• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Seracılık hibe desteği almak için kullanıcıların Çiftçi Kayıt Sistemine kaydolması gerekir. Çiftçi kayıt sisteminde yer almayan kişiler geri ödemesiz seracılık desteğinden yararlanmaya hak kazanamaz. Seracılık hibe desteğinden yararlanmak için belirlenen bazı şartlar bulunur. Devlet destekli olan bu hibe desteğini alabilmek için ilgili şartların yerine getirilmesi ve tüm belgeler ile başvurunun eksiksiz yapılması gerekir. Seracılık hibe desteği için başvurular KOSGEB üzerinden yapılır ve şartlar KOSGEB tarafından belirlenir. Seracılık hibe desteği, tarımsal üretimi arttırmak ve kırsaldaki faaliyetlerin gelişmesini sağlamak gibi amaçlardan dolayı verilen bir hibe türüdür.

Seracılık Nedir?

Seracılık bahçe ve tarım işleri ile uğraşan kişilerin yaptığı işlemlere verilen bir addır. Tarımsal gıda ürünlerinin yetiştirilmesi ve üretilmesine seracılık denir. Sera işleri ile uğraşan kişilere ise çiftçi denilir. Seracılık, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi için oldukça önemlidir. Ekolojik düzende, organik üretimin yapılması ve bu üretimin sürdürülebilir kılınması önem taşır. Bu neden ile de seracılık desteklenir. Bitkilerin yetişmesi ve büyümesi için gerekli olan koşulların yaratılmasını hedefleyen ve bu doğrultuda yapılan tüm çalışmalara seracılık denir. Genellikle korunaklı bir alanda bitki yetiştiriciliği yapılır. Seracılık çoğunlukla tarımsal ürünler için geçerli olan bir yöntemdir.

Seracılık Hibe Desteği Nedir?

Seracılık için verilen destek Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tarımsal üretimin arttırılması amacı ile verilir. Yeni seralar kurulması, var olan seraların güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi adına verilen bir hibedir. Seracılık hibesi ile işletme kurma maliyetlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır. Seracılık hibe desteğinden yararlanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Şartların yerine getirilmesini takip eden süreçte başvuru için istenen belgeler ile birlikte başvuru ilgili yere yapılır. Seracılık hibe desteğinin yanı sıra seracılık için verilen kredi de bulunur. Bu kredi sıfır faizli bir kredi türüdür ve devlet desteği ile Ziraat Bankası tarafından verilir. Uzun vade süresi ve 2 sene sonra ödemenin başlatılması gibi farklı özellikleri taşır.

Hangi banka gümüş hesabı açıyor? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Seracılık Hibe Desteğini Kim Verir?

seracilik hibe destegi hangi kurum tarafindan verilir

Seracılık hibesini veren kurum Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Seracılık hibesi almak için başvuru yapmak isteyen kişilerin KOSGEB ile iletişime geçmesi gerekir. KOSGEB aracılığı ile alınabilen geri ödemesiz maddi destekten yararlanmak için tüm şartların yerine getirilmesi ve bir iş planı hazırlanması gerekir. Seracılığın yanı sıra örtü altı yetiştiricilik için de destek veren devlet, 30 bin Türk lirasına kadar geri ödemesiz maddi destek sağlar. Seracılık hibesi aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetlenir. Örtü altı yetiştiriciliği için verilen hibe desteğinden de KOSGEB sorumludur.

Seracılık Hibe Desteğini Kim Alabilir?

KOSGEB seracılık desteğini alanlar başvuruda belirtilen şartları sağlayan kişilerdir. Tüm koşulları yerine getiren kişiler seracılık hibe desteğinden yararlanmaya hak kazanabilir. Tüm koşulları yerine getiren kişilere 60 bin ila 400 bin Türk lirası arasında hibe desteği sunulur. Bu hibeyi alabilmek için gerekli belgelerin KOSGEB’e sunulması gerekir. KOSGEB veri tabanına üye olan ve çiftçi kayıt sisteminde yer alan kişiler seracılık hibe desteğinden yararlanabilir. Seracılık hibe desteği almak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Reşit olmayan kişiler herhangi bir hibe desteği veya sıfır faizli kredi için KOSGEB’e ve / veya bankalara başvuru yapamaz.

Seracılık Hibe Desteği Şartları Nedir?

Seracılık hibesi başvuru şartları devlet ve KOSGEB tarafından belirlenir. Seracılık için verilen geri ödemesiz maddi destekten yararlanmak isteyeniler için belirlenen başvuru şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Seracılık hakkında bilgi olması
 • Seracılık yapılacak alanın olması
 • Örtü altı kayıt sisteminde yer almak
 • KOSGEB sistemine üye olmak
 • Çiftçi kayıt sisteminde üye olmak

Seracılık hibe desteği için belirlenen şartlar arasında yer alır. Seracılık hibe desteğinden yararlanmak için kişilerin başvurularını KOSGEB’e yapması gerekir.

Seracılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Seracılık hibe desteğini almak için başvuruların KOSGEB’e yapılması gerekir. Devlet destekli hibe desteği almak isteyen kişilerin başvurularını KOSGEB aracılığı ile gerçekleştirmesi beklenir. Bunun yanı sıra seracılık için verilen devlet destekli kredi de bulunur. Bu kredinin başvuruları Ziraat Bankasına yapılır. Seracılık kredisi almak isteyen kişilerin başvurularını Ziraat Bankasına yapması gerekir. 7 yıl vadeli olan seracılık kredisinin geri ödemeleri kredi tarihinden itibaren 2 sene sonra başlar. 10 milyon Türk lirasına kadar Ziraat Bankasından seracılık için kredi almak mümkündür. Seracılık hibe kredisini almak isteyen kişilere 30 bin Türk lirası verilir ve bu ücret KOSGEB tarafından ödenir. Herhangi bir bankaya başvuru yapılmasına gerek kalmaz.

Seracılık Hibe Desteği Başvuru Belgeleri Nedir?

seracilik hibe destegi basvuru-kosullari

Seracılık hibesi başvuru belgelerinin Tarım ve Hayvan bakanlığına sunulması gerekir. Sera hibe desteği 2021 yılında da verilmeye devam eden bir destek türüdür. Özellikle pandemi sürecinde yaşanan maddi zararların ve üretimdeki eksilmenin yerini doldurabilmek için hibe verme sayısı arttırılmıştır. Sera hibesinin alınabileceği farklı amaçlar bulunur. Yeni bir sera için olabileceği gibi iklimlendirme çalışmaları için de hibe başvurusu yapılabilir. Tüm amaçlar doğrultusunda istenen ortak belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah
 • İmza sirküleri
 • Proje bütçesi
 • Başvuru formu
 • Ekipman var ise ekipman listesi
 • Bitki var ise bitki listesi

Thodex hesabı nasıl açılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Seracılık Hibe Desteği Alınan Alanlar Nedir?

Seracılık hibe alanları temelde seracılık ile ilgili olmasına rağmen kullanıcıların alt kategorilerden yararlanması da sağlanır. Bu kapsamda seracılık hibesi iklimlendirme çalışmaları başta olmak üzere birçok farklı çalışma alanı için de verilir. Ayrıca gübreleme sistemi, güneş enerjisi kullanımı ve ekolojik yeni yöntemler için de seracılık hibe desteği alınabilir.