• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Vakıfbank Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Vakıfbank Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Vakıfbank ödeme talimatı verme bankanın üye müşterilerinin gerçekleştirebileceği eylemler arasında yer alır. Vakıfbank’ın müşterilerine sunmuş olduğu hesabınızda bakiye yetmediği durumlarda da KMH olarak bilinen size tanımlanan eksi bakiye limitinizden ödeme yaparak faturalarınızı ve hatta kiranızı ödeme işlemleri, birkaç yolla gerçekleştirilir. Vakıfbank otomatik ödeme talimatı, aşağıda belirlenen yöntemler aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

 • Doğrudan bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi aracılığı ile talimat verme
 • İnternet bankacılığı aracılığı ile talimat verme
 • Mobil şube aracılığı ile talimat verme
 • Bankanın yetkili şubelerine giderek müşteri yetkili aracılığı ile talimat verme.

Bankanın mobil bankacılık ve internet şubeleri aracılığı ile doğrudan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz ancak bunun için internet bankacılığı giriş ve mobil bankacılık giriş için gerekli ayarların yapılmış olması gerekmektedir.

Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyası Nelerdir?

vakifbank odeme talimati nedir

Otomatik ödeme emri kampanyaları Vakıfbank tarafından da sağlanmakta ve doğrudan Worldcard’ınız ile ödeme yaparak mevcuttaki kiranızı, aidat ve faturalarınızı ödeyebileceğiniz bir sistemi ifade etmektedir. Bankomat hesabınız aracılığı ile bu ödemeleri yapabilir, aylık bazda sorumlu olduğunuz ödemelerinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Vakıfbank, müşterilerine doğrudan faydalanabilecekleri bir paket olarak otomatik ödeme kampanyası sunmamakta, ancak bakiye olmadan da faturaların ödenebileceği bir sistemle karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Halkbank Mobil Uygulama Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Otomatik Ödeme Talimatı Sonrası Para Ne Zaman Çekilir?

Otomatik ödeme emri sonrası para çekimi kredi kartınızı kullanarak belirlemiş olduğunuz tarihlerde yapılmaktadır. Sisteme kayıt olduktan sonra bir sonraki faturanızın tarafınıza iletildiği tarihte, banka tarafından doğrudan çekim yapılmaktadır. Hesaptaki paranız bu aşamada banka tarafından bloke altına alınmaz, doğrudan kendiniz için kullanabilirsiniz. Ödeme günü ise mevcut bakiyeden düşüş gerçekleştirilerek faturalarınız ödenir. Gelecek faturaları, otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz bölümden takip edebilir, buna göre hesabınızdan ne kadar bakiye kullanımı yapacağınızı görüntüleyebilirsiniz. Bununla beraber, talimat gününden önce manuel olarak da bankanız üzerinden faturanızı ödeyebilirsiniz, otomatik ödeme talimatının doğrudan banka ve müşteri arasında bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Vakıfbank İnternet Bankacılığından Ödeme Talimatı Verilir mi?

İnternet bankacılığından ödeme talimatı verme Vakıfbank aracılığı ile gerçekleştirilir. Bankanın internet sitesi olan www.vakifbank.com.tr linkine giriş yapabilir ve aşağıda belirlenmiş olan adımları takip edebilirsiniz.

 • Bankanın internet sitesine girildikten sonra sağ üst köşede yer alan Bireysel İşlemler’e tıklamanız gerekir.
 • Müşteri bilgilerinizi girip SMS aracılığı ile girişinizi onayladıktan sonra Kredi Kartlarım bölümüne erişmeniz gerekir.
 • Kredi kartı bölümünde yer alan Fatura Talimatı bölümüne tıklamalısınız.
 • Fatura talimatı kısmında yer alan yönlendirmelerden ‘elektrik’, ‘su’, ‘doğalgaz’ gibi seçenekleri tercih ettikten sonra, ilgili kurumu etiketlemeli ve müşteri numaranızı daha önce yer alan faturalarınızdan bakarak doğru şekilde girmelisiniz.
 • Onay seçeneğine bastıktan sonra Vakıfbank ödeme talimatı verme işlemi tamamlanmış durumdadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Komisyon Alır Mı?

Ödeme talimatı komisyonları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Vakıfbank’ın bununla ilgili belirlemiş olduğu oran, faturanın tutarına göre değişir. Banka 50 TL’ye kadar olan faturalarınızda sizden komisyon ücreti olarak 50 kuruş tahsil etmektedir. 100 TL ve üzeri fatura ödeme işlemlerinde ise bankanın almış olduğu komisyon miktarı 1 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üstündeki faturalarınızın üstünde belirlenen oran ise yüzde bazında yapılır. %1’lik oranda 1000 TL’lik bir fatura ya da kira ödemesi için 10 TL komisyonu bankaya ödemeniz gerek. Ancak otomatik ödeme talimatına dahil olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ödeme talimatı iptalinin kaldırılması işleminde de herhangi bir cezai durum uygulanmaz.

Otomatik Ödeme Talimatı Kaldırılabilir mi?

vakifbank odeme talimati nedir

Otomatik ödeme emri iptali doğrudan bankanız aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Ne zaman isterseniz talimatın kaldırılması için işlem yapabilirsiniz. Bir başka bankadan otomatik ödeme talimatı vermek ya da kişisel sebeplerden vermiş olduğunuz talimatınızı kaldırmak istiyorsanız, bankanın çağrı merkezini arayarak bunu müşteri temsilcisi aracılığı ile kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir ödeme talimatınızı iptal edebileceğiniz gibi, bütün faturalarınız için de ödeme talimatı iptaline gidebilirsiniz. Bunun dışında kullanabileceğiniz iki yöntem de bankanın internet sitesi şubesi ve mobil bankacılık olacaktır, işlemleri aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Şubesi:

 • Bireysel Bankacılık seçeneği ile hesaba erişim sağlanır.
 • Kayıtlı Worldcard’ız aracılığı ile ayarlara giriş yapıp fatura talimatlarına tıklanır.
 • Burada mevcutta görmüş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarından birisini ya da hepsinin üzerine tıklayarak ödeme talimatı iptal butonuna tıklanır.

Mobil Şube:

 • Vakıfbank Mobil Şube uygulaması telefonunuza indirilir.
 • Bu işlem için telefonunuz, banka ile optimize edilmiş olmalıdır ve uygulamaya giriş yapılır.
 • Sms doğrulaması ile mobil şubeye giriş yaptıktan sonra ana menüden kartlarınıza giriş yapabilirsiniz.
 • Worldcard Fatura talimatları bölümüne giriş yapıldıktan sonra yine internet bankacılığı şubesinde olduğu gibi iptal için onay butonuna basıldıktan sonra işlem tamamlanır.

Ayrıca Vakıfbank Mobil Uygulama Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Talimat Ödeme Gününde Hesapta Para Yoksa Ne Olur?

Otomatik ödeme emri bakiye yetersizliği Vakıfbank’ın müşterilerin hesaplarında yeterli bakiye olmaması durumunda önlem almış konular arasındadır. Worldcard’ınız ile ödeme yaparken banka size eksi bakiyeye düşme hakkı sağlamaktadır. Bankomat özelliği ile faturanızın tahsil edileceği günde, hesabınızda bakiye bulunmuyorsa eksi bakiyeye otomatik olarak düşebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Bu özelliği açtırmak için doğrudan bankanın çağrı merkezini arayarak görüşme yapabilirsiniz. Vakıfbank otomatik ödeme talimatı, anlaşmalı kurumlar için doğrudan bir seferlik bir emir girişi ile tüm fatura dönemleriniz boyunca hesabınızdan tahsilat sağlar.