• YARIM ALTIN
  7.825,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5054
  % -0,03
 • € EURO
  34,9951
  % 0,27
 • £ POUND
  41,4586
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,4821
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3865
  % 1,44
 • BITCOIN/TL
  2109466,443
  % -0,51
 • BIST 100
  %

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2021

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2021

Arıcılık kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yapı Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • ING Bank,
 • Denizbank ile arıcılık kredisi alabilirsiniz.

Kredi fırsatları sayesinde arıcılık işine başlayabilir ya da mevcutta olan işinizi büyütebilirsiniz. Faiz oranları uygun ya da sıfır faizle verilen kredi sayesinde sağlanan kolaylıkların keyfini çıkarabilirsiniz. Anadolu kesimi arıcılık yapılabilecek en güzel yerler arasında yer alır. Çünkü coğrafya arıcılık faaliyetleriyle uğraşmak için gerekli şartları sağlar. Arıcılık ülkemizde popüler uğraşlardan olduğundan arıcılık kredisi veren bankaların sayısı da fazladır.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi Nedir?

aricilik

Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık kredisi hibe şeklinde verilmektedir. Yani geri ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Bütün arı yetiştiricileri verilen bu kredi desteği sayesinde rahatlamıştır. Hayvancılık ve tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçiler kurumun sağladığı hibe ve krediler ile destek alırlar. Arıcılık ile uğraşan kişilere kredi sağlanması için kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar da bulunmaktadır. Farklı türde krediler verilmektedir. Verilen ve en çok talep gören kredi türü tarım araçlarının alınması için verilen arıcılık malzemesi kredisidir. Bunun dışında kısa vadeli tüm arıcılık malzemelerinin alınması için 1 seneye varan destek de verilmektedir. Dilerseniz satın almak için kovan alırken kullanılan kredi türünden de faydalanabilirsiniz. Listenen her 3 kredi türü de arıcılık faaliyetleri ile uğraşan kişilere destek sağlar.

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık kredisi faiz oranları kredi süresine göre değişkenlik göstermektedir. 1 senelik faiz oranı aylık yüzde 66 dır. 4 yıl süreli kredi kullanmanız halinde ödemeniz gereken aylık faiz miktarı 0.83 olacaktır. 4 seneden daha uzun süreli kredi için de başvuru yapabilirsiniz. O halde faiz oranı aylık 0.93 e kadar çıkacaktır. Kredi kullanmadan önce mutlaka sizden talep edilen faiz oranlarına bir göz atın. Hesaplamanızı iyi yaptığınızdan emin olduktan sonra kredi kullanın. Kredi kullanmak isteyen kişilerin sadece rakamsal olarak faiz değerlerini karşılaması yeterli olmaz. Bunun dışında mutlaka kredi kullanmak isteyen kişilerden 2 tane kooperatif üyesinin kefil olması istenir. Bu şekilde kredi için sunulan maksimum miktar 50 bin TL olacaktır.

Arıcılık Kredisi Çekmek için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Arıcılık kredisi çekmek için gerekli belgeler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Banka tarafından istenilen belgeler,
 • Kredi için talep edilen miktarın fazla olması halinde tarla ve ev tapuları gibi teminat belgeleri,
 • Arıcılığı yapan kişiye ait kira sözleşmesi,
 • Tarım Kredi Kooperatifi ne başvuru yapıldıysa 2 tane üye kefil,
 • Kişinin mevcut geliri varsa maaş bordrosu kira geliri varsa kira belgeleri,
 • Krediye başvuran kişinin kimlik belgesi gereklidir.

Başvuru yapan kişilerin belgelerinin eksiksiz ve hazır olması gerekir. Aksi halde yapılan başvuru kabul edilmeyecektir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Çekmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası arıcılık kredisi çekmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • En az 50 adet kovana sahip olmanız gerekmektedir.
 • Kredi çekmek için başvuru yapan kişinin T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Bankaya başvuru yapmadan önce banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Kredi desteği almak için bankalara göre istenilen belgeler değişiklik gösterse de genellikle maaş bordrosu ya da gelir belgesi talep edilmektedir.
 • Kişinin mutlaka arıcılık kayıt sistemi içinde hesap sahibi olması gerekir.
 • Bankada kişinin kredi notu 1.7 ve üzeri olması gerekir.
 • Krediyi alacak kişinin geçmişten kalan vergi borcu olmamalıdır.

Bu şartları sağlayan kişiler kredi çekmek için başvuru yapma hakkına sahip olurlar.

Arıcılık Kredisi Çekmek için Arıcılık Belgesi Ne İşe Yarar?

Arıcılık belgesi kişinin arıcılık faaliyetleri ile uğraşması için yetkinliği olması anlamına gelmektedir. Arıcılık ile ilgili eğitimlerin tamamlanmasıyal birlikte kişiler bu belgeyi almaya hak kazanmış olurlar. Söz konusu belgenin alınması için mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı hizmet veren Halk Eğitim Merkezlerine başvuru yapılması gerekir. Kayıt tarihleri kişinin yaşadığı il ya da ilçede ilgili kurumlar tarafından duyrulacaktır. Ayrıca arıcılık kursu almak isteyen kişiler Tarım ve Orman Müdürlüğü ne bağlı çalışan çeşitli kurslardan faydalanma şansına sahip olabilirler. Konu ile ilgili ne kadar kurs alır ve kendinizi geliştirirseniz o kadar faydalı olacaktır.

Arıcılık Kredisi Çekmek için Arıcılık Kursu Süresi Ne Kadar?

Arıcılık kursu süresi toplamda 72 saattir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir kişinin günde girebileceği maksimum ders saat sayısı 8 saat olarak belirlenmiştir. Kursa kayıt yaptırdıktan sonra kişinin yaklaşık birkaç hafta içinde söz konusu kursları alması gerekir. Kursa devamlılık zorunludur. Bu kurslarda verilen bilgiler işinizi yaparken çok faydalı olacaktır. Belge olmadan kredi çekmek için başvuru yapılması mümkün değildir. Kredi alabilmek için önce iş konusunda belli bir seviyede yetkinliğe kavuştuğunuzu kanıtlamanız gerekir. Arıcılık sertifikasına da sahip olmak gerekir. Sertifikaya sahip olmayan kişilerin kredi başvurusuna hakkı olmaz. Bunun dışında verilen diğer yardımlardan da faydalanılması mümkün değildir. Kişilerin ilgili eğitim prosedürlerini tamamlaması ve tamamladıktan sonra da sınavdan başarılı sonuç almaları gerekmektedir. Toplam 72 saatlik ders sonrasında kişiler yüzde 40 teorik ve yüzde 60 pratik sınav puanlarına sahip olacaklardır. Sınav sonuçları toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilir. Eğer kişi baraj puanın altında kalırsa sertifika alamaz.

Arıcılık Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

aricilik kredisi veren bankalar

Arıcılık belgesi sorgulaması işlemi için kişilerin e devleti ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. E devlet sisteminden sorgu yapmak isteyen kişilerin mutlaka e devlet şifresinin olması gerekir. Şifresi hiç olmamış kişilerin ilk şifresini PTT şubelerinden alması gerekir. Şifre kapalı zarf içinde alınır. Şifrenizi kimse ile paylaşmayın. Daha sonra ilk aldığınız şifreyi daha güçlü bir şifreyle değiştirin. Uzmanlar şifrelerin her 1 senede 2 defa yenilenmesini güvenlik nedenleriyle tavsiye etmektedir. Sisteme şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelin. Buraya arıcılık belgesi yazın. Karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. Buradan sorgulama yapabilirsiniz. Arıcılık kayıt sistemine kaydınız varsa, arıcılık belgeniz aktifse, arıcılık kredisi kapsamında verilen desteklerin hepsinden faydalanmaya hak kazanmış olursunuz. E devletten belgeyi görüntüledikten sonra cihaza indirebilirsiniz.

İpek Böcekçiliği KOSGEB desteği nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Arıcılık Kredisi Veriyor mu?

KOSGEB arıcılık kredisi vermiyor. Kurum bunun yerine arıcılık sektöründe olan kişilerin faydalanmak isteyebileceği bal üretim tesisi kredisi desteği sağlıyor. Arıcılık işi ile uğraşan kişilerin yüklü miktarda bal tedarik etmesi gerekiyor. Kovanlarda bal birikir. Bunların paketlenmesi ve satılması için kişiler KOSGEB ten sunulan desteklerden faydalanabilirler. Eğer kredi almak isterseniz diğer kurumlara belgeleriniz ile başvuru yapmanız gerekecektir. Kimlik kartı, teminat belgeleri, kira belgeleri, maaş bordrosu kullanarak başvurular yapılacaktır. Söz konusu kredi olduğu zaman kişilerin karşısına farklı talepler çıkabilir. Kiminden duruma göre kefil talep edilebilir. Kiminde ise tapu istenebilir. Bu başvuru yapan kişinin durumuna göre karar verilir. Tarla, bağ ya da ev tapuları özellikle borcu olan kişilerden istenerek teminat alınmaktadır. Borcunuz olsa bile böylece kredi kullanmış olursunuz.