• YARIM ALTIN
  7.935,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2188
  % 0,04
 • € EURO
  34,9649
  % 0,17
 • £ POUND
  41,2170
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4457
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3573
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  2239667,710
  % 0,09
 • BIST 100
  %

Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım hesapları, bankalar aracılığı ile farklı türlerde çeşitleri olan hesaplardır. Kişiler istedikleri bankalar üzerinden kendisine uygun olan yatırım hesabı türünü seçerek yatırım yapmaya başlayabilirler. Yatırım hesaplarında oluşturulan vadeler aracılığı ile müşteriler kısa ve uzun vade de belirli kazançlar elde edebilir. Yatırım hesaplarında oluşacak olan kârlar, yatırım yapılan miktara ve vadeye göre farklılık gösterir. Yatırım hesapları açıldıktan sonra kullanılma zorunluluğu yoktur. Yatırım hesapları açıldıktan sonra istendiği zamanda kullanılabilir, istenmediği zamanda kullanılmaz ve durmasında müşteri için herhangi bir sakınca bulunmaz. Tercih edilen bankalar arasında yatırım hesabı açabilmek için farklı seçenekler sunulur. Her bankanın yatırım hesap açılış şekli kendi içinde farklılık gösterebilir. Bu yüzden kişinin bankanın şartlarını ve yatırım hesabı özelliklerini öğrenmesi gerekir. Bu sayede müşterilerin bir aksama yaşamadan kolayca yatırım hesabı açma şansı bulunur. Her bankada bulunan ve yatırım hesabı açabilmek için kullanılabilecek olan kanallar şöyledir:

 • İnternet bankacılığı
 • Mobil bankacılık
 • Telefon bankacılığı
 • Hesap açılacak banka şubesine başvurmak

Yatırım hesabı açmak isteyen müşteriler, istenilen banka şubesine giderek müşteri temsilcisi aracılığı ile tüm hesap bilgilerini öğrenerek kolayca yatırım hesabı açabilme hakkına sahiptir. Yatırım hesapları banka tarafından seçilecek olan yatırım türüne göre değişiklik gösterir.

Yatırım Hesaplarının Türleri Neler?

yatirim nedir

 Yatırım hesabı seçenekleri, arasında akla ilk gelen yatırım türü altındır. Tercih edilen bankaya göre yatırım hesaplarında farklılık görülebilir. Bu hesap türlerinin başında değerli maden ürünü olan altın gelirken, farklı birçok hesap türüde bulunur. Müşterinin tercihine bağlı olarak yatırım türleri döviz olarakta tercih edilebilir. Bunların dışında olan yatırım hesabı türleri ise şu şekildedir:

 • Mevduat hesabı
 • Fon hesapları
 • Yatırım ürünleri
 • Hisse senetleri

Altın ve döviz dışında da tercih edilebilecek ve uzun vade de müşterilerine büyük kazançlar sağlayacak yatırım türleri bu şekildedir ve her banka tarafından şartlar, koşullar farklılık gösterebilir. Bu yüzden müşteri istediği bankaya uygun olan bir kanal aracılığı ile başvurarak, yatırım yapmak istediği hesap türü hakkında banka temsilcilerinden gerekli bilgilendirmeyi alabilirler. Günümüzün ekonomisi ile zorlaşan yatırım araçları için öncelikle müşterinin gelir gider dengesinin düzenlenmesi ve uygun şekilde takip edilmesi gerekir.

Ayrıca ING Bank Turuncu Hesap Nasıl Açılır? adlı yazımıza göz atın!

Yatırım Hesabı Açılabilecek Olan Ürünler Neler?

 Yatırım hesaplarında tercih edilebilecek olan ürünler, her banka da farklılık gösterir. Bankalar aracılığı ile çeşitli fonlara, hisse senetlerine, hazine bonosuna, altına yatırım yapılmasına imkan sağlayan hesap türleridir. Bankalar tarafından oluşturulabilen yatırım hesapları, bankalar ile anlaşması bulunan bazı şirketler tarafından da oluşturulabilir. Yatırım hesabı oluşturulurken kişilerin kendine uygun bir hesap türü seçmesi kadar önemli olan bir diğer husus ise yatırım hesabının açılacağı kanalın güvenilirliğidir. Yatırım hesapları belirli şart ve koşullar altında açılarak, büyük güvenlik önlemleri kapsamında kişinin birimin yapmasını sağlayan hesap türleridir. Bu sebeple yatırım hesabı açılacak olan kanal, resmî bir banka dışında bir yer ise kesinlikle tüm önlemler alınmalı ve güvenlik sözleşmesi oluşturulmalıdır. Böylece herhangi bir banka veya aracı bir kuruluş üzerinden kolayca yatırım hesabı açabilirken, anlık olarak yatırım yapmaya da başlanabilir. Açılan aynı hesap üzerinden müşterilerin isteğine bağlı olarak; hisse senedi, yatırım fonları, varant, döviz, altın, bono ve tahvil kaynaklarından yalnızca birisinin seçilmesi gerekir. Yatırım hesabı oluşturulduktan sonra kişinin seçtiği kanal aracılığı ile yatırım hesaplarında alım-satım işlemleri gerçekleştirilir.

Yatırım Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

yatirim islemleri

 Yatırım hesapları açılış esnasında dikkat edilmesi gereken önemli birkaç husus bulunur. Müşteriler tercih ettikleri yatırım kanalı ve yatırım hesap türüne göre değişik noktalara dikkat etmelidir. Bu sayede müşterilerin yatırım hesaplarında bir sorun yaşanmazken, beklenmedik olumsuzluklara karşında gereken önlemler alınmış olacaktır. Öncelikle kişilerin yatırım hesabı açabilmek için yalnızca bir mevduat hesabı bulunması yeterlidir. Bu mevduat hesabı üzerinden kişi kolayca yatırım hesabı açabilir ve farklı bir işleme gerek yoktur. Genellikle ülke genelinde tüm bankaların yatırım hesapları bulunsa dahi bu hesapların içerisinde kendine özgü koşul, kampanya, hizmet ve avantaj farklılıkları görülebilir. Bu seçeneğe örnek olarak; bazı bankalar yatırım hesaplarında altın alım-satımına izin verirken hisse senedi yatırımlarına izin vermeyebilir veya bir banka hisse senedi alım-satımına izin verirken, döviz alım-satımına izin vermeyebilir. Bankalarda ve yatırım hesabı açılacak olan aracı kuruluşlarda her zaman aynı koşullar geçerli olmaz ve müşterinin isteklerine uygun hesap türünün açılabilmesi için öncesinde bir araştırma yapması gerekir. Bu sebeple yatırım hesabı açarken ilk dikkat edilmesi gereken husus; bankanın hangi yatırım araçlarına izin verip, vermediği olmalıdır. Böylece bir banka üzerinden yatırım hesabı açılarak tüm yatırım kanallarından da faydalanmak mümkün olacaktır.

Ayrıca Halkbank Harç Yatırma Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Yatırım Hesabı Açılımı Ücretli Mi?

 Yatırım hesaplarının açılımı esnasında müşteriden herhangi bir şekilde bir ücret talep edilmez. Yatırım hesabı açıldıktan, yatırım yapıldıktan ve müşteri kazanç sağladıktan sonra dahi yatırım hesabı açılan kuruluş tarafından müşteriye herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Müşterilerin bir banka aracılığı ile yatırım hesabı açabilmek için tek gerekli olan; bir mevduat hesabıdır. Mevduat hesabına sahip olan her müşteri, bankanın izin verdiği kanallar ile kolayca yatırım hesabı açabilir ve anında kullanıma başlayabilir. Yatırım hesapları açıldıktan sonra kullanılma zorunluluğu bulunan hesaplar değildir ve kullanıldığı veya kullanılmadığı taktirde müşteriye herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Hesabın açılışı ve kullanımı yalnızca müşterinin insiyatifine bağlı olarak ilerler.