekimi yapılabilir. Hesap ağda aktif hale geldikten sonra EOS hesap adı kullanılarak EOS Coin çekilebilir.

EOS Nasıl Çalışır?

EOS’un çalışma sistemi şu şekilde anlatılabilir. EOS, blokzincirinde merkezi olmayan uygulamalar yaratabilir. Bu uygulamalar platformun sunduğu esneklikten, yüksek işlem imkanından, güvenlik seçeneklerinden ve diğer pek çok avantajdan yararlanabilir. EOS platformunda çalışan akıllı kontratlar paralel bir şekilde çalışır.

Blokzincirinin veri doğrulaması ise Yetkilendirilmiş İş Kanıtı madenciliği sayesinde yapılır. Böylece EOS ağında saniyede milyonlarca güvenilir işlem gerçekleştirilebilir. EOS’ları onaylayacak 21 madenci ise EOS kripto paralarına sahip kişilerin oylarıyla seçilir ve yetkilendirilir. EOS blokzincirinden transfer işlemleri çok daha az enerji ile gerçekleştirilir. Ağa kaydolan kullanıcılar cihazlarının işlemci, hafıza, ekran kartı, disk alanı gibi hesaplama kaynaklarını EOS ile paylaşır. Bunun karşılığı olarak ise EOS üzerinde ücretsiz bir şekilde EOS ve akıllı kontrat ürünlerini transfer edebilirler.

EOS’un Avantajları Nelerdir?

eosun getirileri nelerdir

EOS’un olumlu yanları blokzinciri içinde pek çok avantaj sunar. Ethereum platformuna göre daha iyi, hızlı ve güvenilir bir sürümdür. Aşağıda EOS avantajları ile ilgili bilgiler verilmiştir:

 • dApp’ler: Merkezi olmayan bir platform olarak çalıştığı için herkesin dApp oluşturmasına imkan verir. EOS tarafından desteklenen blockchain platformunda herkes çalışabilir. App Store’dan tek farklı merkeziyetsizlik ile çalışmasıdır. dAppler kendilerine güç sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır. Fakat EOS ile akıllı sözleşmelere ihtiyaç duyulmaz. Akıllı sözleşmelerden daha verimli olduğu düşünülen dApp işlemleri kullanılır.
 • Ücretsiz işlemler: Blokzinciri işlemlerinin çoğu bazı ücretler ile yapılır. Fakat bu durum EOS için geçerli değildir. EOS ile işlemler ve hizmetler ücretsiz bir şekilde yapılabilir.
 • Yönetişim yapısı: Esnek bir sistemde kalması için EOS’ta yönetişim yapısı modelinde bir oylama sistemi kullanılır. Yani kurallar bir oylama sistemi ile değiştirilebilir özelliğe sahiptir. Bazen değişiklik yapılması için oylama gerekir.
 • Geliştiricilerin kolay kullanımı: EOS’ta dApp geliştirmek oldukça kolaydır. Geliştiriciler tüm işlevleri verimli bir şekilde kullanabilir ve dApp’ler kolay bir şekilde geliştirilir.
 • ICO dostu: ICO’lar EOS için oldukça önemlidir. Herkes platformda ICO’ya ev sahipliği yapabilir. Aynı zamanda akıllı sözleşmelere gerek yoktur; yani EOS geliştirici dostudur.

Bilira (TRYB) nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

EOS Coin Grafiği Nasıldır?

EOS Coin’in grafik değerleri incelendiğinde 2018 yılı başında 18,5 dolar ile EOS fiyatı rekor kırmıştır. EOS yorumlarına bakıldığında 2019 yılında 10 doları zorlasa da uzun süredir düşüş trendi devam eder. Günlük işlem hacmi 1 milyar doları aşmakta ve 2,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile EOS Coin 9. sırada yer almaktadır.  EOS Coin satın almadan önce mutlaka grafik değerleri incelenmelidir. Eğer bu konuda uzman değilseniz mutlaka uzman görüşlerini dikkate almalısınız. Bu sayede EOS Coin ile kârınızı daha da artırabilirsiniz.