• YARIM ALTIN
  8.081,00
  % 0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6993
  % 0,09
 • € EURO
  35,4717
  % 0,02
 • £ POUND
  41,9732
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,5021
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3732
  % 0,51
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası Kartım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası kartının bloke olması için birçok neden bulunmaktadır. Şifrenin birçok kez yanlış girilmesi, kartın kaybedilmiş olması, kredi kartı borcunun ödenmemiş olması gibi durumlarda kartlar banka veya kişi tarafından bloke edilmektedir. Burada önemli olan husus kartın bloke edilmesinin nedenini bulmaktır. Farklı şekillerde bloke olan kartlar ve bu kartların blokesinin kaldırılması aşağıda belirtilen başlıklar altında açıklanmaktadır.

1-    Ziraat Bankası Kartı Şifresinin Yanlış Girilmesinden Dolayı Bloke Olması

Ziraat Bankası kart şifresinin yanlış girilmesi durumunda kart bloke edilebilmektedir. Bu durum hem kredi kartları hem de banka kartları için geçerli olmaktadır. Kart şifresinin 3 kere yanlış girilmesi durumunda kart bloke edilmektedir. Şifre 3 defa yanlış girilmişse eğer 0 850 258 00 00 numarası aranarak müşteri bilgileri onaylatıldıktan sonra bloke kaldırma işlemi gerçekleşmektedir. Güvenlik bakımından anne kızlık soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri bilgiler istenmektedir. Bunun yanı sıra kart blokesini kaldırmak için en yakın şube ziyaret edilebilir.

Ayrıca Bağkur 5400 Günden Emeklilik Şartları, Başvurusu, Evrakları adlı yazımızı inceleyin!

2-    Ziraat Bankası Kartı Çalınmasından Dolayı Bloke Olması

Ziraat Bankası kartının çalınmasından dolayı bloke edilmesi kötü niyetli kişilerin kartı kullanmamaları için gereklidir. Kartın çalındığından şüphe duyuluyorsa, banka müşteri hizmetleri ile görüşülerek kartın işleme kapatılması gerekmektedir. Bu durumda blokenin kaldırılması avantaj sağlamamaktadır. Çünkü kart şifresinin kırılması ya da temassız işlem yapma durumunda dolandırıcılar kartı kullanarak harcama yapabilmektedirler. Böyle bir durumun yaşanmaması için yeni bir kart talebinde bulunmak doğru olacaktır. Çalınan kartın içinde bulunan parayı çekmek için kimlik kartı ile en yakın şubeye gidilerek kartın içindeki para çekilebilmektedir.

3-    Ziraat Bankası Kartı Borcu Ödenmediği İçin Bloke Olması

Ziraat Bankası kartının borcu ödenmediği takdirde kartın bloke edilmesi bankanın hakları arasında yer almaktadır. İki kere banka ekstre borcu ödenmediği zaman bankalar karta bloke koymaktadır. Halihazırda bulunan borç ödenmeği durumda kart blokesinin kaldırılması mümkün değildir. Kredi kartına tanımlı olan nakit avans çekme işlemleri gibi tüm işlemler bloke ile beraber engellenmektedir. Kart blokesinin kaldırılması için mevcut borcun ödenmesi yeterli olmaktadır.

4-    Ziraat Bankası Kartının Kredi Sicili Bozukluğundan Dolayı Bloke Olması

Kartın kredi sicil bozukluğundan dolayı bloke edilmesi için kredi kartı borcunun 90 gün boyunca ödenmemiş olması gerekmektedir. Bu süreçten sonra, borçlu olan kişi hakkında icra takibi başlatılmaktadır. İcra takip ise sicilin bozulması anlamına gelmektedir. Kredi sicilinin bozulması banka açısından müşterinin kredi kartı konusunda riskli duruma gelmesinden dolayı kart iptal edilmektedir. Kredi sicili düzelmeden kart tekrardan kullanıma açılamamaktadır. Sicilin düzelmesi durumunda banka müşterilerine aynı kartı kullandırmayarak yeni kart almasını talep eder.

Ayrıca Engelli Vergi İndirimi Şartları Nelerdir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Ziraat Bankası Kartı Bloke Edilmesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

ziraat bankasinda bloke olan kart

Ziraat bankası kartının bloke olması kredi notu üzerinde etki oluşturmaktadır. Kredi kartı borçlarının düzenli ödenmemesi bankaların müşterisine kredi verirken en fazla göz önünde bulundurduğu durumdur. Bundan dolayı hesap blokesi, bloke kaldırma işlemi yapılmış olsa bile kredi notunu düşürmektedir. Bir sonraki yapılacak olan kredi başvurusu bundan dolayı olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Bu durumla karşı karşıya kalınması durumunda, mevcut borç bir an önce kapatılmalıdır. Ödemeler düzenli yapılarak hesapta da her zaman bir miktar para bulunması gerekir. Kart bloke edilmeden önce, kartın asgari tutarının ödenmesi sicil bozulmasının önüne geçmektedir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

ziraat bankasi karti bloke islemleri

Ziraat Bankası internet bankacılığı bloke kaldırmak için Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinin aranması, Ziraat Bankası şubesine gidilmesi ve internet bankacılığı Şifremi Unuttum yöntemlerine başvurulabilir.

1-    Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinin Aranması

Cep telefonundan 0850 258 00 00 hattını arayarak müşteri hizmetlerine bağlanılmalıdır. Müşteri hizmetleri yetkilisine Ziraat internet bankacılığı şifresinin bloke olduğunu ve kaldırılması talep edilir. Bu talep üzerine güvenlik kontrolleri sağlanır ve sistemde kayıtlı bulunan telefon numarasına SMS ile blokenin kaldırıldığı bildirimi ile birlikte yeni bir şifre gelmektedir. Gelen şifre ile internet bankacılığı tekrardan sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

2-    Ziraat Bankası Şubesinden Blokenin Kaldırılması

Ziraat Bankası şubelerine gidilerek önceden hazırlanmış bloke kaldırma dilekçesi (eğer varsa) ile ya da kimlik kartıyla bloke kaldırmak için başvuruda bulunulur. Banka şubelerinde hazır form bulunduğundan dolayı dilekçe götürmek zorunlu değildir. İnternet bankacılığı bloke kaldırma SMS onayı için telefona bir kod gönderilir ve kod müşteri temsilcisine verilir. Verilen kod sisteme girildikten sonra yeni şifre SMS olarak gönderilmektedir. SMS ile gelen şifreyi internet bankacılığı girişinde kullanıldığı durumda bloke kalkmış olur.

3-    Ziraat Bankası Mobil Uygulama Üzerinden Blokenin Kaldırılması

Mobil uygulama üzerinden blokenin kaldırılması için uygulanacak adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Mobil cihazdan Ziraat uygulaması açılır.
 • Giriş yap seçeneğine tıklandığında T.C kimlik numarası ya da müşteri numarasıyla birlikte şifrenin yazılacağı giriş ekranı gelir.
 • Devam butonunun hemen altında yer alan Şifremi Unuttum seçeneğine tıklanır.
 • Görüntülenen sayfada T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi istenir.
 • Sonrasında güvenlik kodu yazılır.
 • Bu bilgiler girildikten sonra Devam butonuna basılır.
 • Bu işlemden sonra cep telefonuna güvenlik kodu gelir.
 • Gelen kod ilgili bölüme yazılarak istenilen bilgiler girilir.
 • Son aşamada telefona Ziraat Bankası internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için şifre gönderilir. Gelen şifre ile yine giriş ekranından giriş yapılarak bloke kaldırılır.