• YARIM ALTIN
  8.276,00
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0364
  % 0,64
 • € EURO
  35,9570
  % 0,30
 • £ POUND
  42,7804
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  4,5540
  % 0,65
 • РУБ RUBLE
  0,3762
  % -0,30
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Vakıfbank Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Vakıfbank Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Vakıfbank kredi kartının bloke olması halinde bu duruma neden olacak bazı durumlar bulunmaktadır. Vadesi gelen ekstre borcunun ödenmemesi ve kart bilgilerinin kopyalanmış olması durumunda kart bloke edilmektedir. Kredi kartları, bankalar arasında farklılık gösteren nedenlere göre 30 ile 90 günlük süreler arasında bloke edilebilmektedir. Fakat yaygın olarak birçok banka, ödenmemiş borcu takip eden 30. günde bloke işlemini uygulamaktadır. Vakıfbank, bir kamu bankası olmasının da vermiş olduğu nedenlere dayanarak, ödenmemiş asgari ödemeyi takiben hesap kesim tarihinin 30. gününde karta bloke işlemi uygulamaktadır. Bu durumda harcama veya diğer işlemleri yapabilmek için bloke olmuş kartın blokesinin kaldırılması gerekmektedir. Kartın bloke edilmesinin diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Ekstrede bulunan asgari ödeme tutarını ödememek
 • Kredi kartı kayıp ise yapılan bloke talebi
 • Kredi kartı çalınmış ise yapılan bloke talebi
 • Kredi kartından şüpheli işlem gerçekleştirilmiş ise yapılan bloke talebi
 • Banka hesaplarına haciz konulması
 • Vakıfbank kredi kartından nakit avans çekme limiti aşıldığında
 • Kart şifresi birkaç kez yanlış girildiğinde
 • Kredi notu düştüğünde
 • Kredi kartı borcu ödemesi sürekli asgari ödeme ile gerçekleştirildiğinde kart bloke edilir. Vakıfbank, 11 ay boyunca asgari ödeme yapan kişilerin 12. ayda kredi kartlarını bloke etmektedir.

Tüm bu nedenler dolayısıyla karta bloke işlemi uygulanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise, kart borcu sürekli geciktirildiği durumlarda Vakıfbank, karta bloke işlemi uygulamadan kartı iptal edebilmektedir. Çalıntı ve kayıp durumlar haricinde diğer bütün nedenlerde karta uygulanan bloke kaldırılmaktadır.

Vakıfbank Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

vakif bankasi bloke kaldirma

Vakıfbank kredi kartı blokesinin kaldırılması için Vakıfbank şubelerine gidilmeli veya Vakıfbank müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi kartı bloke kaldırma işlemi için 0 850 220 0 724 numaralı çağrı merkezi aranarak güvenlik teyidi yapıldıktan sonra bloke kaldırma işlemi yapılır. Eğer kredi kartı borcu nedeni ile kredi kartı bloke edilmiş ise kart borcu ödenmeden bloke kaldırılamaz. Kredi kartı borcu haricinde başka bir sebepten dolayı kredi kartı bloke olmuş ise blokenin durumuna göre temsilci kişi neler yapılması gerektiğini ve sürecin nasıl işlediğini açıklamaktadır.

Vakıfbank şubelerine gidilerek de bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir şubeye gidilerek kartın bloke edildiği bildirilir. Sonrasında banka konuyla ilgili araştırma yapabilmek için dilekçe isteyebilir. Basit bir şekilde doldurulan dilekçe, banka şube görevlilerine teslim edilerek kredi kartı bloke kaldırma işlemi başlamış olur. Bu işlem genellikle 3-5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Ayrıca Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Belgeler Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? adlı yazımıza göz atın!

Vakıfbank İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma Yöntemi

Vakıfbank internet bankacılığı ile bloke kaldırma işlemi şifrenin 5 kez yanlış girilmesinden kaynaklanmaktadır. İnternet bankacılığı kişisel şifre yanlış girildiği takdirde internet bankacılığı girişler bloke edilmektedir. Blokenin kaldırılması için herhangi banka şubesine gidilmesine gerek olmamaktadır. İnternet bankacılığı blokesini kaldırmak için bireysel bankacılık ve Vakıfbank müşteri hizmetleri yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca kurumsal bankacılık kullanıcıları internet bankacılığının bloke edilmesinden dolayı bir sorun yaşadıkları zaman herhangi bir Vakfıbank şubesine gidilerek bu işlem çözülmektedir.

1-    Vakıfbank Bireysel Bankacılık İle Bloke Nasıl Kaldırılır?

Vakıfbank bireysel bankacılık aracılığı ile bloke kaldırma işlemi kısa sürede içinde mevcut sorun çözülmektedir. Vakıfbank internet bankacılığı üzerinde oluşan şifre bloke oluşumu için izlenilecek yol şu şekildedir:

 • İlk olarak bireysel bankacılık sayfasına erişim sağlamak gerekmektedir.
 • Sonrasında burada yer alan Şifre Al butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Görüntülenen bölümde kullanıcılara neden şifre almak istedikleri sorulmaktadır.
 • ‘İnternet bankacılığı için şifre alma, bloke kaldırma işlemlerini yapmak istiyorum’ seçeneği seçilerek devam edilir.
 • Ardından internet bankacılığı blokemi kaldırıp yeni şifre almak istiyorum seçeneğine tıklanır.
 • En son olarak kart numarası, son kullanma tarihi ve kart şifresi doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.
 • Sonuç olarak yeni bir şifrenin belirlenmesi ile uygulanan bloke kaldırılmaktadır.

2-    Vakıfbank Telefon Bankacılığı İle Bloke Nasıl Kaldırılır?

Vakıfbank telefon bankacılığı aracılığı ile bloke kaldırma işlemi bloke kaldırmak için son alternatiftir. Bu işlem hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 0 850 222 0 724 aranarak müşteri hizmetlerine bağlanılır. İnternet bankacılığı şifresinin bloke edildiğini ve yeni bir şifre almak istenildiği talep edilir. Sonuç olarak banka yeni bir kişisel şifre belirlemektedir. Vakıfbank kart şifresi alma işlemi de bu yolla yapılabilmektedir.

Vakıfbank Kart Blokesi Ne Zaman Kalkmaktadır?

vakifbankasi karti bloke islemler

Vakıfbank kart blokesinin kaldırılması ödeme gerçekleştikten veya kullanıcılar tarafından oluşturulan kart bloke talebinin geri alınması ile gerçekleşmektedir. Bu işlemler sonrasında, Vakıfbank kredi kartı üzerinde bulunan bloke en kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Kart üzerinde bulunan blokenin tam olarak kaldırılması ve kartın tekrar aktif hale gelmesi 48-96 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Ayrıca Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar adlı yazımıza göz atın!

Vakıfbank Kredi Kartına Bloke Konulması Kredi Notunu Etkiler Mi?

Vakıfbank kredi kartının bloke olması kredi notunu etkilemektedir. Kredi kartı borçlarının düzenli ödenmemesi bankaların müşterisine kredi verirken en çok göz önünde bulundurduğu durumlar arasındadır. Kartın bloke olmasından dolayı uygulanan bloke kaldırılmış olsa bile kredi notunu oldukça düşürmektedir. Bir sonra yapılacak olan kredi başvurularında bundan dolayı olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda, mevcut bulunan borcun bir an önce kapatılması gerekmektedir. Ödemelerin düzenli olarak yapılması ve hesapta bir miktar paranın da bulunması durumunda bankalar bunu göz önünde bulunduracaktır. Kart bloke olmadan önce, kartın asgari tutarının ödenmesi sicil bozulmasının önüne geçmektedir.